Ma doare piciorul

10-09-2018
D
Nu este medic/terapeut
D
Am o problema și nu pot sa ajung la medic asa ca as vrea părerea dumneavoastra.

Am urcat acum aproape o săptămâna pe masa sa ajung sus și din neatenție am mers către marginea mesei care sa întors cu mine.Am realizat ca urmează sa cad asa ca m-am ținut oarecum pe picioare doar ca fără sa îmi dau seama cred ca m-am lăsat cam tare pe unul și am simțit o durere ascuțita dar suportabila pentru câteva secunde la genunche sau ma rog prin zona aceia.

Și-a revenit, nu sa învinețit, nu sa roșit, nu s-a umflat doar ca am dureri uneori când îl cobor scările și calc pe vârful piciorului, uneori când îl răsucesc sau încorda.De mers merg ok, ma doare doar uneori dar după ce ma opresc putin ma lasă, cum de altfel mi se întâmpla și în general. Uneori ma ia durerea, uneori ma lasă. Pot sa îl îndoi și îndrept doar ca partea ciudata pe care am realizato eu e ca inițial ma gândeam ca e ceva problema la genunche, dar când ma doare nu ma doare chiar genunchele cu ori sub genunche, ori în lateral, ori în pulpa.Și acum când stăteam pe marginea patului și mi-am atins piciorul de margine am simțit ca ma doare pulpa piciorului mai jos de spatele genunchelui.

Unde poate sa ma doară de fapt?

Ce poate sa fie?

Cum pot sa ma vindec?

Nu am cum sa ajung la medic acum și sincera sa fiu îmi e și frica Putin de operații sau internări.
Vreau sa specific ca am avut in trecut luxatie de rotula si de aceia ma sperie foarte tare aceasta durere si ca nu cumva sa fie ceva grav.
Am 23 de ani, 1m50, 50 de kg.Nu practic nici un sport tocmai pentru ca am avut doua luxatii de rotula, unul la piciorul stang si unul la dreptul cel mai recent cu 3 ani in urma ce ma si doare de altfel acuma.
3 comentarii
0
11-09-2018, ora 22:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Pot exista nenumarate ipoteze diagnostice.
Raspunsul precis se poate afla, evident, numai prin examinare clinica directa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
12-09-2018, ora 09:24
D
Nu este medic/terapeut
D
Din perspectiva dumneavoastra poate sa fie ceva grav?Daca nu sa inflamat sau rosit, doar am o durere in el pana sub genuche atunci cand calc.Nu ma durut imedit dupa incident ci dupa 2 zile in care am calcat pe el si l-am solicitat un pic.
Poate sa fie ceva intins?
Sun azi sa fac o programare la un medic doar ca eu sufar de atacuri de panica si de aceia ma stresez foarte tare pana aflu rezultatul.
0
12-09-2018, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cum am putea aprecia gravitatea fara o examinare clinica directa?
Suntem in secolul 21, cand medicina se bazeaza pe dovezi si nu pe vrajitorii sau ghicit de la distanta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: