Mai este bun lapticul meu?

03-01-2006
stefytzu
Nu este medic/terapeut
stefytzu
Fetita mea are 1 an si 3 luni, 70cm si 9kg.La 9 luni am incercat sa o intarc... dar ea a refuzat categoric alta formula de laptic (s-a si imbolnavit scazand brusc in greutate 500g in urma unei enteocolite si greu am mai reusit sa ia in grutate deoarece de frica ca ni-i voi mai da sa suga nu mai vroia sa manance altceva)... si nici in ziua de azi ea nu a renuntat la tatica. Dupa ea ar suge intr-una si altceva n-ar mai manca. Ai mei ma cam descurajeaza zicand ca laptele nu mai este bun ca e apa cu zahar si ca asta-i doar un moft de al ei. Dar daca nu ar fi fost bun ar mai fi supt ea cu atata placere si fericire?
2 comentarii
0
03-02-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
copii sug la sinsi de dragul suptului la sin.laptele ar mai putea fi bun dar copilul trebuie totusi intarcat.
sa stii ca si biberonul daca li-l iei ei se revolta daramite sinul!
0
10-05-2009, ora 02:21
cristynas
Nu este medic/terapeut
cristynas
am un baietel, Stefy se numeste, are 1an si 4luni, mai suge inca si tot timpul, nu vrea sub nici o forma biberonul; dar, in schimb mananca si mancare; pediatrul nostru zice ca e bine sa-l alaptez cat mai mult atata timp cat mai am laptic; asa ca nu asculta de altii, lasa bebele sa suga, dc poti sa ii dai tatica e foarte bine, eu ma simpt asa bine cand vine si-mi trage de bluza ca sa-i dau tatica; aic unde locuim, in bruxelles, chiar se face propaganda prin spitale ca bebelusii sa fie alaptati; dar fatita ta trebuie sa manance si mancare pt ca nu ii mai e suficient lapticul; sa aveti grija de voi si multa sanatate: sa cresteti frumosi si voinici.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-07-2021, ora 11:30
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medic Chat
Întreabă un Ginecolog online
Rapid    Confidențial    Anonim
Cu Medic Chat ai peste 200 doctori din 40 specialități medicale.
Vezi doctori disponibili
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Caracteristicile laptelui matern
  • Până când alăptăm?
  • Alimentația mamei în perioada alăptării
  • Sfaturi pentru alăptarea la sân
  • Pompele de sân
  • Alăptarea și cofeina
  • Înţărcarea copilului
  • Alăptarea în sarcină
  • Alăptarea după cezariană
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.