Ma voi vindeca de TOC vreodata?Se vindeca TOC?

04-02-2017
Vernus
Nu este medic/terapeut
Vernus
Buna.TOC-ul e vindecabil?Exista cazuri printre voi care s-au vindecat de gandurile rele si compulsiile din TOC?


Sufar de TOC, anxietate si depresie de 8 ani si am luat multe tratamente de-a lungul timpului insa in TOC si ma refer la ganduri, obsesii si compulsii nu m-au ajutat aproape deloc.M-au ajutat doar la anxietate, depresie in trecut dar la TOC parca orice as lua gandurile rele nu dispar.Am fost la psiholog si nu prea m-a ajutat si am renuntat.Ce sa fac sa imi treaca TOC?Sa mi se mai amelioreze gandurile rele si compulsiile?Acum mi s-a bagat de putin timp Rispolept Consta si escitalopram si sper sa imi diminueze TOC ca am inteles ca e mult mai buna aceasta injectie.Ce sa fac?Aveti sfaturi?Cum scap putin de TOC?
5 comentarii
0
05-02-2017, ora 11:26
casyo
Nu este medic/terapeut
casyo
Si eu am suferit si inca mai sufar intr-o mica masura de TOC. Cunosc persoane care afirma ca au scapat complet de el. Exista de asemenea, un curent puternic care spune ca este cronic. Toti cei care au trecut prin asa ceva pot spune, insa, ca nu e prea folositor sa te gandesti daca vei scapa sau nu de el. Incercarea de a scapa de incertitudine duce la si mai multa incertitudine si anxietate. Daca scopul tau major este sa scapi de ceva, atunci acel ceva va ramane in viata ta, pentru ca sa il depasesti si astfel sa obtii succes. Scopul tau in viata este sa scapi de TOC? Ma indoiesc.
Ce vrei tu sa faci in viata, neluand in considerare TOC si anxietatea? Imagineaza-ti pentru un moment ca nu ai mai avea aceste probleme majore. Ce ai face cu viata ta? Capcana pe care ti-o intind starile neplacute este accea ca nu vei putea face nimic daca nu scapi de ele. Daca nu alungi frica, anxietatea, incertitudinea, tristetea, nu vei putea ajunge la ceea ce ti-ai propus. Poti incerca sa te lupti cu ele. Nu vei avea nicio sansa. Cu cat incerci sa scapi de anxietate, ea va creste si mai mult. In plus, opresti autobuzul vietii tale. Nu te mai indrepti spre ceea ce vrei cu adevarat, ci incerci sa fugi de ceva.
Stiu cat de groaznic poate fi. Mintea iti ofera mereu argumente pentru care ar fi bine sa alungi frica. Te simti inchis intr-o cusca, din care nu poti iesi; si care cu toate eforturile tale disperate, se ingusteaza.
Cel mai bun lucru pe care, din experienta mea si a multora este sa accepti neconditionat toate fricile, incertitudinile, sa le lasi sa te devoreze la propriu si sa actionezi in directia in care vrei cu adevarat. Iti poti pune intrebarea: ce imi doresc acum, in afara de a scapa de frica, anxietate? Si atunci alegi sa mergi in directia scopului tau, IMPREUNA CU tot bagajul de stari neplacute. Pe parcurs, aceste stari se vor diminua. Dar asta nu mai conteaza. Pentru ca scopul tau nu e sa scapi de ele, ci sa iti atingi obiectivele dorite. Si viata va capata culoare, din nou.
Priveste acest videoclip: https://www.youtube.com/watch?v=o79_gmO5ppg&t=477s
0
12-01-2022, ora 01:26
Deski
Nu este medic/terapeut
Deski
Bună seara.In cadrul facultății am de realizat un interviu unei persoane care este diagnosticata cu TOC?Ar fi cineva dispus sa îmi răspundă la câteva întrebări?Mulțumesc.
0
24-01-2022, ora 14:00
Nicole8
Nu este medic/terapeut
Nicole8
Buna,

Eu am TOC si as fi dispusa sa raspund la intrebari.
Adresa de email: simplu.nicolle@yahoo.com
1
27-01-2022, ora 18:36
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Identitate neconfirmată
Therapy Sessions by Psihoterapeut Zsolt Orban
Buna seara. Psihoterapia, in special psihoterapia cognitiv comportamentala este extrem de importantă. Gasiti pe cineva cu care sa va simtiti confortabil și discutați despre absolut tot cu acea persoana. Mult succes!

Zsolt Orban
Psihoterapeut Therapy Sessions
1
13-02-2022, ora 22:44
cristian.br
Nu este medic/terapeut
cristian.br
Pentru TOC singurul tratament cu efecte de peste 90% grad de vindecare si persistente in timp, este psihoterapia cognitiv comportamentala. Minim 2 ani terapie si sa faci toate exercitiile exact cum iti spune terapeutul. Doar asa. Nu neglijati tratamentele medicamentoase pentru fazele mai serioase ale tulburarii, dar si acelea doar cu terapia impreuna. Fara terapie nu faci decat sa stai cu simturile amortite, dar nu tratezi nimic.
Spun asta, caci si eu am tot tras-o cu aceasta tulburare...in prezent, chiar daca mai ciocaneste la usa din cand in cand...stiu despre ce e vorba si iau repede masurile necesare.
Tulburarea vine si cu un defect de hardware (ceva legat cu amigdalele din creier) dar defectul de hard poate fi mult diminuat daca iti formezi niste tipare sanatoase de gandire automata.
De ex. defectul de hardware iti zice sa fii putin mai anxios din fire...deci...aceea stare de anxietate iti va produce ganduri de ingrijorare. Dar inca nu esti in TOC...ca sa fii in TOC acel gand trebuie sa fie rulat in bucla. Iar aceea bucla se inchide de obicei sub forma
gand - scenariu sumbru pe tema gandului - empatizezi cu acel scenariu - te sperie si mai mult ca poate fi aplicat acel scenariu imaginat - nu gasesti calea de scapare ca sa nu se intample acel scenariu imaginat- ceea ce duce la o alimentare perpetua a anxietatii.
In tot acest ciclu, sunt multe etape pe care le poti opri si in care poti introduce ganduri rationale.
Pe langa psihoterapia cognitiv comportamentala, invatati-va sa ganditi rational prin : viata spirituala - rugaciunea obligatorie, meditatia, tehnicile de mindfulness, exercitiile yoga, obligatoriu sport...OBLIGATORIU SPORT...repet pentru ca este extrem de important macar alergatul prin parc de doua ori pe saptamana. Eliminat complet jocurile si device-urile care au joculete de tip compulsiv. Reconfigurati-va viata...daca se poate...schimbati jobul, casa, cercul de prieteni. Hobby-uri obligatoriu.
TOC-ul nu este doar despre un gand sau ganduri repetitive ci despre intreaga viata, care trebuie remodelata.
Cum arata viata dupa TOC? Superb...caci stim s-o apreciem.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: