Lupus Eritematos | Forumul Medical ROmedic

Lupus Eritematos

04-07-2013
anna-maria-xenia
Nu este medic/terapeut
anna-maria-xenia
Buna seara. mama mea e o bolnava de 39 ani. diagnosticat cu Lupus Eritematos sistemic.de 26 ani. In urma cu doi ani sa mai adaugat la boala Fibroza interstitiala difuza micronodulara. Si acum o luna Crize de drop-attack, Infact lacunar cerebral, conjuctivita sicca, Sechele calcare hilare, Asm bronsic moderat persistent, Nevralgie cervico -brahiala stinga prin cervicartroza cu fenomene de insuficienta circulatorie vertebro-brazilara.Cum nu prea inteleg ce se intimpla va rog sa-mi explicati. A facut si un test de RMNcerebral: Asimetrie venticulara cu evidentierea alterarii semnalului cerebral, cu lacuna retrotalmica dreapta de 6 mm spre zona capsului interne drepte, dr fara hipersemnal vizibil dinstinct.La EEg asa scrie :Alfa neregulat, normovoltat, regulat cu frecventa alfa ample in fusuri pe derivatiile temporale drepte. Spontan si la hipepnee pe derivatiile temporale drepte apar descarcari paroxistice de varfuri cu extensie pe derivatiile parieto-centrale drepte. Sincron si asincron, aceste descarcari apar si pe derivatiile temporo-parieto-central stingi. Activitate EEG iritativa tempero-pariento-central dr si inconstant in stg. Ac anti ADN dc;237, 8 Ac anti cardiolipina; 21, 5UL VSH; 36.Ea se simte in general bine, intradevar e mai somnoroasa, si citeodata are tulburari de vedere. Oboseste destul de repede la cel mai neinsemnat efort.Trebuie sa se interneze la o noua evaluare de clinico- biologica EEG si reevaluare neurologica peste 2 saptamini. Va rog sa-mi explicat ce se intimpla cu ea eu sint fata dinsei de 20 ani si mai am 3 frati mai mici. Nu asi dori sa-il pierd, Are doar 39 ani. Ce sanse are ? Imi puteti explica detaliat ce inseamna toate astea ? Va multumesc.
1 comentarii
0
06-07-2013, ora 14:57
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Lupusul eritematos sistemic e o afectiune autoimuna severa care afecteaza toate organele si tesuturile. Ceea ce s-a facut-s-au evaluat ce organe sunt implicate si cel mai rau e ca e implicat si sistemul nervos central, cat si plaminii. Daca boala evolueaza de zeci de ani...tot asa mai poate evolua inca zeci de ani, insa nu e o boala usoara...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: lupus eritematos sistemic

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: