Limba albicioasa

25-10-2018
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Buna ziua! De ceva timp limba mea este albicioasa, am incercat sa o curat cu bicarbonat, glicerina si altele insa mereu se incarca la loc. Tot ceea ce stiu, de la medicul de familie, in urma trezirii cu nasul infundat este ca am rinita alergica. De asemenea, am observat ca dimineata inainte de a ma spala pe dinti scuip galben, iar in momentul in care gura si fata mea iau contact cu apa calda simt nasul si gatul incarcate si sunt nevoita sa trag totul in gura si sa elimin, cateodata acea secretie este si putin galbena. In timpul zilei dupa consumul unui pahar cu apa daca dau cu limba pe cerul gurii simt un gust sarat. Nu stiu daca aceste simptome au legatura insa ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este halena care banuiesc ca este de la limba deoarece mirosul depozitelor este ingrozitor.
Am atasat mai jos cateva poze in care se vede cum arata limba mea dupa ce a fost curatata cu spatula : https://imgur.com/a/jyqejIg
7 comentarii
0
25-10-2018, ora 17:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Consult la gastrologie
Pe forum mai găsești mesaje unde explic...de ce..
0
06-12-2018, ora 14:49
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Buna ziua! Revin cu niste completari, as fi recunoascatoare daca mi-ati raspunde. In urma incercarii de a elimina secretiile din nas si gat, m-am ales cu dureri in gat pentru care iau bucosept. De 2 zile am inceput sa iau ACC 200 si elimin mucus incolor iar depunerile de pe limba s-au mai diminuat. De asemenea, dimineata saliva nu mai este de culoare galbena insa cand sulfu nasul elimin mucus galben-verzui. Tot in urma administrarii ACC 200 am avut dureri de cap, acum simt urechile infundate, sunt ragusita si am renuntat sa mai iau. Stiu doar ca sufar de rinita alergica, diagnostic pus de medicul de familie insa acum nu mai intru in contact cu parul de pisica. Astept un raspuns din partea dvs. Multumesc!
0
06-12-2018, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ati facut cosnult la gastrologie ???
2 ati citit pe forum ca refluxul gastro esofagian afecteaza gatul prin acidul gastric?
3 ati citit pe forum ca astmul si rinitele alergice au ca si punct de plecare o digestie proasta, un intestin inoxcat...care NU digera alimentele Alergene..cum ar fi lactatele..s.a. ????
0
12-12-2018, ora 21:24
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Va multumesc frumos pentru raspuns! Din pacate nu am fost inca la un consult, urmeaza sa merg cel mai probabil dupa sarbatori. Da, am citit si o sa mai citesc despre aceste subiecte.
0
01-03-2019, ora 10:17
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Buna ziua! Dupa cum mi-ati recomandat am fost la un consult la gastroenterologie. Primul pas a fost administrarea unui probiotic, apoi am facut testul pentru helycobacter iar rezultatul a fost negativ. In urma unei ecografii abdominale mi-a fost descoperit colecistul malformat si urmez tratament cu Bileclar. Imi afecteaza aceasta problema digestia? Poate fi limba incarcata de la colecist? Dar celelalte simptome?
Cat despre alimentele alergene, in special lactate, inca incerc sa imi dau seama daca au efecte negative. Nu stiu daca este o solutie tocmai buna sa renunt la ele deoarece am avut hipocalcemie, in prezent nu stiu daca mai am. In acest sens, voi face o cura cu susan rasnit.
0
02-03-2019, ora 10:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. da, calciu se gaseste si in alte produse. din lactate mancati doar branza de vaci si Kefir. Interzis laptele dulce..
2Da, colecistul afecteaza toata digestia direct.. prin proasta secretie a acelor enzime si indirect tot corpul prin sistemul vegetativ autonom
0
02-03-2019, ora 15:35
mihhh55
Nu este medic/terapeut
mihhh55
Multumesc frumos pentru sfaturi si raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: