Lamurire prescriptie doctor psihoterapeut

04-04-2016
cristid9
Nu este medic/terapeut
cristid9
Buna ziua,

Acum o luna am fost la medicul psihoterapeut local. Am fost la el pentru ca incepusem sa am niste cosmaruri foarte puternice, precum si o usoara depresie. Acesta mi-a prescris urmatoarea reteta:
actovegin si milgama, cate o pastila dimineata, un drajeu de actovegin la pranz si jumatate de imovane seara. De asemenea, luam si gluconat de calciu, cate o fiola tot dimineata.

Stiu ca nu este bine sa pun la indoiala medicul, dar a trecut o luna si nu simt nicio schimbare. Va puteti exprima o opinie asupra acestei retete? Tin sa mentionez ca zilele trecute am avut dureri foarte puternice de cap, precum si un sentiment puternic de apatie.
4 comentarii
0
04-04-2016, ora 13:23
Rasfat
Nu este medic/terapeut
Rasfat
Mergi din nou la medicul care ti-a prescris tratamentul, dupa o luna oricum trebuie sa mergi la control si spune-i ca starile nu s-au imbunatatit si poate iti schimba tratamentul.
0
04-04-2016, ora 13:32
Psiholog Roxana Alina Olaru
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Roxana Alina Olaru
Buna ziua,

In primul rand, cred ca vorbiti de medic psihiatru. Psihoterapia este o supraspecializare a psihologilor si a medicilor care au competente in psihiatrie.
In al doilea rand, daca simtiti ca nu va ajuta tratamentul, este extrem de indicat sa mergeti sa vorbiti cu medicul dvs pentru a incerca o alta schema de tratament. Pe de alta parte, daca nu sunteti multumit de modul in care abordeaza problematica dvs puteti apela la alt medic, tot in specializarea psihiatrie pentru a gasi tratamentul care sa va ajute real.
Totusi, poate incercati si cateva sedinte de psihoterapie, care s-ar putea sa va ajute real. Acestea nu constau in pastile, ci in a sta de vorba cu o persoana specializata si acreditata ca psihoterapeut.
0
04-04-2016, ora 16:53
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu e nimic pentru depresie in ce ati enumerat.
Trebuie sa va adresati medicului psihiatru care sa va monitorizeze lunar.
0
30-09-2016, ora 06:03
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Psihologie, Constanta
Psiholog Nedelcu Tatiana -Marilena
Bună ziua, sugerez sedinte de psihoterapie concomitent cu tratament medicamentos(si consultati alt medic psihiatru).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Coșmar sau teroare nocturnă?
  • Jocurile și filmele violente cresc de 13 ori riscul de coșmaruri
  •