Ma ajuta careva?

26-01-2008
creanga plouata
Nu este medic/terapeut
creanga plouata
Vreau sa ma sinucid si nu stiu cum sa o fac...

Multumesc anticipat,

Creanga...
6 comentarii
0
26-01-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar face bine sa ne povestesti motivele !!!
0
27-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Ce varsta aveti? Cred ca aveti nevoie de ajutor, dar in alt sens;E bine ca v-ati adresat si noua. Ce religie aveti? Mergeti si discutati cu un preot; Cine v-ar mai putea ajuta? Un medic, aveti o boala? Va poate ajuta politia?Sunati la politie. Un psihiatru? Cautati un psihiatruAti pierdut bani, nu-i nimic, mai importanta este viata; Care este nevoia dumneavoastra, care este durerea dumneavoastra? Credeti ca ati vazut tot ce se poate vedea, ca ati facut in viata asta tot ce se poate face, ca nu mai exista speranta, ca durerea dumneavoastra este cea mai mare? Nu cred... Sa stiti ca exista intotdeauna cineva mai nenorocit...Poate ar fi bine sa citesti despre Nick Vujicic, care nu are nici maini, nici picioare:www.inspiring+quotes-and -stories.com/nick-vujicik.html. Daca sunteti crestin, stiti ce inseamna sinucidere; in Infernul lui Dante, sinucigasii aflati in Iad nu au chipul lor, ci chipul unor copaci mereu tristi, ale caror ramuri sangereaza...
Eu cred ca trebuie sa cereti ajutor pentru a trece peste aceasta perioada grea, timpul vindeca, nu imediat, dar mai vorbim peste 1 an, mai vorbim si peste 2 ani, peste 10 ani...
Esti roman?Stii ce zice romanul: Sa nu-ti dea Dumnezeu atata cat poti duce... Pe cel pe care il iubeste, Dumnezeu il incearca. Si mai crede ca nu se poate sa fie mereu rau, o sa rasara soarele si pe strada ta...
0
27-01-2008, ora 00:00
creanga plouata
Nu este medic/terapeut
creanga plouata
De asta cu infernu lui dante chiar nu stiam.. Am 18 ani, iau paroxetina de ceva timp. Citez de pe wikipedia : "Being bullied at his school, Nick grew extremely depressed, and by the age of eight, started contemplating suicide." (despre Nick ala)
Pai cam asa ceva e si povestea mea...

Dar nu are rost sa discutam, voi sunteti doftori, cum pot sa o fac? Daca iou o supradoxa de rivotril ma va omori? DAr cu alchool?
0
27-01-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Te sfatuiesc sa vorbesti cu un medic psihiatru, chiar sa mergi acum la camera de garda; Despre Nick, poti sa citesti si ca a reusit sa devina absolvent a doua facultati, cu toate ca poate noua ni se pare imposibil; Cred ca si tu iti poti depasi conditia ; depaseste si perioada asta dificila, iubeste-te mai mult.
:)
0
27-01-2008, ora 00:00
creanga plouata
Nu este medic/terapeut
creanga plouata
Deja m-am cam calmat... Dar totusi, va rog sa puneti aici neste metode de terminare a vietii bune, in caz ca intru alta data cand iar voi fi hotarat... Sau daca intra altii. Faceti va rog un bine.

E foarte dragut nick asta, dar daca esti depresiv si nu ai vointa poti saa ai si 3 maini si 40 de picioare, plus rezerve ca tot nu o sa reusesti nimic. Stiu ca poti avea oricate greutati, daca ai support din partea prietenilor si a rudelor, si vointa poti face orice. Io daca sunt depresiv nici sa ma scol din pat dimineata nu mi usor...
0
12-02-2008, ora 00:00
sorinbalan2000
Nu este medic/terapeut
sorinbalan2000
Cel mai bine este sa te apuci de fumat. Dureaza mai mult, dar e sigur. Si nici nu bate la ochi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O aplicaţie pe telefon pentru reducerea riscului de suicid
  • Riscul suicidar, evaluat mai precis cu un model computațional
  • Predicția riscului de suicid este ineficientă deocamdată (meta-analiză)
  • Perfecționismul - asociat cu riscul de suicid
  • Suicidul - mituri, semnale de alarmă și impactul negativ al stigmatizării
  • Rata suicidului a crescut cu 10% în urma veștii decesului actorului Robin Williams
  • Orientarea sexuală și riscul de sinucidere la studenții din primul an de facultate
  •