Limfom Difuz Non-Hodgkin - Cod diagnostic 156

05-08-2009
Lica Andrei
Nu este medic/terapeut
Lica Andrei
Va rog frumos sa-mi spuneti tot ce se poate sti despre Limfom Difuz Non-Hodgkin Cod diagnostic 156 !!
Va multumesc !
7 comentarii
0
07-08-2009, ora 17:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Limfomul nonHodgkin este o neoplazie a sistemului imunitar care poate interesa orice organ;exista mai multe tipuri de limfoame, este greu sa-ti spuna cineva, aici, totul despre ele; diagnosticul de mai sus este partial, nu stim ce fel de celula limfatica este implicata( limfocit B sau limfocit T); este important, pentru un diagnostic corect si, ulterior pentru un tratament corect, examenul imunohistochimic( se face la Institutul Victor Babes); in functie de rezultatul examenului imunohistochimic, putem stii mai multe despre evolutie si prognostic; numai bine
0
07-08-2009, ora 18:53
Lica Andrei
Nu este medic/terapeut
Lica Andrei
Va multumesc mult pentru raspuns! organul afectat este stomacul ! Este un unchi deal meu care m-a rugat sa ma interesez despre acest diagnostic si despre posibilitati de vindecare ! Am citit aici pe forum ca ar exista un remediu cu ceva pastile din plante, ce parere aveti despre ele. Recunosc ca si eu am fost vag in exprimarea din anunt! Sanatate !
0
08-08-2009, ora 09:01
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Un astfel de diagnostic presupune, pe langa tratamentul chimioterapic, si schimbarea modului de viata, un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, zilnic( e bine sa le cumparati de la piata) , ar trebui redusa carnea, ideal ar fi sa manance numai uneori carne de peste, pui, are nevoie si de multa liniste, cat mai putin stress, sustinere morala ; Sugestii: exista ceai antitumoral la magazinele naturiste, ar fi indicat in cantitate de 2 l pe zi, pastile antitumorale din plante: Hyper-Tum 2cpr de 3 ori pe zi, Napraznic 2 cpr de 3 ori pe zi, timp indelungat, Bio Bran 1000 2 plicuri pe zi; tratamentul acesta este adjuvant, se face timp indelungat; sa stiti ca de baza ramane tratamentul chimioterapic ( pentru care exista studii); puteti vorbi si cu medicul curant despre aceste mijloace terapeutice; va mai recomand laptisor de matca, polen, propolis, miere, au efecte imunomodulatoare, iar limfomul este consecinta unei perturbari imunitare( de altfel, mie imi plac foarte mult produsele apicole); Exista si alte preparate si alte metode terapeutice adjuvante care imbunatatesc calitatea vietii, nu le cunosc pe toate; numai bine
0
08-08-2009, ora 11:20
Lica Andrei
Nu este medic/terapeut
Lica Andrei
Va multumesc tare mult pentru sfaturi! O intrebare mai am : Ce parere aveti de Reishi Balance un tratament naturist format din mai multe tipuri de pastile ? o zi frumoasa !
0
08-08-2009, ora 11:32
danielapop_36
Nu este medic/terapeut
danielapop_36
Buna ziua, tatal meu a fost operat de colon in februarie, si diagnosticat cu gastrita stomac si metastaze hepatice la ficat.De aproximativ doua luni nu isi mai simte fundul si poarta scutec ( dupa doua ture cu pauza de xeloda), problema este ca il dor foarte tare picioarele mai ales picioarul stang.Oncologul i-a prescris DHC de durere dar nu il lasa nici cu asta, nu stim ce sa mai facem sa-i treaca durerea, a slabit foarte mult in picioare, si oboseste foarte repede.imi poate da cineva un sfat?Nu mai poate facetratamentul cu xeloda pt ca i-a slabit si inima.Va multumesc.
0
08-08-2009, ora 14:02
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ok, ca tratament adjuvant, puteti lua si Reishi Balance, dar, nu ar trebui sa fie unicul tratament( este indicat un tratament chimioterapic care distruge celulele neoplazice);
. Pentru danielapop: s-a facut si scintigrafie osoasa?? Daca durerea nu cedeaza la DHC, se pot indica opioide mai puternice asociate cu antidepresive, local, unguent pe baza de lidocaina; incercati si cu acupunctura, Cartirec 6 cpr pe zi, cel putin 30 de zile, ceai antitumoral, aromoterapie( masaj cu ulei de rozmarin, eucalipt, musetel, utilizati uleiurile si pentru baie si pentru aromatizarea incaperilor ; pentru aromatizarea incaperii, folositi si ulei de levantica, iasomie, mirt)numai bine
0
09-08-2009, ora 09:29
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Inca o sugestie pentru tratamentul neoplaziilor: Isorel
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: