Mâncărime puternica pe degete

01-08-2020
biancap1
Nu este medic/terapeut
biancap1
Buna. De 1 an si doua luni imi fac unghiile cu oja semipermanenta. In urma cu 2 luni mi a aparut o alergie, imediat cum imi fac unghiile imi apar niste bubițe mici mici rosii sub unghie si pe langa unghie. Peste o ora-2 de cand fac manichiura se fac bubițe mai mari si se extind pe degete,
se simt la atingere, degetele mi se inrosesc si se umfla putin. Ma ustura si ma mananca de nu pot sa dorm noaptea. Am fost la farmacie si mi s a dat Cutivate. Am mers iarasi si mi s a dat Triderm crema si Aerius pastile. Ameliorează dar tot simt mâncărime. Mentionez ca am schimbat manichiuristele dupa acest incident de 5 ori si nu am ales undeva unde este ieftin, am ales locatii curate, produse sterile si bune, fete care aveau un curs de manichiura, deci nu m am dus “la colt de strada”. Produsele nu erau ca cele care mi au declanșat aceasta alergie insa acum orice as folosi patesc acelasi lucru. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog, cine ma poate ajuta sa raspunda. Multumesc frumos.
1 comentarii
0
01-08-2020, ora 07:28
Dr. Corneliu DOBRE
Dermatovenerologie, IASI
Dr. Corneliu DOBRE
Trimiteti poze clare ale problemei dermatologice pe E-mail.
Cu stima,
Dr. Corneliu DOBRE
Laserderm CLINIQUE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O cercetare recentă dezvăluie structura receptorilor care determină mâncărimile pielii
  • Uleiul de lavandă ar putea fi răspunsul la tratamentul mâncărimii pielii
  •