marvelon 28.. menstruatie oprita

12-04-2008
dana87
Nu este medic/terapeut
dana87
Am luat 2 zile marvelon 28, si azi dimineata am constatat ca mi s-a oprit menstruatia !!!! e bine ? e prima data cand iau anticonceptionale iar doamna doctor a precizat ca s-ar putea sa am stari de voma si ameteli cateva zile, dar mie mi s-a oprit menstruatia !
4 comentarii
0
13-04-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este normal. Era preferabil sa-l fi inceput in ziua a 5-a. Este foarte probabil ca si menstruatiile urmatoare sa fie scurtate, nu trebuie sa va faceti griji din asta.
0
20-11-2008, ora 12:50
v3ronik
Nu este medic/terapeut
v3ronik
buna ziua! am 20 ani prima oara cand iau marvelon 28...domnule doctor cum e mai bine? sa incep sa iau din prima zi de menstruatie? sau din a 5a? din ce moment sunt protejata complet? in perioada aceea de 7 zile de administrare a pastilutelor mici..sunt protejata si atunci?
va multumesc anticipat.o zi buna
0
21-11-2008, ora 06:55
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
-Cum spuneam mai sus, cel mai bine este sa incepeti sa le luati din ziua a 5-a.
-Sunteti protejta de la prima pilula, daca incepeti folia in oricare din primele 5 zile ale ciclului.
-Sunteti protejata si in cele 7 zile in care luati pilule fara hormoni.
0
11-12-2008, ora 13:04
v3ronik
Nu este medic/terapeut
v3ronik
domnule doctor..aseara am luat a 4a pastila..dar nu sunt sigura dak am inghitito sau mi-a ramas cateva ore bune in gat...m-am chinuit sa fac ceva pentru a nu mai avea senzatia aia...si nu am reusit cateva ore...pastila aia e pierduta ptr k nu a fost luata la ora respectiva si trebuie sa am grija inca 7 zile sau isi face efectul oricum? si am mai auzit ca in primele 7 zile ar fi de preferabil ca dupa administrarea pastilei sa nu vomiti sau sa ai scaun in primele 2 ore. este adevarat? eu voi continua sa iau pastila la aceeasi ora zi de zi pana primesc raspunsul de la dumneavoastra.
va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  •