Mancarimi pleoape inferioare
Acum 30-35 de zile a inceput sa ma manance pleoapa inferioara, ochiul drept.De 3 zile s-a intins si la ochiul stang, dar a avansat si inspre nas, acolo aparandu-mi niste riduri micute, iar pielea este mai ingrosata.Azi m-am trezit ca s-au umflat si pungile de sub ochi, ceea ce eu nu am avut niciodata, dar poate este de la scarpinat.Am observat si faptul ca incep mancarimile si in colturile externe ale ochilor, exterior.Am folosit crema de galbenele si acum 10 zile Corneregel, dar fara rezultat, as incerca Dermovate, gandindu-ma ca e vreun microb, dar e puternic acest unguent asa ca nu-l folosesc.Nu am bubite in zona respectiva, nici pete rosii, genele arata normal fara acea matreata, pleoapele de sus nu ma deranjeaza deloc.Ar mai fi un simptom, dimineata ma scol cu ochii un pic lipiti, dar ceva neinsemnat.Ce tip de unguent sa folosesc sau macar la ce dr. sa cer trimitere?Oftalmolog sau dermatolog?
3 comentarii
Eu ma confrunt cu asa ceva de aproximativ 3 ani. Am incercat cu o multime de creme si unguente.Se amelioreaza, dar nu dispare complet. Important este sa nu te scarpini. Cand ai senzatia de mancarime spala ochii cu apa rece.
In ultimul timp folosesc Kanamicina sulfat H (unguent). Ma dau 2 sau 3 seri si apoi nu mai am probleme o perioada.
Sanatate.
In ultimul timp folosesc Kanamicina sulfat H (unguent). Ma dau 2 sau 3 seri si apoi nu mai am probleme o perioada.
Sanatate.
eu as merge mai intai la oftalmolog. dar, indiferent la care te duci, cred ca important este s-o faci cat mai repede. daca nu stii cauza, de unde stii ce (sa) tratezi...
daca ajungi la dermatologie, iti pot recomanda un medic f bun, e vb de dr Monica Darmanescu de la Delta hospital.
daca ajungi la dermatologie, iti pot recomanda un medic f bun, e vb de dr Monica Darmanescu de la Delta hospital.
Buna seara! Iti recomand sa mergi la un medic oftalmolog. Eu cred ar fi indicata o igiena locala riguroasa cu un sampon pentru bebelusi, dimineata si seara; local, Tobradex unguent oftalmic- 1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, la nivelul marginilor palpebrale si la nivelul pleoapelor inferioare-10 zile si Claritine-1 tableta pe zi, seara, 10 zile; numai bine
Alte subiecte care v-ar putea interesa:
- 3am niste mancarimi pe pleoape pana sus la sprancene
- 0m-am trezit cu pleoapa de la ochiul drept umflata
- 33ptoza palpebrala
- 4pleoape rosii si inflamate
- 3zgarietura interior pleoapa superioara-sfaturi
- 7ajutati-ma urgent: nisip in ochi
- 2pleoapa umflata la un sugar de 6 luni
- 1pete rosii pe pleoape
- 8De ceva timp mi s-au umflat cumplit pleoapele
- 5Umflatura la ochi, mai exact pe pleoapa superioara de trei saptamani
- 10Inrosire si mancarimi la nivelul pleoapelor
- 83carcinom cu celule Merkel la pleoapa superioara ochi
- 4Spasme ale ploapelor
- 1pleoape umflate
- 9mancarimi pleoape
- 3Pleoapă ruptă
- 0Pleoapa umflata
- 0Blefarospasm - zbaterea pleoapei superioare stângi, otită și limfangită
- 2Pata rosie pe pleoapa superioara
Mai multe informații despre: Pleoapele
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: