Lucrare sau implant?

21-11-2017
kry24
Nu este medic/terapeut
kry24
Buna seara
Sotul meu are dintii incisivi lipsa cu tot cu radacina de la un accident. Pana acum a avut proteza dentara iar acum ne am hotarat sa facem ceva. Am mers la un medic stomatolog si a zis ca ii pune lucrare pe structura zirconiu dar i a slefuit doar 2 dinti in lateral..credeti ca ar sustine 2 dinti o lucrare de 4? Mi se pare cam imposibil..n a vrut sa i slefuiasca si caninii sa fie totusi 2 intr o parte 2 in alta ??? Va rog sa ma ajutati cu o parere
3 comentarii
0
21-11-2017, ora 21:32
Dr. Durbac Marius
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Durbac Marius
Buna seara,

Din pacate alegerea acelor dinti ( incisivii laterali) ca fiind stalpi pentru viitoare lucrare protetica este o eroare mare. Incisivii laterali sunt dintii cu cea mai mica valoare protetica.

Varianta ideala: implanturi in locul incisivilor centrali si coroane individuale

Varianta buna: punte de la canin la canin

Rezolvare in situatia actuala: implanturi pt dintii lipsa si coroane dentare individuale pe toti 4 dinti.

Seara buna!
0
21-11-2017, ora 22:17
kry24
Nu este medic/terapeut
kry24
Va multumesc din suflet...asa m am gandit si eu dar mai vroiam o parere..multumesc mult! O seara frumoasa si noapte buna
Cu stima
Crina P
0
22-11-2017, ora 11:00
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,

Raspunsul colegului meu este foarte bun.
Ar fi bine sa ii urmati sfatul.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: