Mancarime si jena in gat

07-03-2012
gramacristina
Nu este medic/terapeut
gramacristina
De aproximativ 3 luni atunci cand vorbesc mai mult la telefon (5-6 min) sau cand ma asez in pat, simt o mancarime infioratoare in gat dupa care raman cu o jena ce nu imi trece decat daca iau pastile cu albastru de metil sau inghit ceva, aceste simptome reaparand dupa putin timp. Am incept sa si tusesc, o tuse seaca, ce vine din gat. Am facut un exudat faringian pentru candidoza (la recomandarea medicului de familie) dar mi-a iesit negativ. Va rog sa ma ajutati cu un sfat, pentru ca nu stiu ce sa mai fac.
3 comentarii
0
07-03-2012, ora 20:03
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Din păcate, nu vă pot da un sfat în cunoştinţă de cauză din atât de puţine date. Dar aş avea o rugăminte personală la dv: unde găsiţi pastile cu albastru de metil ? Din păcate, la farmaciile pe care le cunosc nu se găseşte acest medicament, de care mulţi pacienţi de-ai mei ar putea beneficia. Mulţumesc.
0
08-03-2012, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pt. gramacristina

simjptomele descrise sunt caracterisitice unei faringite atrofice ( cu mucoasa faringiana uscata, iritata)
trebuie exclus complet din alimentatie Tot ce tine de acru, acidulat si fructe citrice
inhalatii si gargara dupa masa.
Vit A si E in orice forma doriti intern si local
consult la Gastrologie ( cu siguranta este o problema )
0
08-03-2012, ora 15:01
gramacristina
Nu este medic/terapeut
gramacristina
Va multumesc foarte mult pentru promtitudinea raspunsurilor. Pastilele la care ma refer se numesc Decasept si contin, printre altele, albastru de metilen.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.