Limfogranulomatoza veneriana

19-01-2010
carmencitabo
Nu este medic/terapeut
carmencitabo
Buna sera, am nevoie urgent de sfatul unui doctor.In urma cu 5 ani am inceput sa am sangerari intre menstruatii, am fost la ginecolog si mi-a spus ca sunt din cauze hormonale, dupa un an am inceput sa am dureri la contactul sexual, dureri pelvine si o scurgere usor galbuie, am fost din nou la doctor mi-am facut lama, papa nicolau, rezulatul dat de doctor a fost trihonomas...mi-a dat tratament pt acesta.scurgerea a trecut, dar durerile la contact nu, iar cele pelvine cand erau cand nu erau
Apoi incet incet am inceput sa am dureri de gambe, si eu si sotul...apoi doar eu am inceput sa am dureri articulare, ma umplusem de pete albe care erau sub piele nu ma mancau dar ca parca se extindeau pe zi ce trece.Am fost la dermatolog si mi-a spus ca e din cauza unui focar de infectie in corpul meu...
Apoi in zona genitala m-am trezit cu un ganglion sub piele de toata frumusetea usor dureros si un fel de cos mare cu un cap de stropitoare, care atunci cand il strangeam iesea sange amestecat cu puroi, initial am crezut ca e de la epilat, dar i-a aparut si sotului, iar o data cu el si o usoara usturime la urinatul de dimineata.
Am facut niste investigatii online si am banuit ca este vorba de Chlamydia, a doua zi am fost la un laborator de analize si am facut testul pt Chlamydia din sange, rezultatul a fost Pozitiv.aceasta se intampla acum 6 luni.

Mi-am sunat ginecologul si l-am intrebat ce tratament trebuie sa iau pt acest animalut...Indicatiile au fost urmatoarele: 3 zile azitrox 500 1 la 12 ore si 10 zile doxiciclina 2 pe zi
Am urmat acest tratament si eu si sotul...dar ganglionul nu a trecut...banuind ca nu a trecut nici chlamydia dupa 2 saptamani am reluat tratamentul doar ca de aceasta data un pic mai dur:10 zile azitrox 500 si 5 zile doxi
La o luna de la terminarea tratamentului am fost sa fac testul din nou.si din nou pozitiv.Urmatorul tratament a fost claritromicina de 500 1 la 12 ore timp de 10 zile si augmentin 1 g la 12 ore 5 zile...disperata fiind am luat 20 zile claritromicina si 7 zile augmentin, aproape ca am dublat durata tratamentului.Din nou la doctor din nou pozitiv.
De aceasta data mi-a dat sa iau doxiciclina 500 mg pe zi timp de 10 zile ambi parteneri...eu am luat 15 zile doxi 500 pe zi, puls 6 zile de azitromicina.Testul nu l-am refacut deoarece trebuie sa astept o luna de la terminarea tratamentului doar ca banuiesc ca nu a trecut, deoarece usturimile la urinat dimineata continua, in plus pe durata tratamentului usturimile erau mult mai puternice si mult mai dese, iar durerile articulare au reaparut oadata cu oprirea tratamentului.
Dupa si mai multe investigatii online am ajuns la concluzia ca este vorba de LIMFOGRANULOMATOZA VENERIANA...si am impresia ca nu o sa mai treaca niciodata si ca m-am indopat pana acum cu antibiotice care nu aveau nici un efect pt aceasta boala...ficatul cred ca-mi este praf
Acum iau zanocin 400 mg 2 pe zi 15 zile si din nou doxi 300 mg 10 zile.dupa terminarea trartamenului dupa 3 sapatamani vreau sa merg sa fac testul PCR chlamydia.Credeti ca testul pt chlamyida este valabil si in cazul limfogranulomatozei sau sunt teste separate?
Va rog ajutati ma.un sfat, un raspuns, o indrumare, un tratament eficient, cu orice util in acest caz. :(((
12 comentarii
0
20-01-2010, ora 15:35
nadiane
Nu este medic/terapeut
nadiane
Am dat din intamplare si am vazut postarea ta carmela.Sper ca in timpul tratamentului nu ai avut contact cu sotul, ai putea sa fierbi si lenjeria.La ce laborator iti faci analiza.Copii ai?Pentru ca da si sterilitate clamidya.Cum stai cu trompele?Apoi un tratament fungic ti-a dat pe langa antibiotic?Ai facu o antibiograma asecretiei din col ca sa vezi la ce este sensibil?Cand faci tratament cam trei saptamani sa nu ai contact cu sotul.Pe langa azitrox trebuia tie sa-ti prescrie niste ovule(betadine-1 seara) si sotului fluconazol antifungic impreuna cu azitrox.Sa imi spui ce ai rezolvat.
0
20-01-2010, ora 18:46
carmencitabo
Nu este medic/terapeut
carmencitabo
La primul tratament am avut contact cu sotul nestiind ca nu este voie, doctorul a "omis" sa-mi spuna.de cand am aflat, contacul il avem doar cu prezervativ, analiza o face la bioclinica, tratament antifugic luam amandoi odata cu antibioticul, nizoral si nistatina, desi mie tot imi apare candida dupa incerarea tratamentului cu antibiotic...ma gandesc ca la dozele de cal care le-am luat nu isi mai face efectul antifungicul...
Copii nu am, desi imi doresc mult, nu am mai ramas insarcinata, evident chlamydia si inconstienta mea sunt vinovate de acest lucru...sunt sigura ca este foarte veche dintr o relatie anterioara, deci au trecut ceva ani pana in prezent.
Nu stiu sa se faca antibiograma pt chlamydia, dar la viitorul control voi intreba
Ovule fololosec cervugid, ocazional, o fac preventiv stiu ca sunt foarte bune
Ma intrebam daca nu cumva am facut rezistenta la antibiotic, chiar nu pot sa inteleg de ce nu mai trece...
Cred ca voi schimba doctorul deoarece de 5 ani merg la dansul, cam de 2 ori pe an, dar nu i-a trecut prin cap sa-mi faca acest test...este un doctor renumit, foarte bun dar si ei mai fac greseli...
0
24-01-2010, ora 02:52
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
carmela, cunosc cazuri cand aceasta infectie a persistat 2 ani.trebuie sa va ridicati si sistemul imunitar.De la atatea medicamente ma mir ca supravietuiti.Stiu ca antibiograma nu se face pt.chlamydia.schimbati si clinica cand va faceti analiza de control.Pt.mycoplasma si ureaplasma v-ati facut testul?Si ea da usturimi si artrite.Tratamentele prescrise au fost corecte.azitromicina este in general medicamentul de electie.si pentru limfogranulomatoza cam tot aceleasi antibiotice. analizele pt.depistare prin imunofluorescenta.
0
24-01-2010, ora 21:24
carmencitabo
Nu este medic/terapeut
carmencitabo
Multumesc din suflet pt raspunsuri...dar daca eu trebuie sa ma lupt cu aceasta infectie 2 ani cu siguranta nu voi supravietui, deja ma simt foarte slabita, nici nu am curaj sa-mi fac analizele pt ficat
Si daca ar fi fost vorba de mycoplasma si ureaplasma la cat antibiotic am inghitit nu cred ca a spravietuit vreo bacterie, doar chlamydia nu se da invinsa, desi simptomele sau ameliorat, ganglionul inghinal a disparut, mai am unul mic la gat care am observat ca incepe incet incet sa dea inapoi, petele albe inca le am dar s-au mai restrans, au ramas doar durerile articulare pt care acum iau supozitoare ketonal, si conjunctivita pe care am tratat-o dar la fel nu a trecut...Ma sperie faptul ca da sterilitate, iar eu de 4 ani de zile nu am mai ramas insarcinata desi nu folosec nici o metoda de contraceptie
Urmeaza sa-i fac sotului chlamydia PCR, sper macar lui sa-i fi trecut pt ca refuza sa mai inghita vreun antibiotic...iar eu mai am de luat tratament vreo 7 zile si dupa 3 saptamani voi face si eu tot pcr-ul deoarece am auzit ca e cea mai sigura analiza dar e si foarte scumpa...
0
28-01-2010, ora 21:22
edelweiss_lov34u
Nu este medic/terapeut
edelweiss_lov34u
carmela, nu dispera!!!O sa scapati de infectie.Mai greu, pt.ca e veche dar o sa treaca, de aceea si tratamentul este mai agresiv.Pt.imunitate luati echinaceea 2-3 comp.zi, compresele caldute puse in zona ovarelor cu sare BAZNA de la plafar sunt de ajutor.durerile articulare o sa se diminueze in timp.SILIMARINA este buna pt.un ficat bombardat cu antibiotice.Pt.fertilitate si infectii in zona genitala branca=ursului face minuni. Se gaseste la plafar. O sa ramai si insarcinata, ai incredere si putina rabdare.Astept in continuare vesti de la tine.
0
29-01-2010, ora 16:12
nadiane
Nu este medic/terapeut
nadiane
carmela la ce ginecolog esti?Ar trebui sa mergi la un ginecolog bun, la care sunt si eu.Este doctor profesor Marinescu Bogdan.Te poti programa prin telefon la acest numar(021.3161277/73)Este cabinetul din spitalul Giulesti Panait Sarbu.Si eu merg acolo.Exista si laborator de analize foarte bun.Domnul doctor profesor face si inseminari, daca vrei poti sa apelezi la el.Mergi cu dosarul tau toate analizele care le-ai facut.Ti-as recomanda sa faca sotul tau acolo o spermograma, mai ales dupa infectia cu clamidya.Eu am facutr 4 inseminari la domnul doctor profesor, care nu au reusit, ultima fiind facuta pe 27 noiembrie.Dar la mine exista o problema sotul meu a avut rezultatul la spermograma foarte prost.Acum este in trament vu spermotrend si pentru inbunatatirea spermogramei.Ia tratament si pentru colesterol ca il are mare m-ai ales trigliceridele.pe 3 februarie am programare, la domnul doctor.Am gresit cand am zis antibiorama cred ca se numeste ionograma a secretiei din col(lama).Si cand faci candida trebuie sa se trateze si sotul.Daca mananci iaurt poti sa mai normalizezi flora bacteriana.Iar la medicamente chiar si naturiste fara consultul unui doctor nu iti recomand.La candida poti folosi plicuri de tantum rosa cate unul in fiecare seara 10 zile, ovule, iar el pentru candida inafara de fungicid exista o solutie pe care numai urogul poate sa o prescrie, si dupa aceea de la farmacie (care are la borato-noi de la sensi-blue).este o solutie care trebuie sa o dea extern pe sti tu ce:)Si apoi cu un doctor bun iti urez succes.Eu cred ca nu ar trebui sa mai stai si sa iti faci programare la cabinetul de reproducere asistata, ca sa nu mai pierzi timpul.Sa faci si tu un eco transvaginal sa vezi cum stai cu ovulatia.Si nu ti-ar strica sa iti iei temperatura bazala(rect sau vagin).In fiecare zi la aceiasi ora de preferat inainte de ora 8.Eu o sa mai incerc inseminare sa fac dupa ce trermina sotul tratamentul.Sa-mi spui ce ai m-ai facut CARMELA.
0
10-02-2010, ora 09:30
carmencitabo
Nu este medic/terapeut
carmencitabo
Am primit rezultatul sotului la pcr chlamydia-negativ...sunt asa de fericita, nimic nu e mai bine decat sa vezi un rezultat negativ dupa atatea luni...eu mai trebuie sa astept doua saptamani pana merg sa imi fac analiza.Dar mai am un dubiu, dupa cum spuneam la noi a fost vorba despre limfogranulomatoza veneriana, care este cauzata de chlamydia L-2...aveti cumva idee daca pcr-ul este valabil si in cazul ei? sau ma bucur prea devreme?
Nadiane din pacate nu sunt din bucuresti, dar si aici avem doctori foarte buni...eu am ramas o data insarcinata cu sotul meu in urma cu 4 ani, asta a fost inainte ca, chlamydia sa faca ravagii, doar ca nu am pastrat sarcina, probleme de fertilitate nu au fost inainte.
Daca nu reusesti sa ramai insarcinata iti recomand sa incerci la Szeged, cunosc foarte multe persoane care au incercat acolo si au reusit, ungurii sunt mult mai avansati decat noi...
0
10-02-2010, ora 22:25
nadiane
Nu este medic/terapeut
nadiane
ma bucur ca ia iesit negativ testul sotului tau carmela, si sper ca ti-a iesit si tie bine.Eu am fost la doctor si aveam in ziua a11 folicul de 21.6.O fi bine?Mi se pare c-am mare, eu in ziua a 13 a abea aveam de 17 si doar 1 ca ceilalti erau m-ai mici(5 in total).Imi fac grafic pe fetilityfriend, si se pare ca am ovulat in ziua 14.Acum m-ai incerc pe cale naturala pentru ca deja am facut 4 inseminari si momentan nu m-ai avem bani.Daca nu reusim in 2 luni trebuie iar sa fac inseminari, fiv este ultima solutie.
0
26-03-2010, ora 15:29
Elenna07
Nu este medic/terapeut
Elenna07
Am nevoie, de un sfat, o parere. Acum o luna si jumatate mi-am facut analiza secretiei si mi-a ieisit ureaplasma pozitiv, am urmat tratament cu doxiciclina 10 zile si Klion 100. (Chlamidya mi-a iesit negativ) Dupa ce am repetat analiza in urma cu cateva zile mi-a iesit ureaplasma negativ si chlamidya pozitiv si o infectie cu E Coli. Nu imi pot explica de ce prima data nu a iesit, si a doua oara da, in conditiile in care am urmat tratamentul intocmai cu sotul meu si niciunul dintre noi nu a intretinut relatii sexuale cu alte persoane ( eu sigur nu!)

E posibil sa fie gresita analiza de laborator? Sau ureaplasma sa degenereze in Chlamidya?? Ce ma sfatuiti, sa repet analiza? Va rog mult astept un raspuns!!!
0
31-03-2010, ora 23:20
carmencitabo
Nu este medic/terapeut
carmencitabo
este imposibil sa degenereze din ureaplasma in chlamydia...daca este chlamydia este posibil sa fie veche se stie ca este este foarte perversa si asimtomatica, nu prea isi face simtita prezenta si evolueaza incet dar sigur...pentru a va linisti schimbati laboratorul de analize.
0
01-04-2010, ora 11:29
Elenna07
Nu este medic/terapeut
Elenna07
Va multumesc mult ptr. raspuns. Probabil le aveam pe ambele si nu a iesit decat una la prima analiza, sau cea de-a doua analiza este gresita. Mi-e groaza de tratamentul ce va urma... :( Ma sperie teribil aceasta boala mai ales ca nu cedeaza destul de usor.
Ptr Carmela: Felicitari ca ai scapat de ea si ca ai putut urma atatea si atatea tratamente fara sa renunti...
0
03-04-2014, ora 21:32
ani78
Nu este medic/terapeut
ani78
Carmela, care e starea ta de sanatate? Ai scapat de infectie? A avut consecinte grave?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  • Perspectiva feminină asupra durerii pelvine (sondaj)
  •