Lentile de contact

17-03-2011
ralu84
Nu este medic/terapeut
ralu84
Buna! Numele meu este Raluca. De cateva luni port lentile de contact, la recomandarea medicului oftalmolog, dar nu le-am cumparat de la cabinetul dumnealui, ci de pe internet. Ma simt foarte bine cu ele, dar as dori sa incerc si alte brand-uri. Din pacate nu gasesc decat ACUVE 2 (le folosesc si in prezent) pentru prescriptia mea (Raza de curbura: 8, 3, Diametru: 14mm). Intrebarea mea este daca as putea sa folosesc lentile cu caracteristici diferite (de exemplu, cu raza de curbura 8, 4 si diametrul de 14, 1 mm), in conditiile in care am dioptrii de -0, 50 la OD si -0, 75 la OS.

Va multumesc!
3 comentarii
0
19-03-2011, ora 09:06
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Bun dimineata! Da, poti sa folosesti si lentile cu raza de curbura 8, 4, nu este mare diferenta intre 8, 3 si 8, 4; si inca ceva, eu iti recomand lentile pe care sa le porti numai ziua(14 zile sau 1 luna -o pereche, depinde de felul lentilei), sa lasam corneea sa respire libera noaptea si sa se refaca dupa discreta hipoxie survenita dupa portul de lentile din cursul zilei; numai bine
0
19-03-2011, ora 20:19
ralu84
Nu este medic/terapeut
ralu84
Multumesc pentru recomandari!
0
24-03-2011, ora 22:40
Olivia.
Nu este medic/terapeut
Olivia.
Buna ziua,
Am inceput sa port lentile de contact Acuvue de cateva zile, in urma unui control la medic dar inca nu ma pot obisnui cu ele in sensul ca parca le simt la margini..Am dioptrii de -1 si -1, 25 si am observat ca lentilele cumparate au raza de curbura de 8, 4 mm si diametru 14 mm.La consultatia efectuata nu imi amintesc sa imi fi masurat raza de curbura sau diametru.Poate fi aceasta cauza?
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • FDA a aprobat lentilele de contact cu efect de protecție solară
  •