Legat de ficat

28-12-2008
PerformerMax
Nu este medic/terapeut
PerformerMax
Buna ziua,


Am si eu o intrebare. Am facut analizele cu ceva timp in urma si ceea ce a iesit prost este ALT 98 si colesterolul 239. Eu am 22 de ani, 21 cand am facut analizele, 178 cm si aproximativ 95 Kg.Sunt hipertensiv am si o mica aritmie extrasistolica supraventriculara. Doctorul meu mi-a zis ca pot sa sufar de sintrom metabolic sau sindromul X, si de steatoza hepatica. Am cercetat si eu subiectul si sincer sunt nelamurit deoarece ecografia la ficat e ok, iar analizele dupa 4 luni de tratament medicamentos cu hepatoprotectoare( LArgosa, Esentiale, Catinofort) si cat s-a putut dieta alimentara au iesit ok.

Acestea sunt analizele:
25-01-2008
ALT:98U/L,
Colesterol 239 MG/DL,
Glicemie: 99 mg/dl,
Trigliceride: 128 mg/dl, , iar analizele la hematologie
MO%11.7;
RBC 6.18,
MCV 74.8;
MCH 26.1.
Doctorul de familie mi-a spus sa fac si analizele pentru hepatita iar
ASLO: 27,
AgHBs negativ,
aHCV negativ,
anti HAV IgM negativ.
Mi s-a dat tratament cu LArgosa si cu Catinoforte si pe data 29.05.2008 am repetat analizele:
ALT 40,
AST 40
Proteine totale 7.1,
Bilirubina neconjucata 0.8,
Bilirubina conjugata 0,
fosfataza alcalina 85
GGT 83, ( intervalul laboratorului 8-78 U/L)
Trigliceride 58,
Colesteril 183,
HDL 45,
LDL 126
Lipide totale 559
VLDL 12
Iar ecografia generala a arata
Ficat: LS 7.2,
LD 14.46

Electroforeza:

Albumina 66.3
Alfa 1 2.7
Alfa 2 9.8
Beta 10.8
Gama 10.4

Intrebarea mea este am avut sau nu seatoza ? Sau analizele au fost influentate de faptul ca sunt mai gras ? sau de tratamentul pentru HTA ( Atacand 16mg/1jumate/zi, Nebilet 1/zi).
4 comentarii
0
04-01-2009, ora 23:06
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Constat ca ai medici extrem de bine informati si la curent cu ultimele scheme terapeutice.Doar o mica intrebare am a-ti pune:cit ai avut tensiunea arteriala cea mai mare?Unde a fost ea masurata atunci?La spital?Acasa?Ai avut minim 3 determinari ale TA cu valori de peste 160/80 mmHg?
Sa trecem la aritmia extrasistolica. Ai facut o determinare a EKG pe 24 ore?(Holter)
De ce iti pun intrebarile astea?Pai sa stii ca terapia antihipertensiva dureaza toata viata.HTA nu se vindeca.Iar atacandul are ca efect advers inclusiv o crestere a enzimelor hepatice in singe.Ficat gras cu ecografie normala si grasimi sangvine normale:mai rar.Dar poti fi sigur ca dupa un tratament anti hipertensiv de lunga durata vei avea.Orice medicament e metabolizat hepatic si dupa o perioada mai lunga sau mai scurta de timp iti va afecta organul respectiv.
Nu lua ceea ce iti scriu ca pe o ironie.Sau rautate.Dar tu esti clientul ideal al industriei farmaceutice:iei 2(doua) medicamente pentru tensiune, si dintre cele mai scumpe.Mai iei vreo 3 pentru ficat care sa contracareze efectele adverse ale primelor.Si sa iti spun un secret:te mai asteapta la cotitura sa iti creasca lipidele in singe ca sa iti mai prescrie si un tratament hipolipemiant beton care iti va ataca si el ficatul...
PS.Daca ai cumva TA peste 220/110 sau ai avut-o inainte de a incepe tratamentul, iti datorez scuze.Asemena valori chiar impun un tratament agresiv.desi mai degraba ar fi fost de investigat la virsta ta o posibila cauza de HTA secundara
Toate cele bune, si inca o data te rog sa nu imi interpretez gresit ironiile...
0
05-01-2009, ora 12:10
PerformerMax
Nu este medic/terapeut
PerformerMax
Salut,

Multumesc pentru raspuns. Tensiunea mea nu e chiar o problema sa zicem ca e mai mult oscilanta decat HTA adevarat. Plus ca e maxima 150/8.5 dar asta daca beau ceva mai mult vin sau cafea sau daca mananc mai picant. Cred ca la mine problema e mai mult cu Kg in plus.
Holter nu am avut dar cred ca va urma, desi sunt cam 8 ani de cand stiu de probleme cardiovasculare.
0
06-01-2009, ora 22:02
drweather
Identitate neconfirmată
drweather
Tocmai fiindca tensiunea nu e asa mare, eu zic ca unu are rost sa teindopi de acum cu medicamente.Dintre criteriile de dg. al sdr. X metabolic nu nu ai decit colesterolul crescut, nici acela exagerat.Cumpara-ti un tensiometru, clasic daca poti (cele electromice pot da erori) si invata sa il folosesti.E simplu.Verifica-ti tensiunea in conditii bazale(normale).Dca mai sari calu e normal sa creasca usor, dar diagnosticul de HTA ia in consitearre valorile TA in repaus.
Si fa si tu mai multa miscare, sport...Maininca mai putina carne(macar o masa sa fie fara carne intr-o zi) si dulciuri.Nu te repezi la fiecare simptom pe medicamente.Esti tinar, e pacat sa iti distrugi ficatul.Fa un consult cardiologic, Holterul si o proba de efort macar.Poate si o echo +/- doppler cardiac daca zici ca ai probleme cardiologice de 8 ani (valvulopatie?)
Toate cele bune
0
07-01-2009, ora 20:49
PerformerMax
Nu este medic/terapeut
PerformerMax
Multumesc de raspuns. O sa ma consult cu cardiologul meu sa vedem ce putem face pentru a renunta la medicamente si ce analize trebuiesc facute pentrua pune o data un diagnostic clar. In romania trebuie sa fi mai bine informat decat doctorl ca altfel el nu iti zice nimic, nu imi place de loc aceasta opacitate a lor. Parca le scoti vorbele cu clestele plus ca trebuie sa recomanzi tu analie.de parca eu sunt doctor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Investigații paraclinice în bolile hepatice și biliare
  • Moduri în care ne putem distruge ficatul
  • Ficat sănătos - ce poți face pentru ficatul tău (conform studiilor)
  • Semnele și simptomele ficatului (probleme cu ficatul)
  • O proteină, responsabilă pentru atacurile sistemului imunitar asupra ficatului
  • Studiu: ficatul uman ar putea rezista cel puțin 100 de ani
  • Verificarea ficatului - analize, teste și investigații (explicare rezultate ficat)
  •