lipsa menstruatie dupa anticonceptionale

20-03-2014
aishush
Nu este medic/terapeut
aishush
buna ziua as avea si eu o intrebare...
am luat anticonceptionale yasmin 3 ani(cu pauze)pt ovare polichistice(pe fiecare ovar aveam 2-3 chisturi), in luna ianuarie am fost din nou la ginecolog si in urma ecografie d-na dr mi-a spus ca am in jur de 10 chisturi de aprox 8 mm pe ovarul drept cel stang fiind curat. nu mi-a dat niciun tratamen, a zis ca sa incercam 6 luni sa facem bebe si daca nu raman insarcinata o sa imi dea ceva pt stimulare ovariana. in luna ianuarie am luat utima cutie si am avut menstruatie din data de 26 ianuarie pana in 2 feb problema este ca de atunci nu am mai avut mentruatie si au trecut aproape 2 luni.este normal?
la inceputul lunii martie am facut un test de sarcina si era negariv, mentionez ca in tot timpul asta nu ne-am protejat.oricum ma gandesc ca daca nu am menstruatie nu este posibil sa raman inca insarcinata
1 comentarii
0
29-03-2014, ora 19:35
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Este indicat sa semnalati medicului Dvs.ginecolog situaţia respectiva.Acesta va decide tratamentul pe care îl aveţi de urmat.Lipsa menstruatiei se semnaleaza in situaţia in care este un dezechilibru hormonal sau o sarcina.Practic, in cazul in care nu sunteţi gravida ar fi indicat sa aveţi menstruatie si, aşa cum mentionam mai sus, trebuie sa mergeţi la medicul ginecolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •