Laringita

04-06-2019
Hey Dude
Nu este medic/terapeut
Hey Dude
Bună ziua, aș vrea sa îmi expun problema. Cu 2 zile în urmă am fost la concurs cu corul, fiind vocea solicitată foarte des pe parcursul zilei. Dimineață, înainte de plecare mă irita puțin în gât, seara, până am ajuns acasă îmi pierdusem vocea de tot. Ieri și astăzi mă simt mult mai slăbit, cu poftă de mâncare slabă, tuse seacă pe parcursul zilei, iar dimineața cu durere în gât mai pronunțată și tuse cu expectorație. Merg pe calea tratamentului natural cu inhalații cu frunze de mentă, gargară cu salvie, și dropsuri pentru gât. De ieri mi-a apărut și puțină temperatura (37.1-37.3).Oare poate fi o laringita?Menționez că undeva că o lună în urmă am avut și o sinuzita care am tratat-o cu fizioterapie, antibiotic și inahaltii. Sunt șanse ca să se reântoarcă?
1 comentarii
0
05-06-2019, ora 11:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 Vocea.. poate fi afectata si de alimentele acre, acide, citrice, acidulate.. care trec spre stomac, de asemenea alimentatia gresita cu aceste alimente produc aciditate si reflux gastro eosfagian in somn.. care prin acidul gastric afecteaza farimngele si laringele
2 asa ca acum.. tratezi la ORL starea acuta dupa faci consult la gastrologie..acolo e cauza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.