lipsa de vitamine?

03-12-2008
bonih
Nu este medic/terapeut
bonih
copilului meu(2, 6 ani)din cand in cand i se exfoliaza pielea deasupra unghiilor, , o baba"mi-a zis ca e lipsa de calciu.e adevarat?
5 comentarii
0
03-12-2008, ora 16:19
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Nu neaparat!
0
03-12-2008, ora 21:35
spiridus
Nu este medic/terapeut
spiridus
cate odata imi apare si mie, asa am auzit si eu ceva de "calciu"

dar nu este ceva grav
0
04-12-2008, ora 08:59
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata!Ar fi bine sa mergeti cu copilul la un consult medical si sa-i faceti si cateva investigatii: Hemoleucograma, VSH, sideremie, calciu seric total, calciu ionic, magneziu, examen sumar urina;O sugestie: ii puteti da un supiment cu vitamine si multiminerale pentru copii-1 luna( de exemplu, Pikovit 1 lingurita de 2 ori pe zi), cura se poate repeta de 3 ori pe an ( la 3 luni); in plus, igiena mainilor cu un sampon pentru bebelusi si aplicarea unei creme Bepanthen dimineata si seara; numai bine
0
05-12-2008, ora 08:33
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Daca unghia e intacta probabil e lipsa de vitamine, daca patul ungheal e afectat (ingrosare sau fisuri) poate fi vorba deo micoza ungheala, dar e putin probabil. Bepanthenul si Pikovit-ul suntproduse excelente intr-adevar.
0
06-12-2008, ora 11:15
bonih
Nu este medic/terapeut
bonih
UNGHIA e intacta doar pielea se exfoliaza si daca o trage face mici julituri(cum se zice popular).multumesc pt raspunsuri!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamine pentru un păr sănătos
  • Vitaminele îngrașă?
  •