lipsa poftei de mancare bebe 4 luni

04-01-2013
CLAUDAVID
Nu este medic/terapeut
CLAUDAVID
Am si eu un baietel de 4 luni, greutate 6.500 gr, la nastere a avut 3.400 gr, care cam de pe la 3 luni, ora de masa a devenit un adevarat chin. Manaca numai lapte praf, din pacate nu am avut lapte deloc, dar cantitate de lapte mancata este in jur de 120 - 150 ml la intervale de 4.30 - 5h. Ati putea sa imi recomnadati ceva pentru stimularea poftei de mancare pentru ca efectiv nu mai stiu ce sa fac cand vine oar de masa este un adevarat calvar nu stiu ce sa mai inventez sa-i atrag atentia pentru a putea manca.In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat.
3 comentarii
0
04-01-2013, ora 17:33
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
DACA
Nu plange, nu-i bolnavior.nu-i.etc.
care-i problema?????????
(cel putin Nu zici CE te obsedeaza?!?)
sa-ti traiasca sanatos bebe-ul.
0
04-01-2013, ora 18:44
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara,
-baietelul a crescut bine in greutate(750 mg./pe luna)
-sunt mai multi factori care determina lipsa apetitului, obstructia nazala, nu-i mai place laptele, sau.
-in jurul acestei varste multi sugari au o asemenea criza, dar nu dispera.
-elimina cauzele si mergi la medicul pediatru.
-desi este prea devreme, s-ar putea sa ii inceapa diversificarea si atunci poate isi revine, sau sa-i schimbe laptele.
-daca nu are nici un alt semn de boala, ai rabdare, dar cu conditia sa nu scada in greutate.
-inca ceva, mananca destul de putin, asa ca ai grija, incearca si da-i sa manance in somn la 3 1/2-4 ore, 150 ml.-
-iti doresc bafta si sa revi cu vesti bune.
0
04-01-2013, ora 23:17
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Fiecare copil are ritmul propriu de dezvoltare si mananaca exact cat ii trebuie. Fiica-mea, de exemplu n-a depasit 120 ml lapte niciodata si chiar si acum, la varsta de 2 ani, mananca orice, mult, dar nu agreaza laptele. Bebelusul nu trebuie fortat si atata timp cat este vesel si ia in greutate, nu ai de ce sa-ti faci griji. Aceleasi sfaturi le-am primit si eu de la pediatru, ingrijorata fiind de cantitatea de lapte mancata de fetita mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: