Lipsa poftei de mancare, greata, oboseala.

18-02-2011
sh
Nu este medic/terapeut
sh
Buna ziua,
De aproximativ 2 saptamani ma lupt cu o stare generala foarte proasta. Cel mai deranjant lucru este lipsa poftei de mancare si mai mult decat atat -dupa ce reusesc sa iau cateva inghitituri de mancare imi vine greata si senzatia de satietate, de parca as fi mancat o masa completa si asta se intampla mereu. Alte simptome cum ar fi ameteala, oboseala, tremur, uneori respiratie ingerunata par a fi rezultatul lipsei de alimentare corespunzatoare dar au aparut in acelasi timp cu scaderea apetitului, sau as putea spune chiar ca cu putin timp inainte. Mi se intampla initial sa mi se faca rau, sa ametesc si sa ma simt slabita si obosita dupa ce luam masa. De asemenea in ultimile 3-4 zile am resimtit o durere de articulatii si de oase ale picioarelor, dar acest simptom l-am pus pe seama faptului ca sunt putin racita.
Din istoricul medical as putea sa mentionez o hepatita virala tip A cu 6-7 ani in urma, anemie si doua sarcini - ultima nastere cu 6 luni in urma, nu am nici o interventie chirurgicala si nici o alta afectiune serioasa.
M-ar ajuta foarte mult o parere, pentru ca la doctor nu voi putea ajunge decat peste inca 2 saptamani.

Multumesc,
4 comentarii
0
18-02-2011, ora 20:17
zanebune
Nu este medic/terapeut
zanebune
Ti-as putea spune exact de la ce provine acest lucru, dar trebuie sa-ti mai pun cateva intrebari. Fiindca aici nu se poate, daca te intereseaza cumva, scrie-mi -*. Daca nu in 2 saptamani oricum mergi la medic.


(*modificat de administrator)
0
18-02-2011, ora 20:17
Mariana Lupu
Nu este medic/terapeut
Mariana Lupu
incearca cu MagneB6 iar apoi cu calciu 10 zile pe luna pe mine ma ajuta in stari pe care le-ai mentionat Sanatate!
0
18-08-2012, ora 12:10
gya_89
Nu este medic/terapeut
gya_89
Buna ziua,
Eu am exact aceleasi simptome, si inca de mult timp dar am pus totul pe seama oboselii de la munca, insa eu acuma nu lucrez si simptomele inca le am.Pe langa acestea mai am dimineata, dar destul de frecvent dureri puternice de cap.iar de exemplu dupa ce mananc imi scade parca tensiunea, ametelile sun prezente, senzatie de greata.Eu nu am avut pana acuma hepatita A nici insarcinata nu am fost, insa in urma cu un am fost operata de displazie cervicala, si mi s-a facut o conizatie.

Multumesc,
Astept raspuns
0
04-06-2013, ora 14:09
eR_Zone
Nu este medic/terapeut
eR_Zone
Buna ziua si am aceleasi simtome prezentate anterior de ceilalti. ce as putea sa fac?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • De ce apare greața în sarcină?
  • Nu ai poftă de mâncare? Fii invitatul tău la masă
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  • Obosit tot timpul - cauze medicale frecvente
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Mă simt obosit deși am dormit bine - cauze posibile
  • Regiunile din creier care ar putea controla gradul de oboseală
  •