Lentile de contact - informatii, sfaturi

08-11-2009
CoSm1Nh0
Nu este medic/terapeut
CoSm1Nh0
Buna ziua.Acum doi in urma unui control la scoala am observat ca am oarece probleme cu vederea la distanta si mi s-a recomandat consultarea unui medic oftalmolog.
Am mers la medic si am fost depistat cu miopie(0.75 la ambii ochi pe atunci).Mi-am facut niste ochelari pe care i-am purtat numai prin casa si la calculator, refuzand sa ii port afara pe motiv ca nu imi sta bine cu ochelari.
Acum am impresia ca mi-au mai crescut dioptriile si as vrea sa imi cumpar niste lentile de contact.
Inainte sa merg la oftalmolog, as vrea sa cer si aici niste pareri.
Lentilele de contact pot fi folosite pentru orice tip de ochi/miopie?
Care ar fi cele mai bune zilnice/saptamanale/lunare?
Conteaza firma care le produce?
7 comentarii
0
10-11-2009, ora 00:51
guguluta
Nu este medic/terapeut
guguluta
Buna.Ai cerut o parere si eu cred ca pot sa te ajut un pic dar nu sunt doctor.Sotul meu are lentile de contact de vreo douazeci de ani si este foarte bine.Si el are lentile pentru departare si are -6 la ambi ochii si este multumit.El are lentile anuale, le scoate seara la culcare si le pune dimineata si nici o problema.Firma care le distribuie nu stiu cum se numeste dar sunt produse in Elvetia.Sper ca poti sa-ti faci o idee din asta.Numai bine si sanatate si daca nu iti faci lentile poarta totusi ochelari ca poate mai tarziu plangi.
0
10-11-2009, ora 16:38
CoSm1Nh0
Nu este medic/terapeut
CoSm1Nh0
Multumesc pentru sfat.
Alte pareri?
1
11-11-2009, ora 20:25
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Eu recomand lentile de contact zilnice ( se poarta ziua, seara, se arunca) sau lunare( se poarta ziua 15 ore, seara se dau jos si se pun intr-o solutie de curatire); Ideale, sunt lentilele zilnice, sunt subtiri, foarte bine tolerate; daca ti se par prea scumpe, cumpara lentile de contact lunare; bune, sunt lentilele cu cel mai mare continut de apa si foarte permeabile la oxigen;dioptriile in cazul tau, vor fi similare cu cele de pe prescriptia de ochelari, iar raza de curbura a lentilelor este stabilita de medicul examinator( frecvent este vorbe despre o raza de curbura medie: 8, 6 sau 8, 7); este foarte imporatnta igiena mainilor: te speli inainte de a le pune si a le scoate; daca simti lentila uscata, ca pe un corp strain, sa pui lacrimi artifciale unidoze( nu au conservant;acestea pot fi puse in ochii cu lentile de contact): Lubristil sau Eyestil colir unidoze, in AO, 1 picatura. Dca ochiul se inroseste, apare durere, secretie, vezi in " ceata", dai jos lentila si te prezinti de urgenta la medicul oftalmolog; numai bine
0
11-11-2009, ora 20:33
CoSm1Nh0
Nu este medic/terapeut
CoSm1Nh0
M-ar interesa mai mult cele zilnice pentru ca imi este frica de infectii sau alte chestii.
Sunt sanse mult mai mici la cele zilnice decat la cele care le pun seara in solutie pana dimineata nu?
0
25-06-2014, ora 10:56
CristinaAnd
Nu este medic/terapeut
CristinaAnd
Buna! De curand mi-au fost recomandate lentilele de contact. Am tot cautat pe mai multe site-uri si am gasit preturi foarte avantajoase pe conga.ro. Am vazut ca acest site e recomandat de OPTIblu, a mai comandat cineva?
0
05-07-2016, ora 12:57
bogdanaro
Nu este medic/terapeut
bogdanaro
Dupa mine cred ca ideale, sunt lentilele zilnice care au o toleranta buna asa cum spunea doamna doctor mai sus, insa cred ca mai avantajos dpdv al pretului sunt cele lunare ----------* insa ar trebui consultat medicul oftalmolog inainte de a lua.

(*modificat de admin)
0
25-08-2016, ora 19:43
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Identitate neconfirmată
Clinica Oftalmologica KIDOPTIK
Buna seara,
Lentilele cu port zilnic sunt cele mai indicate, chiar daca sunt mai scumpe.
Evitati sa cumparati de pe internet insa.Nu stiti ce luati(expirate-slabe calitativ etc)
Sfatuiti- va cu medicul dvs. oftalmolog intodeauna si nu omiteti controalele periodice.
O lentila de contact necesita manevrare atenta si stricta igiena.
Cu stima.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: