lovitura in ochi scantei flex

19-02-2014
Ildiko-peto
Nu este medic/terapeut
Ildiko-peto
Sotul meu are ochiul rosu si lacrimeaza si doare. La locul de numca au tait cu fexul si ia intrat ceva in ochi. Cu ce putem trata ochiul? Eu cat m-am uitatfoarte greu la el a il doare si ii lacrimeaz tar. Nu simte ca ar avea ceva in ochi numai cand ii misca aruncea simts o durer a intepatura. Varog frumos sa ma ajuta-i ca nu stim cu ce sa tratam roseara. Multumesccu. Cu sti asi rezpect Ildiko Peto
3 comentarii
0
19-02-2014, ora 09:14
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Mergeti si la un consult oftamologic, este posibil sa fie si un corp strain cornean ( unii sunt foarte mici, nu se vad decat la biomicroscop) si trebuie scos. La examenul oftalmologic, se va examina cu atentie si conjunctiva fundului de sac conjunctival superior, prin intoarcerea pleoapei superioare. Altfel, pentru a ameliora roseata si durerea, puteti folosi un antiinflamator ca Indocollyre sau Pranoflog-1 picatura de 5 ori pe zi si Corneregel-1 aplicatie in sacul conjunctival inferior de 5 ori pe zi. Tratamentul se face 5 zile. Daca exista si un corp strain, trebuie prescris si un colir cu antibiotic dupa extractia corpului strain. Numai bine
0
19-02-2014, ora 12:24
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, este un corp corp strain, respectiv un mic span metalic infipt in cristalin ! Daca este mare si inca deranjeaza trebuie mers la oftalmologie si scos ! Uneori, daca spanul este ff mic se elimina de la sine in 1-2 zile ! Am trecut prin ambele situatii !
0
16-04-2017, ora 11:32
Nimeni de nicăieri
Nu este medic/terapeut
Nimeni de nicăieri
Buna am un Șpan in ochi dar e destul de micuț cum as putea sal scot fara sa merg la oftalmolog, am fost si a vrut sal scoată cu acul si eu am fobie la ace va rog Spuneți-mi ca exista si alta cale.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te deranjează că îți curg lacrimile ușor? Soluții pentru lăcrimarea excesivă
  • Lăcrimarea ochilor - a unuia sau a ambilor ochi
  • Ochi înroșiți
  •