M-a inselat sotia !

14-05-2021
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Buna ziua !
Ma numeac Clau si am 34 ani.
Sunt casatorit de 14 ani aproape...
As vrea un sfat/uri in legatura cu urmatorul subiect :
M am casatorit la 20 de ani, ea virgina eu la fel. In prezent avem 2 copii un baiat si o fata, 10 respectiv 7 ani.
Toate bune si frumoase, ne intelegeam foarte bine excelent pot sa spun, in toate aspectele casniciei.
Asta pana acum 2 ani cand ea m a inselat cu un coleg de al meu de munca.
Bagari de seama din partea lui , pe facebook
La inceput ( fiind ca au avut o relatie 1, 5 luni) flirt din partea lui apoi poze nud din partea ei, dupa vreo 7 zile s au intalnit la hotel si si au facut de cap*
Ea spune ca nu a vrut sa ajunga la sex, da cica el a amenintat o ca daca nu merge la hotel o sa o parasca la mine. (Daca o amaninta.. exista politie)

Ea a vrut doar vorbe si flirt, atat, spune ea.
De 2 ori a zis ca a fost cu el...
Eu cand am aflat, de la el , ca el mi a spus de frica ca o sa l prind oricum, si stia ca a gresit si mi a spus ce a facut. , mi i s au naruit toti cei 14 ani...
Ea nu mi a spus deoarece ii era frica de divort si ca ma iubeate enorm si nu vrea sa ma piarda.
Va dati seama ce am simtit.toti cei 14 ani parca sau dus * degeaba, INCREDEREA nu mai este si nu stiu ce sa fac...!?
Inca nu am divortat gandindu ma la copi, dar nu stiu ce sa fac, nu mai am incredere in ea si parca tot s a naruit.
Ea a plans cu amar si a spus ca ii pare rau si chiar ma iubeate enorm..dar eu pe ea NU MAI POT!! Oare ce sa fac ? Sa mi pierd iara nu stiu cati ani , si sa aflu ca poate iara a dat o in bara * ???
Eu pe ea nu am inselat o niciodata, ( ca, daca o inselam
poate era mai usor sa trec peste, deoarece asta imi este rasplata), desii ocazii am avut, dar o iubeam enorm si aveam Incredere TOTALA in ea.
Ne intelegeam excelent, ne completam unu pe altu, ne iubeam enorm, eram cred ca, cuplul PERFECT !!
NICI o scuza, din partea ei ca ar fi dus lipsa de sex sau de afecțiune, faceam si inca facem o data pe zi ..
Nu stiu ce sa fac, da nu mai am incredere, si casnicia este bazata pe INCREDERE !!
Nu mai simt penteu ea NIMIC sunt indiferent , oare ce sa fac ? Sa divortez, pana la urma ??
..sau poate sa ma razbum ??
Da, si daca ma razbun ce rezolv ?
Ca INCREDEREA nu mi o mai da nimeni :((

RAZBUNARE, DIVORT SAU...?!?!
Un sfat de la dvs., va rog !
Mulțumesc !
28 comentarii
1
14-05-2021, ora 08:15
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ierati-o cu timpul, ca doar va iubiti!
1
14-05-2021, ora 08:24
Psiholog Catinca Hritcu-Radu
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Catinca Hritcu-Radu
Buna ziua, este firesc ca in momentul in care unul dintre parteneri alege sa isi rezolve problemele in afara relatiei/casatoriei, sa apara aceste sentimente de tradare si lipsa de incredere. Inteleg ca va este greu si ca in acest moment nu pareti sa gasiti liniste. Totusi, acest lucru prin care ati trecut, nu este obligatoriu sa distruga relatia definitiv, daca baza relatiei a fost una solida de la inceput.

Pentru a repara orice relatie este nevoie in primul rand de dorinta ambilor parteneri. Aceasta dorinta nu trebuie fortata, ea trebuie sa fie asumata si poarta in ea anumite implicatii, precum acceptarea si rabdarea partenerului care a inselat fata de timpul necesar vindecarii, si tristetii partenerului care a fost inselat.
Foarte util este un terapeut de cuplu, care poate gestiona dialogul dvs. cu sotia, si care va poate ajuta sa gasiti pasii necesari pentru a trece peste acest moment, cat si maniera in care va puteti gestiona emotiile puternice pe care le resimtiti. Acestea pot fi un obiectiv si pentru o terapie individuala.
Un criteriu bun pentru a evalua daca relatia ar mai putea fi salvata este daca sotia dvs. isi doreste sincer sa repare relatia si este dispusa sa faca tot ce este necesar in acest sens impreuna cu dvs. si eventual terapeutul de cuplu. Masura implicarii sotiei dvs. va poate arata cat de serioase sunt intentiile sale si ce viitor va avea relatia dvs. Desigur, si implicarea dvs. este la fel de importanta.

Va urez succes! Numai bine!
0
14-05-2021, ora 11:37
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Buna ziua !
Daa, sotia dupa cum am spus, vrea cu orice pret sa si salveze casnicia, nu vrea despartire..
Am vorbit cu ea si se vede si simt ca nu ar mai face asa ceva si ca sunt viata ei...dar eu nu mai simt nimic.odata ce increderea s a dus* parca umblu de 2 ani de cand am aflat, fara cap pe umeri* ( in casnicie ).
Adica , nu mai simt nimic pt ea, si foarte multa indiferenta...Iubire pentru ea...nici nu stiu ce sa spun...!?! poate 0, 1%.
Ea stie si simte cum. ma simt eu si ce simt pt ea (nimic fiindca Incredere este 0 ).
Tot timpul imi spune ca ma iubeste imi face, imi drege * se poarta foarte frumos, este recunoscatore, iubitoare..
Pot sa spun ca parca, este mai bine ca inainte dina partea ei, dar eu nu mai simt nimic desii au trecut 2 ani.

Acum ce sa fac ? Tot eu sa ma simt vinovat ca m a inselat ea, si eu nu mai am incredere si nu mai simt nimic ?
Sa stau asa inca ceva timp, si daca tot nu se intampla nimic din partea mea sa divortez ?
Eu nu cred ca ar putea cineva sa stea asa fara sa simta NIMIC , ani intregi.

Va multumesc pentru timpul acordat si pentru sfat, o zi frumoasa !!
0
14-05-2021, ora 11:51
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Pentru doamna sau domnisoara clara_p..

Multumesc pt sfat dar au trecut 2 ani si ceva.si degeaba INCREDEREA A DISPARUT !!!
Eu am avut cred ca , incredere OARBA in ea si de aceea probabil sunt asa.si cunoscand o de copil (de la 18 ani ne stim ).
Si eu cred ca, daca nu este INCREDERE intr o casnicie, NU ESTE NIMIC, nici iubire nici nimic...

O zi frumoasa !
0
28-05-2021, ora 18:27
Siux
Nu este medic/terapeut
Siux
Poate că încrederea ți-a fost zdrobită.
Poate că te-ai simțit trădat.
Eu o văd ca pe o clipă de slăbiciune din partea ei. Nici unul dintre noi nu semănăm cu celălalt. Adorăm sa flirtăm.
După ani de relație, o femeie care este curtată de alt bărbat simte o satisfacție personală. Este ca o confirmare că este încă atrăgătoare. De multe ori flirtul se termină la nivelul discuțiilor, alteori alunecă într-o aventură.
In general cei implicați nu își imaginează că vor fi prinși iar totul se termină și secretul rămâne pecetluit.
Eu personal as ierta. Aș încerca să reclădesc.
Uite, încearcă ceva. Închiriază o locuință pentru o lună de zile și stai departe de familia ta.
Ai să vezi lucrurile altfel după o perioadă de singurătate.
Nu da cu piciorul. Oricine merită o a doua șansă.
Singurul lucru care te împiedică este numai orgoliul tău.
Din pricina lui ești pe cale sa te despărți de familia care te iubește.
0
16-06-2021, ora 15:47
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
E clar ca in urma unei infidelitati increderea nu o sa mai fie la fel. Insa cand afectiunea e prezenta increderea nu dispare cu totul.
E nevoie insa sa stabiliti anumite limite prin care situatia sa nu se mai repete. Iar stabilirea acestor limite incepe cu clarificarea motivelor infidelitatii. Pentru asta e útil sa apelati la sprijinul terapiei de cuplu.
Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
1
08-08-2021, ora 18:24
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai daca va intelegeti bine ce conteaza ca a facut sex cu ala ? Ca doar nu a omorat-o, asta e, de ce sa divortezi ptr atat ? Ca tot intreaga a venit acasa. Conteaza cum e cu tine, cum se poarta, atat, in rest nu conteaza.
Si bineinteles sa nu mai repete, a vrut si ea sa se ajunga la sex, altfel nu se mai ajungea sa aiba ala cu ce sa o ameninte.

Daca te rezbuni inseamna ca nu te duce capul, ca nu ai de ce.
A vrut si ea putina diversitate sexuala si atat, o aventura, unde e problema ? Pe mine nu ma deranjeaza daca a mea face asa, doar ca, cu mine sa fie bine, atat ma intereseaza.
Uneori mai vrei si un copanel, nu doar cartofi prajiti mereu, mai e uneori nevoie si de asa ceva, dar nu conteaza atat timp cat nu afecteaza felul cum e cu tine.
0
09-08-2021, ora 16:22
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Pentru Costy2008 :

Nu ai decat sa ti lasi sotia sa se f..ă cu altu...

La mine nu merge asa..

Si oricum i am dat bocanci*

Sa se duca la masa sau la futalau ala...

Oricum o sa am ac de cojocu si lu ala.

Am divortat... eu nu stau cu o curva, pentru ca am tinut la puritate in casnicie si de aceea nu accept asa ceva.

Punct.
Sa auzim de bine !!!
1
13-08-2021, ora 20:46
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Si ce vina are ala ? Ce treaba are ala ca ea te-a inselat pe tine ? Nu pricep. Esti culmea, ea daca a vrut, asta e, ala era liber, ea avea familie si trebuia sa zica nu, asa ca de ea sa ai ac de cojoc, nu de ala care nu are nici o o vina. Ea e de vina, nu ala.

Daca nu merge asa, aia e, nu e problema, ai divortat si gata.
Are si ea dreptul de a alege ce face cu viata ei.

Daca era asa cuplu perfect nu te insela, ceva o nemultumire avea ea, sau pur si simplu vroia diversitate, asta e, putina distractie.

Alege alta femeie dar sa ai in cap ca e posibil ca oricand sa te insele si aia, nu e exclus, sa iti asumi asta, ca oricare facem asa daca avem ocazia, daca simtim atractie prea puternica fata de cineva, nu mai tinem cont de nimic.
0
14-08-2021, ora 03:51
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Costy2008..

Nu mai conteaza, am trimis o la masa.
In urmatoarea care o sa fie nu mai pun incredere...
Nu ma mai intereseaza increderea pentru ca toate sunt la fel...
Eu am crezut in fosta , de ma bagam cu totul in foc..
In fine.
Asta este viata...mergem mai departe, nu ne impotmolim...
Cine vrea sa ramana impotmolit... nare* de cat !!

Numa bine !
0
14-08-2021, ora 13:40
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai asa de naiv ai fost ca bagi mana in foc ptr ea ?! Oricine ne poate inseala, chiar daca jura ca nu, chiar daca se poarta extrem de frumos, sa ti minte asta, atat timp cat iubeste nu o face, insa nu sti cand se termina iubirea aia si ti-o face de nu te vezi, dar ea nu da de inteles ca s-ar diminuat iubirea si tu nu sti.
0
14-08-2021, ora 14:08
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Costy2008..

Da , asa am fost, cu incredere totala
Dar nu mai sunt..

Imi pare rau de 14 pierduti pt o cațea...

Sa faca bors ca nu ma mai intereseaza...
Poate sa se arunce si de pe creasta , din partea mea..

Hai, numa bine !
0
14-08-2021, ora 15:12
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca povestea vi s-ar fi intamplat dv. sunt sigura ca sotia v-ar fi iertat. Ganditi-va ca orice om poate gresi. Nimeni nu a avut nicio experienta inainte de casatorie. Incercati sa nu fiti asa radical ca veti pierde multe in viata. Cunosc familii carora li s-a intamplat acest lucru, s-au iertat si au mers mai departe, mai uniti. Eu cred ca sotia va iubeste si e crestinesc sa o iertati si sa mentineti unita familia. A creste doi copii atatia ani e ceva. Nu pierdeti acest lucru din cauza unui impuls sau al mandriei.
1
14-08-2021, ora 17:41
Siux
Nu este medic/terapeut
Siux
Fiecare ia cea mai bună decizie de care este în stare.
Tu ai învățat că soția este un bun personal. Nu are voie să facă nimic care ți-ar putea leza mândria. Nu socotești nici o clipă că ai parte de vină.
Fiecare suntem supuși graselii dar mai presus de toate eu cred că ai procedat prost că ai alungat-o.
Ai șters ani de relație pentru un moment de slăbiciune.
0
14-08-2021, ora 18:39
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
clara p

Deja am divortat, eu nu accept asa ceva, 14 ani eu nu m am culcat cu altele desii am avut ocazii multe..
Am tinut la asta : CA PATUL SA FIE SFANT !
SI PLUS CA, sex aveam cu ea deci nu mi trebuiau altele.

Daca ei i a trebuit..sa dispara, oricum a disparut !
Sa spuna multumesc ca nu s a ajuns si la alte nenorociri, am fost calm si am gestionat situatia bine, ( ca daca as fi fost altul, probabil auzeati la stiri ca nu mai este printre cei vii )

Sanatate!
0
14-08-2021, ora 18:42
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Siux
Daca nu sti situatia nu mai scrie...
Pentru ca scrii degeaba.
0
14-08-2021, ora 22:34
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
..multa lume imi spune despre copii, ca ce o sa faca etc etc, dar ea nu s a gandit la aspectu asta inainte sa se descopere altuia ??
Eu nu m am casatorit cu copii, si nu am luat o pe ea din cauza copiilor ( pt ca nu erau)
Am luat o din dragoste pe ea si apoi a venit si rodul dragostei..
Deci pe primul loc intr o casnicie este sotia si sotul apoi copii, nu mai confundati...

Si sa stai nefericit / a intr o casnicie din cauza copiilor mi se pare cel mai prostesc lucru !
Pentru ca, cand v ati luat erati voi doi si atat, nu copii.
Si nu zic sa nu va iubiti copii , dar mai mult si mai adanc trebuie sa ti iubesti sotul, sotia apoi ceilalti !!

Succese !
0
15-08-2021, ora 01:12
Siux
Nu este medic/terapeut
Siux
Ajutor, nevasta m-a înșelat. Mă cac pe părerile voastre?
Eu am luat o decizie! Am scris aici că să vă aduc la cunoștință!
Așa sună postarea ta!
Soția ta este in sfârșit liberă!
Nici nu vreau să mă gândesc prin ce mizerie a trecut cu tine.
Bravo ei!
0
15-08-2021, ora 02:20
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Siux

*Corect !* Bravo ei si bravo tie ca scrii injurii si jignesti o comunitate !

* Felicitari ! *
1
15-08-2021, ora 15:01
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Mda, pacat ca nu poti trece peste asta Clau20, de gresit ea nu a gresit, Clara nu spune bine, a facut-o cu buna intentie si ar mai repeta-o oricand, ideea e ca n-ar trebui sa te deranjeze, ca doar nu a venit neintreaga acasa, dar na, asta esti tu, ce sa zic.
Dar de ce nu accepti ? Care-s argumentele ? Cu ce te afecteaza pe tine daca cu tine e f okey si nu se simte faptul ca o mai face si cu ala ? Ca trebe sa ai o explicatie ptr care nu accepti.

Posibil sa nu fie fericita cu tine in pat, te-ai intrebat si asta ? Daca nu era satisfacuta ?
0
16-08-2021, ora 01:01
universum
Nu este medic/terapeut
universum
Clau20 imi place cum gamdesti as fi facut la fel. O singura remarca am nu sunt toate la fel posibil sa fi avut tu ghimion. Ai timp sa ti refaci viata si poate o sa fii mai norocos a 2 oara.
0
16-08-2021, ora 17:37
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Universum

Dap...probabil * nu sunt toate la fel !
Dar eu nu mai am incredere !!

Si, da poate a 2 a oara o sa am noroc :)

Numai bine !
0
16-08-2021, ora 18:07
Clau20
Nu este medic/terapeut
Clau20
Costy2008

In prima faza : da cine a gresit, eu ? Ca s a descoperit altuia eu am gresit nu ?
2: Sunt socat de cum gandesti ! ( nu i a mutat o , nu ia astupat o...)
3: Argumentele sunt urmatoarele : Cu 14 ani in urma am fost la altar in fata lui Dumnezeu jurand ca ne vom iubi, ne vom darui unul altuia, nu ne vom trada pana cand moartea ne va desparti...Si uite ca tradarea ei ne a despartit...si NU imi pare rau !! Pentru ca asa ceva pentru mine mai ales, este de NECONCEPUT !! Dat fiind faptul ca eu pe ea nu am tradat o niciodata, daca o tradam, JUR ca as fi trecut peste, deoarece aceea mi ar fi fost RASPLATA pentru tradarea mea ( s ar fi intors roata ).
4 : In 14 ani de casnicie vorbesti, comunici cu partenerul, vezi ce ii place ce nu... in toate aspectele inclusiv cel intim...
Deci, cu fericirea in pat si cu satisfacerea, nu am avut nici eu nici ea, nici o problema...

Numai bine !
1
16-08-2021, ora 21:43
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Am inteles ca erati bine la pat, insa poate avea si ea nevoie uneori de diversitate, poate mai vroia sa manance si o salata, nu mereu zilnic rosii, ca altfel nu facea asa.
Sunt si oameni asa, insa daca va intelegeti, ce conteza ? Pai asa e, n-a spanzurat-o, nu a venit jumate acasa, nu i-a facut alta gaura in final.
Si daca era la fel, cu tine era f bine, va intelegeati unde e problema ?
Nu stiu daca a fost greseala, si-a satisfacut fata diversitatea si aia era, nu vad problema, pe mine nu ma deranjeaza asta, ce cer, e ca, cu mine sa fie okey cu totul.

Nevoia de diversitate la sex uneori e fireasca, nu e o problema.
0
30-08-2021, ora 10:18
Moralles
Nu este medic/terapeut
Moralles
pt Costy

Cumva si eu am incercat sa gandesc ca tine, si totusi nu prea a mers, adica din punctul meu de vedere este ca si cum as baga mizeria sub pres.
Pe clau il inteleg si cel putin din punctul meu de vedere eu zic ca a facut bine
Daca ceva te deranjeaza intr-o relatie, absolut orice, ai dreptul sa te retragi
Fara prea multe explicatii de genul, ca vai, nu a gresit ea, ci este cumva din vina barbatului, ca a ajuns ea sa se impiedice de altul, si...hop surpriza, fara sa vrea, i s-a intamplat
Nu zic ca femeia de cele mai multe ori va spune ca nu e din vina ei si din vina barbatului, si nu va recunoaste niciodata ca pur si simplu i-a crescut tensiunea cand l-a vazut pe "amant", cand l-a auzit ce glume face sau/si etc.. ceva i-a atras atentia si i-a provocat reactia aia.
1
31-08-2021, ora 16:27
Costy2008
Nu este medic/terapeut
Costy2008
Pai pana la urma nu e vina la nici unul, ca asa au simtit fara sa poata controla ce au simtit, asta e adevarul, eu as recunoaste fara probleme ca am simtit atractie fata de ala sau aia, ca e clar asta.
Asa ca poti sa recunosti, ca oricum nu e vina ta.

Si oricare ar face la fel daca asa ar simti, Clau inca n-a simtit asa, ca altfel facea si el acelasi lucru.
0
09-07-2023, ora 06:37
Echilibru
Nu este medic/terapeut
Echilibru
Nu te mai respecta clar, te.a tradat, si cu o cunostinta ceea cecface treaba si mai rusinoasa. Nu asculta de barbatii acestia romantici, care vor ei sa fie serviabili cu femeile, astfel.incat sa se simta ea datoare fata de ei. Eu as divorta in secunda 2 in locu tau.
0
22-09-2023, ora 18:20
luxlux2488
Nu este medic/terapeut
luxlux2488
Pana la varsta de 35 ani, am tot avut multe relatii, am fost mai golanas pot spune. Si eu am fost inselat, dar cat am fost in relatie nu am inselat.Prin patul meu au trecut multe si maritate si singure. Ce a fost surpinzator pt mine, picau cel mai repede cele casatorite, cu sot acasa, cu copii. Erau doamne in toata regula, cu functii, asta mai putin conteaza.
Femeia e la fel ca barbatul, cum barbatii isi doresc asa isi doresc si ele.
Sunt casatorit acum dar viata m a invatat ca sa fiu pregatit pt orice si nu ma poate face sa sufar o despartire.
Am iubit la viata mea, doar ca eu am temele facute si daca e sa se intample nu sufar o secunda.
Am iesit din relatii de 4 ani cu zambetul pe buze, I am zis plec putin, sa iti iei ce ai pe aici si sa nu te mai gasesc acasa...in 5 zile am inlocuit o cu toate ca o iubeam dar asta e viata merge inainte.

Nimeni nu iti garanteaza ca o sa fii cu cineva toata viata, ai gresit, te desparti si fiecare isi vede de drumul lui.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Semne că te înșală
  • De ce înșelăm?
  •