Pietre sau mal la fiere

14-07-2008
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Se pot elimina pe cale naturala, malul, respectiv, pietrele de la fiere? Sau numai pe cale chirurgicala?

Multumesc!
24 comentarii
0
15-07-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Pietrele la fiere nu se pot elimina pe cale naturala. Sedimentul sau malul se poate elimina sub un tratament care imbunatateste motilitataea vezicii biliare - Debridat 3 cp pe zi + Fiobilin 3 cp pe zi, ceaiuri de menta si sunatoare, regim cu evitarea oualelor in exces, a prajelilor, afumaturilor, ciocolatii si grasimilor (alimente care cresc contractiile vezicii biliare).
1
15-07-2008, ora 00:00
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Va multumesc, mult.
0
15-02-2009, ora 18:21
anndy
Nu este medic/terapeut
anndy
D-na Doctor am si eu mal la fiere, respectiv diskinezie biliara, de o luna tin regim si iau rowachol 3 cp/zi si nu prea simt nici o ameliorare.Daca asi urma tratamentul spus mai sus de Dvs cat timp trebuie luat? Si cam in cat timp scap de disconfortul pe care il am permanent in partea dreapta sub coasta? Va multumesc mult...
0
15-02-2009, ora 18:31
anndy
Nu este medic/terapeut
anndy
am uitat...am 41 de ani.
0
02-03-2009, ora 22:01
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
tratamentul cu Fiobilin se poate urma timp indelungat, la fel cel cu Liv 52 sau Hepaid, acestea fiind preparate naturale. In functie si de regim, discomfortul se amelioreaza, insapoate reapare in conditii de stress sau dupa o masa copioasa.
0
03-10-2009, ora 23:20
d.valerica
Nu este medic/terapeut
d.valerica
de un an de zile prezint dureri in partea dreapta dupa care se localizeaza in stomac si imi provoaca o stare de voma fara a elimina, inschimb elimin pe cale orala un lichid de culoare alba aproape in fiecare seara.am facut tot felul de controale, radiografii, ecografie interna cu camera video in stomac dar si ecografie normala si mi s-a spus ca nu am nimic.mi sa zis doar ca cauza acestor simptome poate fi ACCIDUL GASTRIC.nu stiu ce pot face ca aceeasta problema sa se rezolve intr-un fel sau altul.eu locuiesc in Spania de mult timp, in tara nu am facut nici un control, toate sunt facute aici in diverse spitale.
v-as fi recunoscator daca m-ati ajuta.
va multumesc aticipat si astept raspunsul dvstra
0
04-10-2009, ora 16:12
SAMINIKO
Nu este medic/terapeut
SAMINIKO
DEBRIDATUL are si contraindicatii?Multumesc
0
01-11-2009, ora 07:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Debridatul are in primul caz contraindicatii in caz de alergie la trimebutina, sarcina, alaptare.
0
01-11-2009, ora 07:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Demulte ori, hiperaciditatea gastrica este asociata cu probleme ale motilitatii vezicii biliare. Regimul trebuie combinat - fara grasimi dar si fara alimente acre, acide, picante, iuti.
0
01-11-2009, ora 07:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Se poate face tratament pentru aceasta dispepsie mixta cu Ompeprazol sau Pantoprazol 1 cp pe zi dimineata timp de 1 luna, plus Motilium 3 cp pe zi 10 zile pt. varsaturi, plus Fiobilin sau Liv 52 pentru motilitatea biliara.
0
28-05-2010, ora 10:22
sfiosul
Nu este medic/terapeut
sfiosul
D-NA DOCTOR VA ROG SA-MI SPUNETI CE TRATAMENT AR FI MAI INDICAT PENTRUDISPEPSIE MIXTA CA AM FOST CU SOTIA LA URGENTA SI I SA PUS ACEST DIAGNOSTIC.SIMTEA CA UN NOD IN STOMAC SI STARE DE VOMA SI TRANSPIRATIE.I SA PRESCRIS : NO SPA , OMEZ, DEBRIDAT, METOCLOPRAMID. MULTUMESC PENTRU RASPUNS.
0
07-06-2010, ora 09:02
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cele recomandate sunt utile, mai ales Omez-ul care e bine de utilizat timp de o luna (restul la nevoie). Pe langa acestea e bine de facut si o ecografie abdominala daca nu s-a facut deja si daca exista fenomene biliare (gust amar, jena in zona ficatului) ar fi util de asociat si Fiobilin.
0
15-09-2010, ora 20:15
cipolyno
Nu este medic/terapeut
cipolyno
Buna am 23 ani si mi s-au descoperit pietre la fiere ca ma tot suparau niste crize dinastea dar interesant fara nici o durere.Mi s-a spus ca sunt pietricele mici si din cate m-am documentat eu sunt cele mai periculoase ca pot sa plece si asa mai departe...As vrea sa stiu dac pot sa ma feresc de ceva adica sa mai raman asa cu ele ca totusi nu as vrea sa-mi scot fierea asa repede?
0
23-09-2010, ora 13:43
cristy93
Nu este medic/terapeut
cristy93
Buna ziua! astazi am facut un tomograf si p rezultat mi au scris Vezica biliara prezinta multiplii calculi radioopaci. Din cate am citit acestea apar la pers in varsta si prezinta dureri. eu am 17 ani si nu am niciun fel de durere. doctorul de la tomograf mi s-a parut un pic cam imbecil, deoarece inainte imi facuse o tomografie la cutia toracica si nici macar nu observase ca sunt operat de pneumotorax(operatie de acum o sapt) scriindu-mi la rezultat si afectiuni ale plamanului. astept un raspuns. sunt disperat. eu nu mai vreau alta operatie.
0
28-09-2010, ora 12:28
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Efectuati o ecografie abdominala. Exista cazuri rarisime de calcului biliari la varste tinere cand este prezenta o malformatie a vezicii biliare sau o anemie hemolitica.
0
16-04-2011, ora 21:39
dumitrita_maria
Nu este medic/terapeut
dumitrita_maria
Buna seara Am facut un ecograf acum citeva zile si mi-a gasit la fiere o pietricica de 4 mm e lenesa si plina de sedimante. Mi-a dar dna doctor Bilicol si Uriclat (avind nisip si la rinichi spunind la ecograf ca rinichiul sting are dimensiuni pielocalciara difuza, imagini hiperecogene de mici dimensiuni si calcifiara ) As vea sa va intreb luand Bilicol 3 luni se poate sa elimin pietricica mentionez ca de cind am inceput cu bilicol 2 zile mi-a fost greata rau si simteam o arsura in partea dreapta cu durere in capul pieptului, ameteli si durere dupa cap, moleseala, acum imi este cv mai bine dar as vrea o lamurire in privinta acestei pietricele in cit timp de la trat se poate elimina va rog mult un raspuns Pot lua in acelasi timp cit iau bilicol ulei de masline ? sau ce ceai pot sa consum si pt fiere si rinichi o seara placuta
0
16-04-2011, ora 21:41
dumitrita_maria
Nu este medic/terapeut
dumitrita_maria
am uitat sa specific am 34 ani
0
16-04-2011, ora 21:42
dumitrita_maria
Nu este medic/terapeut
dumitrita_maria
uriclar scuze
0
16-04-2011, ora 23:12
Bestiutza23
Nu este medic/terapeut
Bestiutza23
Se storc lamai pana faci 200 ml.de suc proaspat strecurat, apoi 200 ml ulei de masline virgin se iau 4 pahare si se pun in parti egale cate 50 ml.din fiecare.In ziua respectiva mananci usor, fara grasimi, fara carne fara prajeli si conserve.
Dupa amiaza de la ora 17 te pregatesti cu perna electrica ori cu flacon cu apa fierbinte stai culcat pe partea dreapta si din jumate in jumate de ora bei cate 100 ml.de amestec, deci ora 17 apoi 17, 30 - 18 - 18, 30 si mai ramai pana la ora 19 pe partea dreapta cu ceva cald pe ficat(pentru drenaj mai usor). Cu 3 ore inainte nu mananci si nici pana la ora 20 nu mananci nimic. Apoi poti cina ceva usor fara grasimi. A doua zi dimineata vei avea 1, 2 cel mult 3 scaune pe care le faci intr-o olita, sau un vas si-l acoperi. Cand ai terminat cu scaunele, pui apa in ceea ce a rezultat prin defecare si amesteci cu un betigas. Incet ii dai drumul in Wc si vei vedea ce plin ramaine cu formatiuni de culoare alba, portocalie, verde, neagra mai mari sau mai mici si eventual un nisip rosiatic;mai poti clati iar sa vezi ce iese.


Conditia este sa nu ai pietre mari care sa inceapa sa migreze si sa blocheze iesirea din colecist.

Am gasit si eu aceasta reteta.Multa lume a folosit-o si a avut succes.BAFTA si multa sanatate.
0
02-03-2012, ora 16:24
camelia.tabacaru
Nu este medic/terapeut
camelia.tabacaru
buna ziua am facut un ecograf si mi-a gasit colecistita cronica, va rog frumos sa-mi spuneti ce inseamna.vamultumesc
0
18-02-2013, ora 14:11
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
facand tratamentele acelea n-o sa mai eliminati substanta alba care este de la vezica biliara, este urmarea lichefierii pietrelor din vezica cu continut calcaros, cititi pe net, sunt expuse multe articole despre acest subiect.
0
15-02-2014, ora 10:34
mikyyyy
Nu este medic/terapeut
mikyyyy
Buna ziua, as dori sa stiu daca este adevarat asa ceva?
www.romania-actualitati.ro/curatirea_vezicii_biliare_intr_o_zi-45027
0
07-03-2014, ora 11:16
AidaDina
Nu este medic/terapeut
AidaDina
Ma confrunt si eu cu niste problele la fiere. Am avut cateva pietricele pt care mi s-a prescris Ursofalk 2cp/zi. Am facut cam 4 luni tratamentul. La un nou consult, medicul mi-a spus ca mai este mal ramas, pt care mi-a prescris Rowachol. Problema este ca nu tolerez deloc Rowacholul, am crampe musculare, afte bucale, stari de panica, dureri de cap irascibilitate. Exista un alt medicament care sa inlocuiasca Rowacholul, dar care sa aiba aceeasi actiune terapeutica? (Medicul meu este setat pe rowachol, u imi da alta solutie).
0
23-03-2015, ora 18:34
dianadelia
Nu este medic/terapeut
dianadelia
Buna seara. Ma confrunt cu o problema biliara si vreau sa aflu mai multe am pitricele mici mal la fiere si pereti ingrosati. Pot sa fac tratament fara operatie. Ce pot sa iau in timpul durerilor ma doare si spatele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: