Lipsa poftei de mancare!

30-05-2007
codrut
Nu este medic/terapeut
codrut
Buna ziua!Ma numesc Scutaru Codrut, am 22 de ani si am o problema la care as vrea mult sa ma ajutati!De 7 luni nu mai am pofta de mancare(stomacul nu-mi mai cere de mancare).Inainte de aceasta perioada nu puteam sa stau 2 ore fara sa mananc ceva, fiindca ma ustura stomacul de foame.Acum pot sa nu mananc nimic toata ziua ca stomacul tot nu-mi cere de mancare.Tin sa precizez ca nu ma doare nimic, nu am slabit deloc.Am fost si la medic, am luat tot felul de vitamine si pastile, dar degeaba!Am facut si ecograf, iar medicul de acolo mi-a spus ca toate organele sunt normale.Fac miscare in fiecare zi, alerg, fac sport, dar degeaba!Am observat tot in aceasta perioada ca nu mai fac scaunul cum il faceam inainte.Inainte era mai inchegat, ma chinuiam putin, acuma iese mai usor..Nu ma doare cand fac si nici nu am urme de sange in scaun.Am facut si analiza scaunlui pentru Giardia si mi-a iesit negativ.Are legatura tot cu digestia, cred, nu?Am facut si niste analize la sange si mi-a iesit putin sub limita normala calciul ionic, iar VSH-ul mi-a iesit putin cam mare 8 mm/1h(si trebuia sa fie cuprins intre 1-6mm/1h).Nu mai stiu ce sa mai fac.Este posibil sa am vreo infectie la intestine sau la stomac?La simptomele pe care le am, sunt cumva suspect de vreo boala grava, cum ar fi cancerul, sau nu?Este grava situatia?Ce sfat imi recomandati?Ce parere aveti de situatia mea?Va multumesc anticipat!
3 comentarii
0
01-06-2007, ora 00:00
DanV
Nu este medic/terapeut
DanV
Aloe Vera este recunoscuta ca face o reala pofta de mincare. Bea 100 ml/zi de gel aloe vera timp de 10 zile si vezi ce se intimpla.
Oricum eu te invidiez, mai ales ca te simti bine, nu slabesti si ai analize bune sau la limita.
Daca crezi ca ai probleme digestive, sa bei aloe vera este un test, caci curata, regenereaza si se comporta ca un "detergent" al tubului digestiv.
0
01-06-2007, ora 00:00
codrut
Nu este medic/terapeut
codrut
Iti multumesc pentru raspuns.Am luat si Aloe Vera, dar tot nu mi-am revenit.Oare este normal asa, de la o varsta cand incetezi sa mai cresti, sa nu-ti mai ceara stomacul de mancare, mai ales daca esti si sedentar?
0
10-07-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Am inteles ca va lipseste pofta de mancare. Dar cand mancati aveti vreo neplacere, adica sa simtiti ca nu mai puteti inghiti la un moment dat sau mancati atat cat trebuie fara sa aveti vreo manifestare in plus? Ati prezentat varsaturi?
Ati putea efectua o radioscopie eso-gastro-duodenala cu sulfat de bariu sau endoscopie care e mai neplacuta dar depisteaza mai bine daca exista vreo problema a tractului digestiv superior.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: