marvelon 28

23-05-2009
daniela28
Nu este medic/terapeut
daniela28
Buna ziua.Folosesc anticonceptionale Marvelon 28 si ultima folie inceputa a fost acum 3 saptamani.Marvelon are 21 pastile cu desogestrel si ethinylestradiol si 7 pastile placebo.Problema e ca saptamana trecuta in loc sa iau pastila (pentru a incepe un nou rand)in sensul aratat de sageata de pe folie am luat-o in sens invers(sunt 7pastile/rand).Nu am mai facut asa ceva pana acum.Mi-am dat seama ieri cand mai aveam 3 pastile pe acel rand.Ce sa fac?Sa continui sa iau pastilele normal sau sa intrerup pastilele si sa incep o noua folie corect din prima zi de menstruatie?Va multumesc
3 comentarii
0
23-05-2009, ora 18:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Daca nu ai sarit nici un rand de pilule, continua si ia asa, iar cand termini randul [ dupa cate am inteles eu, esti la ultimul rand de pilule, cele mai mici ca marime] incepe corect un nou rand [ sau o noua folie ].Esti protejata, nu-ti fa griji, fiecare pilula contine aceasi doza de hormoni.Numai bine!
0
23-05-2009, ora 19:13
daniela28
Nu este medic/terapeut
daniela28
Va multumesc pentru raspuns.Multa sanatate!
0
25-07-2009, ora 19:42
INA_25
Nu este medic/terapeut
INA_25
Buna seara, va rog tare frumos sa ma ajutati si pe mine in legatura cu anticonceptionalele Marvelon 28, am fost ieri in policlinica sa imi fac un control la un ginecolog si mi-a zis ca stau bine genital si i-am zis ca vreau sa reiau anticonceptionale si tot alea mi le-a dat Marvelon 28 si mi-a dat numa o folie ca expira in august si mi-a zis sa iau din prima zi de ciclu, mie trebuie sa imi vina in noaptea asta sau maine ciclu si sunt derutata, pt ca anul trecut cand am luat pt prima data mi-a zis sa iau dupa a 2-3 zi de ciclu cand imi curge mai tare. si acuma din prima zi? de asta sunt derutata si din cauza ca expira folia in august... pai cum sa am incredere ca nu raman insarcinata? Va rog sa fiti explicita, sincera sa fiu nu imi vine sa ma mai duc la acea ginecoloc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul