Litiaza biliara, pietre la fiere

28-07-2020
Razvan2424
Nu este medic/terapeut
Razvan2424
Buna ziua! In urma cu cativa ani tatalui meu i s-au descoperit niste pietre la fiere. Doctorul i-a spus ca pietrele sunt destul de mari incat nu pot pleca
pe canal, si i-a recomandat operatia dar tatal meu nu vrea sa se opereze. Ce complicatii pot exista in aceasta situatie? Va rog dati-mi un raspuns, sunt ingrijorat pentru el.
5 comentarii
0
29-07-2020, ora 06:43
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Recomandabil este sa faca interventia chirurgicala. Chiar daca sunt mari acele pietre, pot provoca o obstructie a canalului cistic si hidrops vezicular sau chiar ulceratii ale peretelui vezicular.
0
29-07-2020, ora 07:29
Razvan2424
Nu este medic/terapeut
Razvan2424
In cazul tatalui meu exista risc de cancer daca nu se opereaza?
0
29-07-2020, ora 10:24
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu va pot previziona evolutia, dar acesta complicatie a litiazei de vezica biliara e descrisa in literatura de specialitate.
0
29-07-2020, ora 10:39
Razvan2424
Nu este medic/terapeut
Razvan2424
Multimesc de raspuns. As mai avea o problema, scuzati-ma daca va deranjez, dar eu de cateva saptamani simpt un fel de presiune in partea din spate a capului, si cateodata si durere, inainte aveam si un sunet in urechea dreapta, am fost la ORL si mi-a zis ca am polipi mari care blocheaza trompa lui Eustachio, si am si o deviatie de sept, aceasta presiune si durerr ar putea fi din aceste cauze? Ma gandesc ca nu are legatura partea din spate a capului cu sinusurile si fata. Multumes.
0
29-07-2020, ora 11:14
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Desi nu e specialittatea mea, ce va pot preciza este ca simptomele unei afectiuni pot fi atipice, asa ca acea presiune posterioara poate avea ca si cauza afectarea trompei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: