Lipsa orgasm partenera dupa 2 ani de relatie

12-12-2020
alexcristian95
Nu este medic/terapeut
alexcristian95
Buna ziua,

Dupa 2 ani de relatie cu partenerea mea, si sex regulat (medie 2-3 ori / saptamana), aceasta nu a ajuns niciodata la un orgasm vizibil. Vine dupa mai multe relatii in care a avut aceeasi problema.

Din spusele ei:
-niciodata nu a avut cu niciun partener
-eu, dintre toti, am fost cel mai dotat (vorbim de 17+ cm lungime si 14+ circumferinta)
-nu a fost implicata in niciun eveniment care o putea "tulbura" psihic

In ceea ce priveste actul sexual:
-mereu dureaza minim 15 minute (s-a ajuns si la 40-45 +, fixandu-mi ca si "target" orgasmul ei, in zadar)
-schimbam constant pozitii, ritm, dar in alte dati le si mentinem constante (elimiand orice varianta de pozitie sau viteza de penetrare)
-se intampla des sa se usuce repede, <10 minute, caz in care folosim lubrifiant
-in unele pozitii, unde se poate, ii stimulez usor cu 2 degete clitorisul in timpul penetrarii (din nou, in zadar).
-nu de putine ori incerc si o penetrare rapida; geme constant, dar nimic mai mult

Care sunt cauzele si ce se poate face?

Multumesc mult!
7 comentarii
0
12-12-2020, ora 14:44
Psiholog Luminita Codrescu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Luminita Codrescu
buna ziua
Cauzele pot fi variate si mai ales sa nu tina de dvs. Sunt destule mituri care se vehiculeaza in jurul orgasmului feminin, pentru ca manifestarile pot fi variate in functie de persoana. Recomand psihoterapie individuala la partenera si apoi terapie de cuplu. Recomand sa cititi Raportul Hite, unde este descrisa o bogata cazuistica referitoare la acest subiect.
Toate cele bune!
0
12-12-2020, ora 15:43
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Consult ginecologic s a fscut ?
0
12-12-2020, ora 18:31
alexcristian95
Nu este medic/terapeut
alexcristian95
Nu s-a facut consult, nu am considerat esential, totul in rest fiind la locul lui
0
12-12-2020, ora 18:41
conundrum69
Nu este medic/terapeut
conundrum69
Dar ea a avut vreodata orgasm prin masturbare? Daca nici prin autosatisfacere nu reuseste sa ajunga la orgasm, atunci cauza e cel mai probabil endocrinologica sau neurologica, mai putin probabil psihologica, daca nu a suferit vreo trauma psihica.
0
13-12-2020, ora 00:51
alexcristian95
Nu este medic/terapeut
alexcristian95
Singurele probleme de care stie, sunt cele "mostenite" de la tata, la zona colonului. A facut colonoscopie cu ceva timp in urma (nu stiu daca ar putea avea vreo legatura)
0
13-12-2020, ora 10:15
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Psihiatrie, Sibiu
Dr. Mătușa Ion-Cătălin
Eu zic ca ar trebui sa meargă si.la ginecog sa excludem.o afectiune organica.Nu stiu daca dv sunteti in masura sa spuneti, "Nu s-a facut consult, nu am considerat esential, totul in rest fiind la locul lui" daca totul este "la locul lui " dupa consult cautati in alta parte deoarece anorgasmia are multe cauze.
0
15-12-2020, ora 11:05
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Un diagnostic sigur se poate pune numai în urma unor investigații: la ginecolog, endocrinolog, psiholog cu competențe pe psihosexologie. E nevoie să meargă din inițiativa ei pentru că motivația are un rol important în rezolvarea unei probleme. Și mai ales lăsați-o să meargă singură, pentru că pot fi și alte probleme pe care nu le poate discuta cu dumneavoastră.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: