laringite recurente la copii si laringoscopie

08-06-2014
marinago
Nu este medic/terapeut
marinago
Bună ziua,
Am un băieţel de 4 ani care a făcut în ultimul an aproximativ 10 episoade de laringita din care 4 au trecut cu înjectabil. Doctorul de la ORL mi-a spus sa ma duc la Bucureşti sa-i fac o laringoscopie pentru ca face doar laringite. Ce credeţi ca ar trebui sa fac în aceasta situatie? Pe lângă laringoscopie mai este vreo investigaţie sau vreo analiza prin care putem afla cauza acestor laringite?
Vă mulţumesc mult!
5 comentarii
0
08-06-2014, ora 22:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. laringoscopia.. NU este un tratament, nu gaseste cauza problemei
este doar o investigatie de confirmare a starii corzilor vocale
2 am scris sute de postari pe forum unde explic ca cauza laringitelor este o problema gastrica sau intestinala
3 am scris ca cauza acelor probleme gastrice este alimentatia INCORECTA cu multe sucuri, citrice, mancare acra, multe dulciuri si ciocolata care provoaca A ciditae gastrica si REFLUX GASTRO ESOFAGIAN
0
08-06-2014, ora 23:39
marinago
Nu este medic/terapeut
marinago
Vă mulţumesc mult pentru raspuns, pana acum nici un dr la căti am fost nu mi-au spus sa fiu atenta la alimentaţia lui doar îmi dădeau antibiotice, dexametazona, picaturi de nas, flixotide, etc. El nu pare a avea reflux dar o sa fiu atenta şi asta sa fie singura cauza a acestor episoade.
Poate face laringite şi pe fond alergic? Mentionez ca el este alergic la pisici( nu avem dar stam la casa) şi la laptele de vaca(la analize erau valori scazute).
0
09-06-2014, ora 13:17
marinago
Nu este medic/terapeut
marinago
Încă o întrebare as avea la d-voastra: se poate face acesta laringoscopie dacă băiatul are laringita sau este mai bine sa i se facă după ce ii trece?
0
10-06-2014, ora 10:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. laringoscopia se face oricand.. NU afecteaza starea corzilor vocale
2 da. Alergia la diverse produse poate duce la edem laringian si schimbarea vocii...
3.tratamentul este complex
de la evitarea completa a alergenilor
curele de durata naturiste de detoxifiere si curatare a organismului de alergeni, toxine, Paraziti intestinali..s.a probleme a intestinelor
local.. inhalatii, aerosoli, salinoterapie si aromoterapie
0
10-06-2014, ora 10:25
marinago
Nu este medic/terapeut
marinago
Vă mulţumesc încă odată pt răspuns. Îmi pare rău că nu suntem mai aproape de Paşcani sa venim la d-voastra la un control. Va doresc o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.