lapte matern mai gras

31-01-2012
Doinitza85
Nu este medic/terapeut
Doinitza85
salut. am un bebelus de 6 saptamini si nu se prea satura cu laptele meu. am suficient lapte dar cred ca e slab ( ca procentaj la grasime am in vedere ).in greutate insa a luat foarte bine peste 2 kg timp de o luna. daca ma poate cineva sfatui ce as putea sa maninc ca sa fie mai gras laptele...nu as vrea de pe acum sa apelam la lapte praf. va multumesc din suflet. multa sanatate tuturor...
3 comentarii
0
31-01-2012, ora 20:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Dacă bebeluşul a luat în greutate peste medie, apare întrebarea: în baza cărui fapt aţi ajuns la concluzia că nu se satură ?
Laptele matern are compoziţie variabilă în grăsime: la început este un lapte sărac în grăsime, foarte fluid, iar la sfârşitul alăptării vine un lapte considerabil mai gros, mai bogat în grăsimi. Acest lucru se explică prin faptul că este necesar ca mai întâi mama să-i astâmpere setea copilului, mai apoi foamea.

Introducerea "suplimentării", adică a laptelui praf, este cea mai comună eroare pe care o fac mamele. Trebuie să fiţi convinsă că aveţi exact atâta lapte cât este necesar şi nicio formulă nu este comparabilă, nici pe departe, cu ceea ce îi puteţi oferi dv. Cazurile de insuficienţă de lapte sunt rare, iar semnele sunt: stagnarea în greutate de la o săptămână la alta şi cererile de alăptare apărute mai devreme de o jumătate de oră de la cererea precedentă. În cazul (improbabil) în care copilul manifestă cele două semne de mai sus, adresaţi-vă medicului dv pentru un tratament de stimulare a alăptării. În cazul (probabil) în care nu manifestă semnele de mai sus, continuaţi să îl alăptaţi ca şi până acum, căci bine aţi făcut.
0
31-01-2012, ora 21:25
Doinitza85
Nu este medic/terapeut
Doinitza85
bebe cere mincare cam la 2ore in nici un caz 30 de minute. eu nu stiam faptul pe care mi la-ti explicat D-voastra ca doar la inceput e mai slab, deoarece am observat ca cind incepe sa suga uneori scapa pieptul si laptele are o culoare aproape transparenta deaceea mam gindit ca nu contine grasimi. va multumesc din suflet pentru sfat. am citit mai multe comentarii in care ati raspuns D-voastra si vreau sa va spun ca chear sinteti foarte BRAVO dati niste raspunsuri clare si pe intelesul tuturor exact la problema. cred ca ati ajutat multa lume, sa va dea Dumnezeu sanatate pentru asta si mult mult succes in continuare in tot ceea ce faceti. multumesc mult inca odata...
0
26-11-2013, ora 14:36
sereny7
Nu este medic/terapeut
sereny7
Buna, am si eu o dilema legata de grasimea laptelui. Noi avem 3 saptamani, pana acum 2 zile bebe manca dupa care dormea 3-4h, de 2 zile in schimb e agitat, cum lasa sanul si-l pun in patut se trezeste, plange, cauta iar sanul, de parca nici nu a mancat.si asta se intampla si ziua si noaptea...mai nu doarme...se enerveaza, e agitat, se inconvoaie...Tin sa mentionez ca alimentatia nu mi-am schimbat-o zilele astea. Am mai citit ca ar fi si "puseu de crestere" si "colici" si "lapte slab". Va rog ajutati-ma si pe mine daca ati patit asa ceva. Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laptele matern – hrană pentru creier
  • Laptele matern uman, eficient în tratarea dermatitei atopice la copii
  • O proteină din laptele matern ar putea să omoare bacteriile rezistente la medicamente
  • Laptele matern, benefic pentru inima copiilor prematuri
  • STUDIU: Oligozaharidele din laptele matern și infecția cu rotavirus
  • Compusul din laptele matern combate bacteriile dăunătoare
  •