Leziuni demialinizante - rezultat RMN

09-03-2010
eldine
Nu este medic/terapeut
eldine
Buna ziua.
Medicul neurolog, a vazut rezultatul RMN, dar m-a linistit si a spus ca nu e nimic alarmant, mi-a prescris betaserc, pentru ametelile existente. Tot el mi-a spus ca starile mele sunt datorate unei suprasolicitari, neodihnei si spondilozei cervicale.
Sunt ingrijorata si va rog sa ma ajutati sa inteleg rezultatul RMN/ului:
leziuni milimetrice in izosemnal TI, hipersemnal T2 si FLAIR localizate cortical si cortico-subcortical in substanta alba parietal bilateral-leziuni demielinizante, ingrosarea mucoasei celulelor etmoidale si a sinusurilor frontale.
Concluzii :
Leziuni demielinizante cel mai probabil cu substrrat vascular
Sinuzita etmoidala si frontala
Ce sfatue imi dati ?
Va multumesc
1 comentarii
0
07-04-2011, ora 20:19
MACRY_1946
Nu este medic/terapeut
MACRY_1946
am efectuat examenul
RMN cerebral si angio RM nativ rezultatul... Fara modificari de semnal sau morfologie la nivelul substantei cerebrale din fosa posterioara Multiple plaje si spoturi in hipersemnal T2 siFLAIR hiposemnalT1 fara restrictie de difuzie sant prezente la nivelul substantei albe supratentorial predominent periventricular.. Axe vasculare cerebrale cu traiect si semnal in limite normale... Sistem ventricular simetric cu dimensiuni normale situat pe linia mediana. Ingrosare mucoasei la nivelul sinusului sfenoidal sistemului celular etmoidal si sinusurilor frontale CONCLUZII Leziuni demielinizante supratentorial probabil de etiologie microangiopatica. Sinuzita cronica fronto-sfeno-etmoidala FATA de aceste rezultate va ROG sa-mi spuneti daca este ceva grav VA MULTUMESC mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.