Lipsa de aer la inghitirea alimentelor

19-11-2011
natalia84
Nu este medic/terapeut
natalia84
Buna, am 27 ani si de cateva luni am urmatoarele simptome:la inceput aveam o durere in piept pana in spatele esofagului si chiar cand mestecam mancarea nu mai aveam destul aer si ameteam; cateodata nu pot inghiti nimic -gatu nu mai raspunde comenzii de inghitire;alteori inghit cu efort si merge mancarea sau lichidul foarte incet pana in stomac de aceea nu mai am aer destul si dupa ce trece de gat trebuie sa respir adanc sa recuperez aerul ca ametesc;la gat pe dinafara mi se vede o umflatura cam cat un kiwi mai ales cand am probleme cu inghititu; mi se duce mancarea sau lichidul pe gat fara sa pot inghiti;de la efort cat de mic(chiar mers pe jos normal) nu mai pot respira bine mereu trebuie sa respir adanc nu am suficient aer parca am ceva inflamat din gat pana la intrare in stomac;cand merg greu lichidul si mancarea cand ajung la intrarea in stomac parca se aduna acolo si dupa ce o intrat in stomac se aude un chiorait si simt o eliberare a esofagului;daca mananc fortat cand am aceste probleme ma doare in piept;stau cu mancarea in gura pana imi vine sa inghit cateodata lichidul mi se duce pe gat si ma inec;doar dimineata dupa odihna ma simt mai bine si daca stau culcata respir mai bine.La inceput am crezut ca am spasmofilie si am luat calciu si vitamine cateva luni dar nu m-or ajutat in privinta aceasta, as dori sa stiu ce as putea avea si ce analize ar trebui sa fac.
3 comentarii
0
27-11-2011, ora 22:25
erty3456
Nu este medic/terapeut
erty3456
Buna. Ai boala de reflux gastroesofagian. Tratament: omez (o data pe zi, seara, cu o jumatate de ora inainte de masa) si dicarbocalm (3-4 comprimate pe zi). Nu mai manca gras, prajit, condimentat, nu consuma bauturi carbogazoase.
0
04-12-2011, ora 11:17
tema
Nu este medic/terapeut
tema
natalia84, mergi cat mai curand la un medic gastroenterolog sa te consulte.
Spui ca ai acea umflatura si nu este bine. Poate sa fie de la tiroida dar poate fi si altceva. Trebuie sa faci o ecografie sau poate o tomografie, sa vezi ce este, dar medicul te va indruma ce sa faci.
Nu lua pastile fara avizul medicului. Mergi la gastroenterolog.
0
12-04-2012, ora 22:28
natalia84
Nu este medic/terapeut
natalia84
am disfagie;am fost la endocrinolog si am tiroida in limite normale
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: