mancarime in gat si urechi

108 comentarii 1 2 34 Înainte ›
0
10-03-2013, ora 06:53
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
multumesc mult pt raspunsul prompt, am fost la gastro la orl si la pneumofiziologie, pt ca la cateva ore dupa ce v-am scris, am facut si febra 39.6 si nu am mai amanat, la orl mi-a gasit ca am laringita(asa fac eu mereu cand racesc) iar la pneumo mi-a zis ca am viroza respiratorie si pneumopatie (ceva de genul asta ca nu inteleg scrisul) si mi-a dat antibiotic, dupa prima pastila mi-a scazut febra.Ce nu pot sa inteleg, este cum de la niste semintze, am putut sa fac toate astea, sa scuip galben-verzui, chiar asa tare mi-au iritat mucoasa?Si o ultima intrebare as mai avea, infectia aceasta la plamani (cand expectorez galben) se face numai si numai de la amigdale, sau mai sunt si alti factori? as vrea sa ma operez, dar mi-au spus mai multi doctori ca nu e bine, caci eu am gatul mai mare... mii de multumiri si astept un raspuns!
0
10-03-2013, ora 07:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
semintele.. a fost doar o coincidenta. sau au fost tratae si ati facut o reactie alergica
amigdalele. se poate de micsorat cu radiofrecventa... la 3 saptamani dupa vindecare starii acute
pneumonia...trebuie trata serios i clusiv si cu inhalatii, aerosoli, aromoterapie
fa i si investigatiile la gastrologie
0
11-03-2013, ora 13:59
zeita86
Nu este medic/terapeut
zeita86
Buna ziua,

De cativa ani am mancarime in gat si in urechi.
Mentionez ca am avut candidoza vaginala si mi s-a administrat Omicral 2 dim si 2 seara SI kLION d 10 ovule.
Dupa administrarea Omicralului mancarimile din gat si urechi au trecut timp de o saptamana, insa apoi au revenit. Tratamentul cu Omicral s-a administrat si partenerului.
Din pacate la o luna a revenit si candidoza vaginala.
Credeti ca aceste mancarimi in gat si urechia r putea fi candidoza bucala si prin intestine se reface si candidoza vaginala?

Ce ar fi de facut ? Este destul de deranjant ca afectiunea reapare frecvent.

Multumesc frumos!
0
11-03-2013, ora 21:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
candidoza in sine...nu este o boala separat
este confirmarea ca organismul dvs.este obosit, cu imunitatea slabita, cu o digestie proasta...
un organism sanatos... este in masura singur sa scape de candidoza
schimbati stilul de viata, alimentar, consultati un medic naturist si nutritionist
0
13-03-2013, ora 18:49
zeita86
Nu este medic/terapeut
zeita86
Va multumesc mult pentru raspuns ! Dar cum as putea sa imi intaresc sistemul imunitar ?
0
13-03-2013, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit atent ce am scris in mesajul de mai sus?
este expkicat destul de clar...
0
17-03-2013, ora 18:11
Munteanu2008
Nu este medic/terapeut
Munteanu2008
Buna ziua, am si eu o problema care ma streseaza, de aproximativ o luna simt o iritatie in cerul gurii pe ambele parti ale omuletului, deobicei nu am probleme la inghitire dar in oglinda unul din ganglioni pare putin marit.este normal ca unul sa fie putin marit si celalat nu, cu toate ca la palpare nu se simte.
Am luat cateva zile antibiotic si parca a fost mai bine, ar putea sa fie un reflux, mentionez ca uneori am niste stari ciudate ca si cum as fi racit dar fara febra, am pofta de mancare si un regim alimentar foarte dezordonat.
Multumesc.o zii buna
0
18-03-2013, ora 09:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e de la reflux
0
18-03-2013, ora 10:47
Munteanu2008
Nu este medic/terapeut
Munteanu2008
Buna dimineata si multumesc pentru timp dar este normal ca unul din ganglioni sa fieputin mai marit si de ce cand iau un antibiotic e putin mai bine, va multumesc
0
24-05-2013, ora 22:20
nicoleta cristina c.
Nu este medic/terapeut
nicoleta cristina c.
buna seara. am si eu o problema. cred ca este alergie dupa cum se manifesta, dar nu apare tot timpul. mai clar mi-a mai aparut si vara trecuta. eu iarna nu racesc, doar vara. si cand ma ia raceala am mancarimi foarte mari in cerul gurii, in gat, nas care imi si curge, ochi si am pielea foarte uscata.. ce pot face..?
0
07-06-2013, ora 22:08
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
buna seara, am o problema putin mai ciudata, nu stiu daca mai are cineva asa ceva, de3 saptamani ma innec cu saliva in timpul somnului cateodata chiar sever(eu cred, ca din cauza la saliva ma innec), dar mi se mai intampla si in timpul zilei, cateodata ma tine si toata ziua.Am observat ca din nas mi se scurg pe gat secretii groase albicioase, cum este albusul de ou batut.Mi-a dat de la farmacie spray nazal humex, ma ajuta, dar tot nu scap de aceasta problema.Sper sa ma puteti ajuta, va multumesc!
0
07-06-2013, ora 22:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 radiografie SAF
2 consult orl
0
08-06-2013, ora 11:10
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
multumesc frumos, asa o sa fac, sper sa nu fie ceva grav.
0
22-06-2013, ora 01:56
ANA MARIA C
Nu este medic/terapeut
ANA MARIA C
buna imi puteti spune va rog care e cauza mancarimii mele in ureche? de vreo 2 ani ma mananca urechile frecvent si din ce in ce mai tare. la urecha dreapta e mai pronuntata mancarimea.ma curat in urechi cu betisoare de ureche in fiecare zi. sa fie asta cauza? uneori ma mananca si gatul si urechia. multumesc!
0
04-05-2014, ora 15:25
NICUNICKY
Nu este medic/terapeut
NICUNICKY
Buna ziua! In primul rand vreau sa va multumesc pt ca m-ati ajutat mereu.
Am o problema de sanatate care se manifesta astfel(patesc aprox o data pe an asa)
Incepe cu usturime de gat, durere si usturime la inghitit, respiratie usor ingreunata(parca mi se lipeste mucus chiar langa marul lui adam, simt ca un nod in gat, si cand reusesc sa scuip imi revin la normal cu respiratia.Reusesc sa expectorez abia la 2 zile dupa usturimea in gat)si in final ma ustura plamanii am impresia si ma tine in spate, am junghiuri(chiar acum sunt in aceasta faza).Nu stiu cum sa va explic in termeni medicali, dar parca mi se "inrosesc" pe dinauntru caile respiratorii.
De 2 zile m-a apucat, am luat flamexin plicuri din prima zi 1/zi.
Usturimea din gat m-a mai lasat dar am aceste junghiuri in tot spatele si senzatie de usoara usturime la plamani.
Rugamintea mea este daca imi puteti spune ce medicamente sa iau pt ce v-am spus mai sus si am o intrebare: cu BIOPAROX SPRAY, pot sa dau si sa inspir in plamani ?sau trebuie decat in cavitatea bucala?.Multumesc mult, o zi cat mai placuta!
0
05-05-2014, ora 20:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
in acest caz Bioparoxul NU ese indicat
cred ca problema este de la probleme gastrice si refluxul gastro esofagian
de acolo si usturimile si restul simptomelor


pt ANA MARIA C
Mancarimea in ureche.. poate fi de la un faringe uscat..si iritat din cauza refluxului gastro esofagian
dar si traumatizarea pielii conductului auditiv cu betisoarele..duce la otomicoza
asa ca fara un consult ORL.. n.o sa aflati cauza
0
28-05-2014, ora 12:55
denisa40
Nu este medic/terapeut
denisa40
Buna ziua! am si eu o problema de ceva timp, am o mancarime si o usturime ingrozitoare in gat in special noaptea, e ceva ce nu se poate explica in cuvinte in plus si o durere sacaitoare parca simt mereu umflat in partea de sus inspre omulet, o secretie albicioasa in gat doar dimineata, nu pot sa consum lichide reci (beau apa calda in fiecare dimineata pentru a mi ameliora catusi de putin usturimea, durerea ), in plus in fiecare dimineata stranut si imi curge nasul. Daca ridic putin mai tare vocea ragusesc.Am fost la medic ORL isi am fost diagnosticata cu, laringo faringita cronica mi am facut diferite analize de sange inclusiv helicobacter, exudat faringian rezultatul ok, am urmat diferite tratamente(sunt multe de aceea nu specific) cu antiinflatoare, antihistaminice, inclusiv spray nazal si bucal Farigospray, Rinoclenil, Bioparox Nazotex, nici o schimbare, sincer nu stiu ce ar trebui sa fac ?!Va rog din suflet sa ma sfatuiti dumneavoastra ! multumesc.
1
29-05-2014, ora 09:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. senzatiile de "mancarime si o usturime ingrozitoare in gat in special noaptea" se datoreaza REFLUXULUI GASTRO ESOFAGIAN
acidul gastric irita si arde mucoasa faringelui si inplicit a laringelui
de aici siu acel diagnostic.. numai CA.. cauza este mai jos si daca nu tratati cauza.. restul sunt bani aruncati
mai ales ca antiinflamatoarele in pastile.. irita si mai mult mucoasa gastrica
am scris foarte mult pe forum despre ce regim trebuie adoptat si ce tratamente locale trebuie sa faceti
2. ingestigatiile la gastrologie sunt obligatorii
0
08-09-2014, ora 10:04
vox
Nu este medic/terapeut
vox
De vreo 2 saptamani am o mancarime puternica in urechea stanga, iar de 2 zile o mancarime asemanatoare a aparut la baza narii stangi. Mentionez ca in urma cu o luna am terminat 2 tratamente cu antibiotice (zinat si amoxicilina) in urma unei gripe. M-am gandit ca poate fi o infectie cu o ciuperca sau o posibila reactie alergica (in perioada primaverii sunt alergic la polenul degajat, la praf si mucegai) As aprecia raspunsul dumneavoastra referitor la posibila cauza. Cu consideratie
0
10-09-2014, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Gripa NU se trateaza cu antibiotic.. este o mare eroare medicala
2 cauza alergiilor este UN tract digestiv( colon lenes).. care NU elimina toxinele, alergenii din organmism..si cand ei se cumuleaza.. se produce reactia alergica
3 99% din alergeni sunt ALIMENTARI
cauta pe google produse alimentare alergene si le eviti
4 pe forum am mai scris cum se fac tratamente naturiste pentru detoxifiere
5 pentru simptomele care le acuzi.. initial tre sa vada un medic ORL.. daca este ceva in ureche sau NU( poate fi si o otomicoza)nu numai alergie
0
18-04-2015, ora 17:18
bretty_sch
Nu este medic/terapeut
bretty_sch
Buna ziua, am o problema de aprox 1 an si jumatate care imi afecteaza intreaga viata. Problema a aparut in urma unei viroze puternice in urma careia la inceput am ramas cu o tuse productiva. Am luat Erdomed si ACC insa nu a trecut. Aceasta tuse apare doar dupa ce mananc (la 2-3 minute dupa masa), tuse ce s-a dovedit defapt a fi o mucozitate ce imi curge din spatele nasului in gat si tusesc ca sa o pot inghiti. Apoi la cateva zile a aparut si o durere in gat, raguseala. In urma unui consult ORL medicul mi-a spus ca am o rinita cronica si sa tratez cu Aqua Maris si Tantum Verde pt gat deoarece va trece. Bineinteles ca nu a trecut. Am tinut si tratatent timp de o luna cu Omez si Motilium, sa vedem daca nu e cumva reflux ce da durerile in gat, insa nu a trecut. Durerea in gat apare tot mai des, insa doar cand vorbesc, e senzatia ca si atunci cand plangi, in plus cand vorbesc obosesc, respir mai greu. M-a consultat pe urma alt medic ORL, si m-a diagnosticat cu Faringo-laringita cronica. Mi-a facut si endoscopie nazala si faringiana, de 2 ori exudat nazal si faringian (ambele negative), analize de sange. In urma endoscopiei spunea: faringele are apect normal, corzile vocale sunt albe frumoase, laringele aspect normal, in spatele nasului e putin mov si intre laringe si faringe e putin rosu. Insa la analizele de sange nu mi-a iesit deloc crescut acel indicator de alergie, nu mai stiu cum se numeste.Am facut si teste de alergie (pe antebrat) si a iesit totul negativ. Ma tratez acum cu Nasonex, cure de cate o luna (imi reduce putin secretiile din spatele nasului), apoi pauza o perioada. Pt gat: Homeovox, Bioparox, Mi-a scris si Aerius insa fara rezultat. Uneori mi-e mai rau, apoi ma ingaduie cateva saptamani, sau o luna, apoi iar revine. Uneori am si mancarimi in gat (mai rar), zona omuletului si in urechi, stranut si ma mananca in gat cand stranut sau simt uscaciune in gat. Nu mai stiu ce sa fac sa ies din acest impas. Am un loc de munca ce presupune sa vb cu clientii si ma doare gatul, uneori si obosesc si tot trebuie sa fac pauze de odihna a vocii. Va rog sa ma ajutati.
0
18-04-2015, ora 17:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult si investigatii la gastrologie
NU tine faza cu tratamentul gastric de proba
2 se exclud din alimenttaie toate fructele citrice, mancarea acra cu otet, lamaie, se eclud sucurile acidulate si din fructe acre acide
se esclud toate lactatele..ca producatoare de mucus
3 cumperi aparat de aerosoli, uleiuri volatile pentru aromoterapie
solutii uleioase de baut care contin vit A..E
solyutiii uleioase pentru nas.. pinosol
solutii uleioase pentru faringe.. faringo-sprey..s.a
tab de supt care NU contin VIt C si Lamaie
0
18-04-2015, ora 19:13
bretty_sch
Nu este medic/terapeut
bretty_sch
Multumesc frumos pentru toate sfaturile, am sa fac toate precum mi-ati scris si sper sa rasara soarele si pt mine.
Toate cele bune!
0
10-08-2015, ora 17:12
Isa81
Nu este medic/terapeut
Isa81
Buna ziua, acum exact o saptamana a inceput sa ma doara in gat, il aveam rosu, aveam dureri de cap, febra, chiar si urechile le simteam umflate.Am luat parasinus si hexoraletten pt gat, apoi voseptol, durerea si febra mi-au trecut, dar a aparut o mancarime in gat, urmata de o tuse seaca.Am continuat sa iau septolete, faringotusin, prospan efervescent, ba chiar si cate un claritine seara.In tot acest timp am baut ceaiuri fierbinti.Tusea a inceput sa devina productiva, ba chiar a inceput sa-mi curga si nasul.Problema mea este ca noaptea nu pot dormi, de cateva seri, de cand a aparut aceasta mancarime in gat, chiar daca atipesc, ma trezesc din somn si tusesc, iar mancarimea nu dispare.Aceasta mancarime ma impiedica de fapt sa dorm, e f f neplacut.Nu stiu daca sa merg la orl sau pneumofiziologie.
0
11-08-2015, ora 21:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
la gstrologie
am scris mult pe forum despre faptul cum acidul gastric irita faringele si duce la simptomele
descrise
0
14-08-2015, ora 15:08
danielcheloo
Nu este medic/terapeut
danielcheloo
Bună ziua numele meu este daniel 28 de ani, de ceva timp mă lupt cu anumite probleme la care daca mi-aţi raspunde aş fi foarte recunoscător:De mic copil sunt diagnosticat cu deviaţie de sept în urma unei căzături, nu am avut curajul să mă operez şi după urma căreia răcesc foarte des, periodic de câteva ori pe an răcesc sau fac o alergie cum ati mai discutat pe forum care se manifestă prin mâncărimi in gât, nas, ochi şi câteodată urechi (toate în aceasi perioadă) nas infundat care curge destul de des, la nas dacă mă scarpin imediat strănut, apoi lăcrimez insistent, nu înţeleg dacă simptomele sunt de răceală sau vreo alergie. Simptomele astea le am de aproximativ 2-3 ani.Nu ştiu dacă are vreo legătură ca tot acum vreo 3 ani am făcut o candidoză care am tratat-o şi care nici până azi nu a trecut în totalitate.Nu am făcut febră, cu toate ca preventiv iau 2 paracetamol pe zi, dacă beau ceai de lămâie se mai ameliorează simptomele. Dati-mi un sfat va rog frumos.
0
16-08-2015, ora 21:34
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. am mai scris pe forum ca laergiile au stransa legatura cu tractul digestiv, mai cu seama cu intestinele..si cu un regima alimentar gresit
2 faci consult la ORL...si daca se confirma ca e ceva de operat..te operezi
cu varsta probelemel de sanatae doar se agraveaza si o sa suferi si mai mult
0
28-08-2015, ora 15:29
Lillyana
Nu este medic/terapeut
Lillyana
Buna ziua domnule doctor, am si eu o problema de mai mult timp si mi-ar prinde bine un sfat de la dvs.Am avut o laringita datorita greselii mele de a-mi curata gatul in exces fortandu-ma sa dau afara ceea ce simteam in gat.Cateva zile am ramas fara voce, m-am tratat mai mult cu galbenus de ou cu lapte.De atunci am ramas cu o iritatie, gen usturime in gat in partea stanga, de asemenea senzatia se simte si in ureche.Tin sa precizez ca de mult timp am si urechea stanga putin infundata si de asemenea aveam mancarimi in ea, acum simt mai mult usturime datorita gatului.Am si o tuse seaca din copilarie si tot timpul simt ca ma deranjeaza ceva in gat, dar numai pe lateral.Tin sa precizez ca am amigdalitele scoase si polipii de asemenea.Mai am si un reflux gastro mediu, dar nu ma deranjeaza ca mananc destul de sanatos, nu beau sucuri acidulate, etc.Am si o spondiloza spre dreapta tot din copilarie.Acum incerc sa le repar pe toate, fac sport, etc.Pe langa acestea mai am o problema, dar nu stiu daca tine de specializarea dvs, dar totusi am sa va spun despre ce e vb, poate imi gasiti vreo legatura, cum toate se leaga in corp.De 5 ani de zile am o problema in partea stanga care ma deranjeaza mai rau cand respir adanc, dar este prezenta de asemenea mai tot timpul, simt ca un junghi localizat sub sanul stang, ca o contractie musculara care se simte si in sus inspre gat si in jos la coaste.Obosesc cand mananc, ma jeneaza orice as face, si cand rad, vorbesc ma oboseste.La relaxare mai cedeaza putin dar nu de tot, este in permanenta acolo, simt ca si cum toata partea stanga e contractata si nu ma lasa sa deschid cutia toracica sa respir cum trebuie, jena se simte si in sus spre gat.Am facut fizeoterapie, kineto, acupunctura, chiropractica, analizele sunt bune, la CT a iesit doar problema cu spatele, ceva la T11, ecografie abdominala buna, plamanii sunt ok, am fost la gastroenterolog si mi-a zis ca e ceva cu peretele toracic, ca nu tine de organe.Dar eu nu stiu cum sa o rezolv, mi-au dat numai antiinflamatoare, unguente, dar fara efect.Se simte ca si cum as avea ceva prins acolo care nu ma lasa sa respir cum trebuie.Am uitat sa precizez ca o jena simt si in spate in punctul corespondent cu fata, insotita si de durere la efort.Astept cu nerabdare raspunsul dvs, va multumesc!
0
31-08-2015, ora 09:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
refluxul gastro esofagian.. considerat mediu..sau alta forma.. afecteaza fara direct si indirect mucoasa faringelui si tot ce tine de organele ORL
trebuie sa te mai docuumentezi despre ce este sanatos si ce nu pentru gastrite, canbd siu cum s e mananca fructele
daca se mananca sau nu lactate..s.a
in rest per forum sunt sfaturi de tratament local cu spreiuri uleioase si tab de supt fara vit c si lamaie pentru faringite is laringite
0
17-10-2015, ora 20:32
Bogdanradoi
Nu este medic/terapeut
Bogdanradoi
Bună seara domnule doctor. Am o întrebare pentru ca am primit un diagnostic şi nu am fost foarte convins de răspunsul primit. Am ajuns zilele trecute la orl cu usturimi în gât, tuse care nu vrea să cedeze de loc şi ţiuit în ureche. În plus ceva ameţeli şi durere de cap când tuşesc. Mi s-a spus ca faringele este iritat şi inflamat din cauza refluxului(ştiu ca îl am, până aici totul bine), apoi ca urechea ţiuie din cauza faringelui inflamat deoarece această nu se aeriseşte cum trebuie şi de aici şi ameţeală ? Ce părere aveţi ? Se poate ţiuitul şi ameţeală să fie de la problemele la gât ? Sau refluxul poate şi el influenţa starea de ameţeală ?
Adaugă un comentariu / răspuns
108 comentarii 1 2 34 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.