Lipsa vitamina D | Forumul Medical ROmedic

Lipsa vitamina D

09-03-2011
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Buna ziua,

Am stari de slabiciune/oboseala, tensiune musculara. Uneori dispnee.
La inima nu am nimic, am fost la mai multi cardiologi.

mi-a iesit analiza de vitamina D foarte mica (25 hidroxivit): am 5.5 ng/ml
Calciu total bun si calciu ionic usor scazut (3.68)

Ce tratament sa iau/ La ce doctor sa ma duc - ce specialitate? (doctorul de familie a zis ca nu trebuie sa iau niciun tratament!)
5 comentarii
0
08-06-2011, ora 22:12
elizamar
Nu este medic/terapeut
elizamar
Buna, Andrei!!Nu stiu daca pana acum ai gasit remediu, dar eu acum ma confrunt cu aceeasi problema.calciu scazut, aproape de limita inferioara si vitamina D a iesit extrem de mica 9.1, si trebuie sa merg la endocrinolog, tot el mi-a recomandat si sa fac analiza ptr vitamina D.Multa sanatate, si daca ai rezolvat intre timp poate imi spui si mie la ce specialitate ai fost pana la urma.:)
0
09-06-2011, ora 21:03
codrescu
Nu este medic/terapeut
codrescu
Am fost la endocrinolog si mi-a spus ca sunt bine dpdv endocrin. Mi-a dat un tratament de 3 luni cu Calciu si vit D.
Dupa tratament parca e ceva mai bine. poate si pentru ca stau la soare si se acumuleaza mai multa vita D.

Acum de cand cu vara, stau si la soare, nu exagerat ca sa nu fie probleme cu cancerul de piele, dar regulat.

Mi s-a mai spus ca s-ar putea sa fie pe fond nervos, dar nu sunt foarte convins ca asta e (singura) cauza.

Daca mai afli ceva spune-mi si mie.
0
12-06-2011, ora 09:43
elizamar
Nu este medic/terapeut
elizamar
Buna!Am fost si eu la endocrinolog.Eu am luat deja de 1 jumate calciu, si acum mi-a dat si vitamina D, sa continui cu ambele 6 saptamani, pe urma o luna doar cu vitamina D 1000 u.i. si apoi pana in octombrie la control, vitamina D 500 u.i.Sper sa-si faca efectul si sa fie bine.Multa sanatate!!
0
06-09-2018, ora 18:10
Andi336517
Nu este medic/terapeut
Andi336517
Buna ziua,

Intampin urmatoarea problema :
Vit D nivel 24.4 (nivel FEB 2018 = 12, nivel APR 2018 = 15)
Nivel Calciu = 10, adica borderline crescut (nivel FEB 2018 = 9.7).

Intrebari :
1. considerati nivelul calciului anormal ?
2. sa continui sa iau Vit D in continuare ? Din Mai 2018 iau zilnic doza de 2000 UI de vit D
3. sunt plecat din Romania si nu am access la doctori (...) cand ajung cateva zile in tara imi fac analize pe fuga si incerc sa ma autotratez singur, pe cat posibil.

Multumesc pentru un eventual sfat.
0
17-09-2018, ora 18:00
Petru.Rotariu@Gmail.com
Nu este medic/terapeut
Petru.Rotariu@Gmail.com
Vitamina D3 activeaza in jur de 2500 de gene in organism, unele din ele sut pentru systemyu imunitar (anti-cancer) altele influenteaza direct absortia de calciu, altele depresia.
Ca sa ajungeti la nivel optim de Vitamina D3 in sange trebuie sa luati cel putin 5000UI pentru un adult normal (70kg) in toate lunile in care nu stati la soare cu pielea goala. Trebuie stat la soare la pranz cand UV sunt puternice 15-20 de minute. Cei cu pielea tuciurie 30 minute.
Vitamina D3 este usor de administrat pentru ca nu se poate face supra doza usor.
Se pot lua si megadoze de 50.000 sau 100.000 ui.
Vitamina D3 se acumuleaza si goleste incet din organism.
Durata de viata a vitamin D3 in organism este de 2-3 luni. De aia se fac raceli massive in lunile Nov-Dec, exact cand vitamin D3 dispare compete din lipsa soarelui (ultraviolete). razele ultravilelet sunt reduse si lipses complet din Roamania din luna Septembrie pana in Aprilie.
Este foarte greu de facut over doza.
Eu am luat 15.000 UI zilnic un an de zile si abia atunci am ajuns la valoarea maxima normala.
Vitamina D3 este fat solubila (vitamin grasa) cel mai usor de asimilat se ia din ulei de cod, sau peste grass (macrou, hamsii, sardine).

!!!!!! ATENTIE, vitamin D3 nu este activa daca organismal nu are magnesiu (deficient de magnesiu) !!!!!

!!!!!! ATENTIE, vitamin D3 ajuta la absorbtia calciului dar nu si la depozitarea lui in oase. Depozitarea in oase este facuta de o o alta vitamin grasa (K2).
Daca luati calciu si D3 si nu avezi magensiu si K2 aveti sanse mari sa faceti arteroscleroza.

Surse de:
magnesiu: tot ce este verde si neprocesat (legume, spanac, broccoli, kale, salata, nuci, seminte de bostan cele mai bune)
vitamin K2: ficat de gasca, branza veche, varza murata, sauerkraut, kimchi, nato-soaia fermentata

Repet:
- vitamin D3 activeaza si tine active 2500 de gene fin cele 43000 pe care le avem
- magnesiu tine vitamin D3 active

Vitamina D3, magnesiu si K2 lucreza impreuna foarte strans.

Depresie, cancerul sunt supresate puternic de vitamin D3 daca nu eliminate.

Sananate va ureaza unul care nu e doctor pe hartie dar e doctor in informatie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.