Ma dor dintii pusi

12-08-2017
Gabryella25
Nu este medic/terapeut
Gabryella25
Buna ziua! Mi.am pus 2 dinti de portelan in fata iar cand musc cu ei la unul se simte o mica durere gen cum as manca o lamaie si e acea durere. Nu ma doare mereu dar este deranjant. Imi este frica sa nu fie ceva grav. Am nervii scosi. Va multumesc si astept raspunsul dv
5 comentarii
0
12-08-2017, ora 13:28
Dr. Geanina Miu
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Geanina Miu
Buna ziua,
Nu este nimic grav. Probabil ca acea coronita este putin mai lunga si atunci cand muscati din alimente dure apare o durere.
Mergeti la medicul dvs sa o mai ajusteze putin, se poate scurta acolo unde deranjeaza.
Multa sanatate.
0
12-08-2017, ora 14:35
Gabryella25
Nu este medic/terapeut
Gabryella25
Sunt fixati dintii. Si de obicei nu mananc nimic dur. Asta simt cand mananc guma, paine. si inca ceva. Am o nelamurire. De ce dintii trebuie sa fiu o tenta de galben mai sus langa gingie? Sa para mai naturali? Sau? :)
0
12-08-2017, ora 17:53
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Dintii nu au o culoare uniforma; in zona dinspre gingie sunt mai grosi, se suprapun mai multe straturi ( smalt, dentina, nervul din profunzime )si culoarea este mai inchisa decat spre ''muchia lor'' (= marginea incizala, cea cu care muscati ). Astfel, marginea incizala este compusa doar din smalt, este usor transapenta si de culoare mai deschisa. Deseori, tehnicianul dentar, care are un rol foarte mare in realizarea '' dintilor de portelan'', incearca sa realizeaza aceeasi structura.
0
12-08-2017, ora 18:34
Gabryella25
Nu este medic/terapeut
Gabryella25
Va multumesc mult! M.ati mai linistit :)
0
14-08-2017, ora 07:24
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna dimineata,
eu v-as recomanda sa faceti o radiografie de control al tratamentelor de canal efectuate, asta daca nu aveti deja si ne le puteti pune aici sa le vedem. Pot fi mai multe cauze pentru care apare acea mica durere si e de preferat sa excludeti posibilitatea unui tratament de canal cu probleme inainte sa vi se cimenteze definitiv coroanele.
O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •