Litiaza biliara - Interventie sau nu?

22-02-2020
CredendoVides
Nu este medic/terapeut
CredendoVides
Buna ziua,

Am 33 de ani, sex masculin si am litiaza biliara, diagnostic pe care l-am primit de cca. 5-6 ani. Mentionez ca in trecut aveam zile in care ma trezeam cu dureri de cap si greturi, fiind compromisa toata ziua, dar de ceva timp nu am mai avut astfel de probleme, in schimb, am gaze constant si le elimin greu, chiar daca ma feresc de alimente care produc foarte mult gaze.

Mentionez ca in diagnosticul de litiaza biliara sunt specificate si pietricele de 7-15 mm, dar si mal. Ultimul doctor care mi-a facut consult, a spus sa ma operez, sa nu mai astept, insa vreau sa stiu daca intr-adevar operatia este necesara. Vreau si alte pareri.

Ce se poate intampla daca nu scot bila si daca o scot sunt probleme apoi?

Va multumesc,
Alexandru
3 comentarii
1
22-02-2020, ora 13:54
Dr. Vlad-Olimpiu Butiurca
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Problema cea mai importantă a litiazei biliare este reprezentata de posibilele complicații. În speță complicațiile infecțioase: colecistita acuta, formarea puroiului in vezică, in jurul ei și așa mai departe. Însă pe departe cea mai redutabilă complicație este creșterea riscului de apariție a pancreatitei acute, mai ales în cazul calculilor mici (cum e cazul la dvs). Practic, o pietricica din colecist pleacă prin tractul biliar și ajunge la pancreas pe care îl blochează, cauzând pancreatita. Litiaza se operează laparoscopic (3-4) incizii mici de 2cm, in timp ce pancreatita, daca necesită intervenție chirurgicală se poate opera doar deschis iar riscurile și mortalitatea este mare.

După operație va trebui sa țineți regim macar 1 luna, apoi încet încet va puteți reveni la stilul de viață alimentar de dinainte de operație dar acest aspect este diferit de la pacient la pacient. Recomandarea mea este să continuați cu intervenția chirurgicală. In prezent nu există altă metodă, nici naturistă nici de alt fel de a scăpa de "pietrele de la fiere". PS: nu se scot doar pietrele, se înlătură întreg colecistul cu tot cu pietre.
0
22-02-2020, ora 15:15
CredendoVides
Nu este medic/terapeut
CredendoVides
Va multumesc D-le Dr. Vlad pentru clarificari si postarea aprofundata. O sa urmez calea pe care si Dvs. o recomandati, interventia chirurgicala.

Inlaturarea colecistului, inseamna un organ mai putin, ce rol are fierea si ce organe preiau sarcina colecistului? Ce lipsuri are un organism fara fiere?
1
23-02-2020, ora 10:44
Chirurgie generala, Tîrgu-Mures
Aici sunt multe de discutat, cel mai bine va adresati chirurgului care va face operatia. In esenta rolul vezicii biliare este de a concentra bila secretata de ficat si de a o elimina in anumite perioade doar, in functie de alimentatie. Bila este necesara procesului de digestie. In linii mari, dupa colecistectomie (indepartarea vezicii biliare) bile va fi eliminata continuu in duoden, neritmata de perioadele de alimentatie. Dupa indepartarea vezicii poate aparea discomfort abodminal, constipatie alternand cu diaree, senzatie de arsura retrosternala. Acestea sunt, de obicei, trecatoare. Majoritatea pacientilor dupa 1 luna postoperator isi reiau stilul alimentar de dinainte de operatie. Exista de cele mai multe ori alimente care nu mai sunt tolerate la fel de bine ca inainte. Ca si corolar, aceasta interventie chirurgicala este `gold standard` pentru litiaza biliara in intreaga lume si de cele mai multe ori se poate realiza in regim de `one day surgery` - internarea si interventie dimineata si externare dupa masa / seara. Din punctul meu de vedere, raportul risc / beneficiu este net superior beneficiului.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Varicoline
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.