lichid in spatele timpanului la copil de sase ani

17-10-2011
danatim
Nu este medic/terapeut
danatim
Fetitei mele de 6 ani i s-a detectat lichid in spatele timpanului iar audiograma indica o afectare a auzului. Se poate face ceva pentru eliminarea lichidului sau trebuie o interventie chirurgicala? La scoaterea lichidului auzul ii va reveni complet?
Ni s-a spus ca ar trebuie scosi si polipii dar ea nu respira pe gura decat cand e racita. Pot fii si polipii o cauza a scaderii auzului?
Multumesc frumos
6 comentarii
0
17-10-2011, ora 12:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numai polipii si sunt de vina.
in 80% se vndeca aceasta otita seroasa
am mai postat aici schema de tratament a otitei seroase
1 desfundat bine nasul
2aerius seara
3 urechea incalzita bine in iterior cu uscatorul de par
4 cumparati baloane sau minge de plaja.si puneti copilul se le umfle de 3-4 ori pe zi
0
18-10-2011, ora 13:58
danatim
Nu este medic/terapeut
danatim
Multumesc domnule doctor pentru raspuns!
Diagnosticul doamnei doctor este "otita medie cronica mucoasa bilaterala, adenoamigdalita cronica hipertrofica gr.III/IV".
Audiometria nu stiu s-o citesc dar la timpanograma scrie B(0).
Intre timp am fost si la alergologie unde mi-a zis ca are o rinita alergica persisitenta moderat/severa si mi-a dat tratament cu aerius, singulair si avamys, spunandu-mi ca sa nu-i scot polipii ci sa astept 3 luni, ca s-ar putea ca ei sa fie mariti din cauza alergiei si sa cedeze la tratament.
Ce parere aveti, sa mai astept cu polipii si sa-i scot doar lichidul sau sa mai astept cu lichidul ca poate cedeaza si el?

Va multumesc
0
19-10-2011, ora 12:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca nu scoateti polipii. acel lichid din ureche nu are unde sa se scurga ( polipii infunda trompa lui Eustache)
si acel lichid din unul fluid se transforma in unul cleios si peurma in jeleu.. si asa ramane..cu riscuri mari pentru auz
zic ca si asa ati intarziat cu operatia
DA poate fi alergic copilul.. dar nu cred ca tratamentul de la alergologie Vindeca
asa ca faceti TOT ce spune medicul ORL
Sper ca la alergologie va spus sa excludeti complet ciocolata, galbenusul de ou, colorantii artificiali..s.a din aleimnatie
de acolo vine starea alergica din produsele de comert !!!!
0
19-10-2011, ora 16:18
danatim
Nu este medic/terapeut
danatim
Multumesc mult pentru raspunsuri!
0
01-08-2012, ora 15:11
danatim
Nu este medic/terapeut
danatim
Revin cu o noua problema/intrebare pe acelasi subiect.
Anul trecut in noiembrie am facut interventia chirurgicala prin care au fost scosi polipii, "ajustate" amigdalele si scos lichidul din spatele timpanului. Dupa aceasta interventie totul a fost super OK, auzul restabilindu-se complet si nemaiavand nici o problema de atunci.
Acum o luna insa am inceput din nou innot-ul, au reaparut mucisorii si deja auzul este din nou afectat. Doctorita ne-a confirmat din nou "otita seroasa", fara insa un tratament cu antibiotic ci doar aerius, singulair si avamys. Ce credeti ca se mai poate face acuma, ajungem din nou la operatie?
Multumesc
0
02-08-2012, ora 12:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faceti inhalatii, aerosoli, spalaturi nazale, aromoterapie,
incalziti bine urechile inainte de culcare
gasiti pe forum descrieri amanuntite cum se procedeaza
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  •