Limba/gura - bubite

22-12-2020
Anoanonim1
Nu este medic/terapeut
Anoanonim1
Buna!
De aproape 2 saptamani imi tot apar niste bube n gura. Prima data mi a aparut pe varful limbii stiti acea bubita care apare dupa ce mancati seminte (doar ca eu n am mancat seminte), dupa mi a aparut pe buza de jos, in interior si tot asa...
Dispar dupa 2 zile de la aparitie.
Am simtit si o arsura, ma ustura limba si gingia...
Cerul gurii doar ca partea mai moale ( nu stiu exact cum se numeste ), este galben.
Am observat ca pe amigdalita stanga este ceva alb ( am avut o sparta cand eram mica )
Imi simt gatul uscat, uneori ustura si el.
Nu am facut febra.
Mentionez faptul ca in perioada ( oct si dec) am fost destul de stresata, nu prea mancam si din aceasta cauza ma durea stomacul si ma simteam slabita.
La spalarea dintilor imi perii si limba.
Va rog sa mi raspundeti sunt foarte stresata...
5 comentarii
1
22-12-2020, ora 16:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 stresul se rateaza la inceput la Psiholog..si daca NU intelegi ca stresul in sine nu e util deloc.. dar poate sa agraveze bolile..inclusiv hiperaciditate gastrica si refluxul gastro esofagian... o sa ajungi si la psihiatru
2 daca NU ai studii medicale. NU te mai iuti niciodata in gura si la limba si la gat. acolo sunt mii de BUBITE normale care sunt Papile Gustative, canale a glandelor salivare. si iarasi cand le vezi... te sperii de cancer si ajungi la psihiatru
3 LImba este Oglinda tractului digestiv. sunt sute de postari pe forum unde am explicat... ca usturimea gat, limba, depunerile de pe limba sunt provocate de problemele Gatro -intestinale si Alimenttai total INCORECTA...si se trateaza la Gastrologie.. nu la ORL si nu cu periatul limbiii ( e ttoal Gresit si asta)
0
22-12-2020, ora 17:52
Anoanonim1
Nu este medic/terapeut
Anoanonim1
Deci nu este vorba de o boala grava...
Am cautat pe net si mi dadea numai sifilis si hiv... asta m a panicat si mai tare...
0
22-12-2020, ora 17:55
Anoanonim1
Nu este medic/terapeut
Anoanonim1
Mai ales faza cu arsura limbii... direct hiv mi a dat
0
22-12-2020, ora 18:18
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mai analizează.
Poate greșești seara cu Oțet, lamai, citruce, fructe, dulciuri... Care produc acid și reflux???
0
29-12-2020, ora 11:35
Anoanonim1
Nu este medic/terapeut
Anoanonim1
Da.
De 3 zile manac numai mancare fiarta pentru ca am inceput sa am durerii de stomac, greturii...
Voiam sa va intreb daca este normal sa simt un fel de pulsare/miscare in burta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: