Ma simt balonata mereu

27-09-2015
Ioa nna
Nu este medic/terapeut
Ioa nna
buna, am 29 de ani si de o vreme încoace ma simt mereu balonatea, burta o simt ca si cum ar fi umflata.categoric nu este vorba de vreo sarcina, as vrea sa stiu care ar fi cauza acestui simptom ??
2 comentarii
0
28-09-2015, ora 02:43
greta2014
Nu este medic/terapeut
greta2014
Scriu din propria-mi experinta, chinuindu-ma ani de zile cu imbalonari care imi dadeau ziua peste cap, plecam dimineata de acasa perfect normala si seara era umflata precum un cimpoi, cu un abdomen marit si dureri abdominale binenteles.
Am experimentat pe propria-mi piele, dupa ce am citit o gramada de studii si comentarii naturiste si am constatat pe propria-mi piele ca felul in care mancam ne da peste cap organismul.
In primul rand am scos din alimentatie, alimentele care produc imbalonare: cartofii, varza, conopida, mazarea, sucurile acidulate., reintroducandu-le luni bune, mai tarziu, cand deja imi reglasem stomacul.
Am introdus probiotice de 2 ori pe zi inghitind cate un pahar de kefir dimineata (pe stomacul gol) si seara (inainte de culcare), am evitat sa mai mananc fructe inainte sau imediat dupa masa, fructele fiind recomandate a se manca cu 2 ore inainte de masa sau la 2 ore dupa masa, ca sa nu fermenteze in burtica fiid amestecate cu mancarea.
Extrem de important este sa bei 1.5 -2 litrii de apa/zi.
Eu am deja 2-3 ani de cand mi-am reglat stomacul si ma simt din nou normala si sanatoasa.
Daca crezi ca te ajuta, incearca si ceea ce ti-am scris si poate vei avea si tu rezultate bune. Sanatate maxima!
0
30-09-2015, ora 10:00
Ioa nna
Nu este medic/terapeut
Ioa nna
Mulţumesc frumos, exact aceleaşi simptome le am si eu de multe ori seara ma uiir la burtica asa umflata imi e de nu-i adevarat. O sa încerc sa imi schimb Alimentaţia
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
04-09-2020, ora 14:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Masca Respiratorie KN95

Evită măștile neconforme
Masca KN95 de la Manasana a fost evaluată și testată de peste 50 de medici, poze și concluziile acestora le găsești aici.
14-09-2020, ora 13:40
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Melilax
O microclismă inovatoare pe bază de miere
Melilax de la Aboca, printr-o acțiune de evacuare, induce un stimul non-agresiv de activare a defecației, la care se adaugă o importantă acțiune protectoare asupra mucoasei rectale. Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • E normal să mă balonez atât de tare indiferent ce și cât mănânc?
  • De ce stomacul meu ramane plin atat de mult timp?
  • Balonare imediat după masă - cauze și tratament
  • Topul alimentelor care provoacă balonare
  • Balonarea: alimente de evitat și ce să adaugi în dieta ta
  • Noi metode de a preveni balonarea în cazul dietelor bogate în fibre
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.