M am vindecat de anxietate

23-10-2014
galaxyxyz
Nu este medic/terapeut
galaxyxyz
Buna. Am 24 de ani si de la 21 de ani m am confruntat cu anxietate, atacuri de panica si o scurta perioada de depresie, cand nu intelege ce se intampla cu mine si credeam ca sunt foarte bolnava. Pe scurt va voi da cateva sfaturi care mie mi au folosit. Totul tine de voi, nu e nicio boala mentala anxietatea. V-ati focusat excesiv asupra voastra si asupra corpului vostru si nu mai stiti cum e sa ganditi normal, ca inainte sau cum gandesc alti oameni normali. Comparati va gandurile voastre fata de a celorlati cand vine vorba de acelasi subiect. Veti observa ca, gandurile voastre vor fi pline de frici diverse. Cum a inceput vindecarea mea...am inceput sa iau sedatif pc( homeopat) care la inceput imi dadea unele stari de irealitate din cauza ca ma linisteau si incepeam sa ma gandesc la diverse lucruri. Nu am renuntat la ele, le am luat in continuare, iar peste ceva timp nefiindu mi frica de senzatia asta, a disparut, pt a nu ma mai gandeam la ea. Sedatiful pc mi a aratat cum pot fi o persoana calma, linistita, fara frici si ingrijorari. Vazand asta, mi am dat seama ca felul meu de a fi, stresata si agitata imi aduceau starile de anxietate. Vedeti cum sunteti cand aveti un moment de calm si incercati sa faceti asa incat momentele astea sa predomine, invatati sa ganditi din nou, fara frica. Al doilea lucru care m a facut sa scap de cosmarul asta a fost faptul ca m am saturat de anxietate si m am saturat sa ma lupt cu ea. Astfel gandirea mea s a schimbat de la, pfuu iar incepe o zi si ma voi simti rau, am anxietate... La imi bag piciorul in ea anxietate, nu ma mai intereseaza, daca innebunesc innebunesc, daca mor mor, daca am alta boala asta e, NU MAI IMI PASA. Iar al treilea pas a fost sa imi propun sa nu ma mai focusez pe mine, sa imi propun sa nu mai ma gandesc ca am anxietate, sa nu ma mai gandesc ca innebunesc. Cand am inceput sa fac asta chiar daca mai imi venea cateodata in cap ca am anxietate, incepeam sa ma gandesc la altceva si uitam. Facand asa zilnic ajungi sa nu te mai gandesti deloc la anxietate si sa fii exact ca toti oamenii. Fericit in fiecare zi fara ganduri prostesti. Am ajuns sa ma simt asa de sigura pe mine ca nu ma mai poate dobora anxietatea incat acum cand ma gandesc la ea nu ma mai afecteaza deloc pt ca prin tehnicile astea stiu ca o pot inlatura. Va doresc putere si acceptati sfaturile mele. Stiu prin ce am trecut si din cauza asta vreau sa va ajut. Va pup si cat pot de des voi intra pe forum in caz ca aveti intrebari
8 comentarii
0
29-10-2014, ora 17:11
e.stefan
Nu este medic/terapeut
e.stefan
Felicitari! Cat timp ai facut CBT?
0
03-11-2014, ora 20:35
galaxyxyz
Nu este medic/terapeut
galaxyxyz
Ce inseamna CBT?
0
05-11-2014, ora 11:18
e.stefan
Nu este medic/terapeut
e.stefan
Cognitive behavioral therapy
0
08-11-2014, ora 01:10
galaxyxyz
Nu este medic/terapeut
galaxyxyz
Nu am facut nicio terapie.
1
24-06-2016, ora 23:55
matei21
Nu este medic/terapeut
matei21
buna mai intra cineva pe forumu asta am nevoie de ajuyor va rog astept raspuns
0
02-01-2021, ora 02:32
Miama
Nu este medic/terapeut
Miama
Daca aveai intr adevar anxietate nu ar fi fost asa simplu. Crede ma.. Sau poate ai avut o forma foarte usoara.
0
19-01-2021, ora 12:38
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Dupa cum spune Miama, nu e suficient “sa nu te mai gandesti la anxietate” sau “sa te gandesti la altceva” pentru a te “vindeca de anxietate”. De fapt ‘reteta’ de mai sus poate fi adesea o cale prin care iti amplifici anxietatea.

Obstacolul anxietatii poate fi insa depasit in cazurile usoare si medii cu sprijin psihoterapeutic iar in cazurile mai severe cu o combinatie dintre medicatie si psihoterapie. A te vindeca nu inseamna insa sa-ti dispara complet starile de neliniste, ci inseamna sa inveti sa traiesti cu emotiile tale negative.

Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
0
11-07-2021, ora 16:21
Dumitru ruandra
Nu este medic/terapeut
Dumitru ruandra
Te rog sa ma ajuți și pe mine, de o săptămână tremur într-una de frica,
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  • Anxietatea poate influența negativ luarea deciziilor
  • Aplicația pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea și depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii și femeile sunt mai predispuși la anxietate
  •