lipsa poftei de manacare la bebelusi

12-10-2010
marbella
Nu este medic/terapeut
marbella
am o fetita de 4 luni, ca nu are pofta de mancare.ziua de abia mananca 400ml de lapte praf nan 1 ha, cu sau fara cereale.iar noaptea ii dau sa manance adormita fiind cam 120ml.noaptea doarme foarte bine inca de cand sa nascut.colici nu prea a avut, si cam o data de doua ori pe zi, mai scoate laptic si pt asta dr mi-a dat espumisan 3 pic la fiecare masa.in prima luna a luat 750 g in greutate, ea sa nascut cu 3.050g, pe cale naturala.i-am dat lapte muls o luna jumatate, apoi am trecut-o pe lapte praf.apoi la vre-o 2 sapt i-am schimbat laptele cu unul digestiv fara avizul mediculuui si iar la o luna cand am venit in tara(, fata e nascuta in spania), la o luna i-am dat milumil.de cand am venit in romnia fata nu a mai luat in greutate decat foarte putin.adica avea 4.500g.la 3 luni avea 4.900g iar la 4 luni 5.300g.sunt disperata, nu mai stiu ce sa mai fac.va rog sa ma ajutati cu un raspuns.multumesc
4 comentarii
0
13-10-2010, ora 11:41
stelutza100
Nu este medic/terapeut
stelutza100
Draga marbella, nu sunt medic dar sunt mama. Si eu am o fetita care acum are 7 ani. La fel am patit si eu cu ea ca manca f putin, niciodata nu a avut greutatea care trebuia la varsta ei in primul an de viata, de multe ori manca in 24 de ore abia 500 ml lapte. tot asa primele 2 luni am alaptato apoi am trecut la lapte praf. dar vreau sa iti spun ca dormea foarte bine manca la vreo 4 ore si jumatate si noaptea nu se trezea deloc. s-a dezvoltat foarte bine nu a fost niciodata bolnava si este si foarte rezistenta la boli. in cazul in care constati ca nu e bolnava eu consider ca nu ai de ce sa iti faci griji. pur si simplu se satura cu atat cat mananca. daca chiar vrei sa sti ca poti deja sa ii dai mancare cu lingurita un mar razalit o banana si asa sti ca e mai satula. te pup sper ca te-am facut sa fi mai optimista si sa nu-ti mai faci griji degeaba. sanatate tie si copilului.
0
13-10-2010, ora 22:36
marbella
Nu este medic/terapeut
marbella
iti multumesc mult de tot stelutza100, esti o dulce.chiar ma-i mai linistit.
adevarul este ca doarme bine, nu am avut-o bolnavioara deloc, rade, vorbeste, canta, atunci cand ii cant, rade in hohote si iar doarme.
adevarul este ca daca i-ar fi foame ar urla de foame.e logic
multumesc inca o data pt ca-ti pasa.
0
01-08-2011, ora 19:38
eleonorag
Nu este medic/terapeut
eleonorag
am o fetita de 6 luni sa nascut la 37 saptamini cu 2600 in prezent cintareste 5800 nu accepta nici un fel de lapte praf cu sticla, in prezent maninca cu lingurita prima masa cereale cu lapte a doua supa facuta pasta, a treia brinza de vaci cu biscuiti si seara iar cereale.a fost la trei luni bolnava cu bronsita la patru iar cu bronsita a luat o gramada de antibiotice ca intrun final sa se ajunga la concluzia ca asa este ea hiriie unpic.din cauza asta nu a mai luat in greutate cum trebuie ce as putea sa fac sa mai puna pe ea.sau ce sa fac ca este sub greutatea normala
0
06-08-2011, ora 02:24
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Buna ziua,
raspunsul dvs s-ar putea gasi in topicul de mai jos.

http://forum.romedic.ro/prod/pofta_de_mancare_058122.html
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: