mancarimi in jurul ochilor

19-02-2008
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
uneori am mancarimi in zona din interiorul ochiului sa fie o alergie sau ceva mai grav, mancarimea este mai intensa la coltul interior al ochiului unde se afla acea unflatura mica si parca mancarimea este in interiorul pielii.DEla ce ar putea fi ?multumesc
8 comentarii
0
02-03-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Cel mai frecvent mancarimea se datoreaza unei conjunctivite alergice, dar poate fi si chalaziun (un chist cu grasime situat pe fata interna a pleoapei. Insa ar trebui sa va examineze un oftalmolog.
0
02-03-2008, ora 00:00
alexandravet
Nu este medic/terapeut
alexandravet
multumesc pentru raspuns
0
07-09-2010, ora 21:32
dya.dya70
Nu este medic/terapeut
dya.dya70
Am si eu o problema, de vreo trei luni de zile am mancarimi o data cam la doua saptamani in jurul ochilor, dar mai tare ploapele. Mentionez ca am 4o de ani si ma machiez zilnic, si folosesc pentru demachiere servetele umde. Mi se inroseste in jurul ochilor si dupa imi apar mancarimi. Aceste mancarimi ma tin trei zile. Farmacista mi-a recomandat CARAMICINA SULFAT si as vrea sa stiu de la ce am aceste mancarimi si sa-mi spuneti daca este bine sa ma spal cu ceai de musetel. Astept cu nerabdare raspunsul DVS. Va multumesc!
0
01-10-2010, ora 05:38
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Aveti o blefarita alergica, poate o reactie la anumite cosmetice. Evitati contactul cu cosmeticele respective si daca reapar mancarimile, in loc de Kanamicina care e doar antibiotic, folositi Tobradex unguent oftalmic si in paralel luati Aerius 1 cp pe zi 10 zile la rand.
0
05-10-2010, ora 22:13
dya.dya70
Nu este medic/terapeut
dya.dya70
Va multumesc pt raspuns am sa renunt la cosmetice si daca reapar voi folosi Tobradex...va multumesc o zi buna!
0
28-11-2010, ora 14:18
dya.dya70
Nu este medic/terapeut
dya.dya70
As vrea sa stiu daca este bun ceaiul de musetel pt ochi...adca sa-mi pun comprese cu ceai caldut la ochi.. dar ceaiul de tei?
0
20-12-2010, ora 23:35
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ceaiul de musetel e bun pentru ochi dar trebuie bine filtrat.
0
04-06-2012, ora 01:24
nadiaa
Nu este medic/terapeut
nadiaa
buna am folosit fluocinolon timp de 2 ani deoarece vedeam ca imi face un ten ca de bebelus (nu stiam cat de daunator imi va fi) si timp de 5 zile nu l-am mai folosit si am observat ca imi apareau puncte rosii.pe zi ce trecea imi apareau tot mai multe bubite pe fata. am fost la dermatolog mi sa spus ca am rozacee, mi-am luat o crema ruboril si una ptr protectie solara. le-am folosit o luna si acum trei zile au inceput sa ma manance pleoapele, unul dintre ochii sa umflat, si am o mancarime constanta. mi-au disparut petele rosii dupa fata si au inceput sa ma manance pleoapele. ce sa fac *? ce se intampla?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •