Lucrare dentara | Forumul Medical ROmedic

Lucrare dentara

19-01-2014
magdalena57
Nu este medic/terapeut
magdalena57
Am o lucrare metalica la ultimii 2 dinti de jos stanga de 7 ani (sunt cariati cred) si acum cca 2 ani mi s-a desprins si o scot de fiecare data cand ma spal pe dinti si apoi o pun la loc.As vrea sa stiu daca imi afecteaza in vreun fel sanatatea si cat de grav e, pana o sa merg la dentist (inca nu dispun de finante).As mai dori sa stiu cu ce se mai pot curata protezele in afara de Corega.Multumesc
1 comentarii
0
23-03-2023, ora 00:10
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

este important să vă adresați cât mai curând posibil unui medic dentist pentru a remedia situația. Caria dentară netratată poate duce la infecții, inflamații și pierderea dinților. Dacă proteza este desprinsă frecvent și nu este plasată corect pe dinți, poate duce la probleme de mușcătură și poate afecta capacitatea de a mesteca alimentele adecvat. În plus, proteza poate cauza răni sau iritații la nivelul gingiilor și a mucoasei orale.

În ceea ce privește curățarea protezelor, există mai multe opțiuni disponibile, pe lângă produsele de curățare obișnuite, cum ar fi Corega. În cazul în care aveți nevoie de o curățare rapidă și ușoară, puteți utiliza o soluție de apă caldă și săpun moale sau o soluție de peroxid de hidrogen diluat. De asemenea, puteți utiliza bicarbonat de sodiu și apă sau o soluție de otet și apă. Pentru o curățare mai profundă, puteți utiliza instrumente speciale, cum ar fi periuțele de dinți speciale pentru proteze, floss-ul pentru proteze sau soluții de curățare ultrasunete. Este important să consultați medicul dentist pentru a obține recomandări specifice pentru situația dumneavoastră.

Cu drag va stau la dispoziție oricând, dvs sau apropiaților dvs, pentru eventuale întrebări sau nelămuriri.

Să ne auzim cu bine,

Dentistul Meu:

Dr. Maier Marius - doctor medic stomatolog

Zâmbim împreună
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Noi proteze dentare 3D îmbibate cu medicamente pentru a combate infecÈ›iile
  • Utilizarea protezelor dentare poate proteja împotriva declinului cognitiv
  • Cum influenÈ›ează proteza dentară alimentaÈ›ia unei persoane?
  •