linii luminoase in campul vizual

10-07-2011
andcons
Nu este medic/terapeut
andcons
Buna ziua, as dori sa cer sfatul unui medic oftalmolog privitor la un simptom care ma ingrijoreaza. Este vorba despre o linie luminoasa oscilanta (nu stiu daca ma exprim corect ) de forme variabile-curba, in zig-zag...prezenta in campul vizual drept periferic.prima data a aparut acum 2-3 ani, acum a reaparut, in ultimele 2 luni de aproximativ 3 ori; nu se insoteste de alte alte simptome, dispare cam in 3-4 minute de la sine.Mentionez faptul ca nu am avut niciodata probleme serioase de sanatate -diabet, HTA etc. Tensiunea arteriala nu este modificata in timpul acestor episoade.Credeti ca ar trebui sa consult un medic oftalmolog pentru eventuale investigatii suplimentare ?Multumesc
3 comentarii
0
10-07-2011, ora 15:12
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
cu siguranta, da, consultati un oftalmolog, faceti un fund de ochi, poate tensiunea intraoculara are valoare anormala si de aici.. multa sanatate.
0
21-11-2011, ora 12:35
alysyana
Nu este medic/terapeut
alysyana
Aceleasi simptome le am si eu de cateva saptamani, in episoade scurte de 15-20 de minute. Poate fi cumva un inceput de dezlipire de retina?
0
24-11-2011, ora 18:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
alysyana, mergi la oftalmolog sa iti faca un examen complet si sa iti verifice si tensiunea arteriala + cea oculara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: