lipom suprascapular
Am o prietena caruia i s-a diagnosticat boala "LIPOM SUPRASCAPULAR". Va rog sa imi spuneti in ce categorie de "gravitate" este inclusa, daca exista un tratament si daca exista care este acesta?
2 comentarii
Lipomul este o tumora benigna formata din tesut adipos. De cele mai multe ori nu da complicatii si nu disemineaza (exista insa o forma diseminata denumita "lipomatoza").
Prin urmare lipomul simplu nu are nevoie sa fie operat decat din motive estetice sau daca are dimensiuni prea mari. Se extirpeaza chirurgical si este o operatie foarte simpla.
Prin urmare lipomul simplu nu are nevoie sa fie operat decat din motive estetice sau daca are dimensiuni prea mari. Se extirpeaza chirurgical si este o operatie foarte simpla.
Am un lipom in partea stanga langa clavicula si as dori sa intreb, tinand cont ca ma duc si la sala de fitness de 2 ori pe saptamana daca acest lucru ar fi nociv pt acest lipom sau ma pot duce linistit la sala?
Va multumesc
Va multumesc
Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:
Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 12Foarte multe lipoame?
- 4Exista vreo dieta care sa asigure dimunuarea lipoamelor?
- 42lipom de marimea unei piersici, in regiunea cervicala
- 2lipomul trebuie obligatoriu operat?
- 3emotiile si umflaturile pe piele
- 5Lipoma langa tiroida - de eliminat sau nu?
- 0Lipomul
- 6lipom de grasime care a reparut
- 6lipoma (neck mass)
- 86Lipoamele se pot inmulti daca elimin una?
- 3lipoame
- 4Lipom sau altceva?
- 0lipom la fetita de sapte ani
- 1ginecologie
- 3Lipoame de grasime pe laba piciorului
- 3Chist sau un lipomul pot fi dureroase?
Mai multe informații despre: Lipomul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: