melanom malign

1048 comentarii 1 2 ..... 333435 Înainte ›
0
27-04-2014, ora 12:57
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atentie la discutiile cu stevens: el nu este medic si cel mai des habar nu are despre ce vorbeste, in special in legatura cu "tratamentele alternative" cu bicarbonatul si alte gogomanii. singurele recomandari relevante sunt cele primite de la medicii vostri !
0
27-04-2014, ora 13:20
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Da, aveti grija ca urmand sfaturile mele exista pericolul sa va vindecati, ceea ce este de neconceput pt o boala declarata incurabila !

Iar ca sa lamurim si problema studiilor, sunt 'doctor honoris pausa' al Universitatii din Scambridge, am absolvit facultatea cu mentiunea 'narecin sama laudae', o spun in special pt D-na Lorena !

Multa sanatate tuturor !
0
27-04-2014, ora 13:22
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
deci este un nimeni care nu are argumente pentru detinerea "leacului impotriva cancerului", ci doar face reclama la asta, ca orice sarlatan...
0
27-04-2014, ora 22:27
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
stevens daca era buna apa oxigenata si iodul ( care arde) nu se mai foloseau betadina si spirtul in spitale ca sunt mai scumpe, dar din punct de vedere medical betadina si spirtul sunt folosite si inainte de operatii si dupa si tocmai pt ca ele sterilizeaza zona spirtul opeste sangerarile curata si dezinfecteaza si astfel operatia se inchide mai repede si mai sterila, si se folosesc pansamente dar doctorul iti spune inainte de externare astea si sa o lasi la aer dupa o perioada ca se inchide mai bine.
0
28-04-2014, ora 11:07
ama_lia2006
Nu este medic/terapeut
ama_lia2006
Domnilor asteptam mai multa seriozitate oricum multumesc pentru sfaturi tuturor SANATATE
0
30-04-2014, ora 20:32
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
domnule Stevens, pentru faptul ca m-ati mentionat, tin sa va spun ca nu stiu in mintea carei persoane cu minimile studii in medicina incape ideea de a recomanda injectiile cu bicarbonat de sodiu unei persoane de 69 de ani, operata de colecist acum un an si cine stie alte probleme de sanatate ce exista, inainte de a se recomanda asa ceva, trebuie sa ai istoricul medical al respectivei persoane.asta unu la mana...iar 2 la mana un studiu minim in melanom daca ati avea, nu ati afirma ca melanomul este o boala incurabila.AR TREBUI SA FII DENUNTAT...iar tie, amalia, tin sa iti spun ca nu inteleg de ce a avut o anestezie totala la extirparea tumorii initiale, se face anestezie locala si bineinteles cu margini de siguranta!ce v-au spus despre cea de-a 2-a operati?in ce consta?marirea operatiei initiale, gasirea limfonodului santinela?...oricum, am observat ca in Romania sunt putini medicini ce cunosc melanomul...iar cel care a operat-o pe bunica ta, nu face parte din aceea categorie...un medic bun, stie cand o alunita e suspecta, mai ales cand e vorba de cele din talpa, operatia se face de la inceput cu o margine de siguranta bine definita...la primirea rezultatutului nu ramai rezervat...ii explici omului ce si cum e de facut!7 mm era indicele breslow?ce activitate mitotica era?oricum pasii care sunt de facut sunt urmatorii:de urgent un CT cap, torace, abdomen, o evaluare a limfonozilor inghinali, adica daca se SIMT ingrosati chiar si la palpare...iar daca CT-UL IESE NEGATIV, atunci se cauta limfonodul santinela!MULTA SANATATE SI DOAMNE AJUTA
!
0
01-05-2014, ora 10:08
ama_lia2006
Nu este medic/terapeut
ama_lia2006
Indicele Breslow 7mm. Marginea de rezectie libera la 3mm, lateral 3mm ceea ce recomanda reevaluarea lor. Concluzia:Melanom malign ulcerat Acrom pT4b. Chirurgul este ok dar tanar nu a mai vazut asa ceva si a recunoscut imediat cum a iesit din prima operatie. Va dati seama ca am cautat pe altcineva... si am dat peste un medic extraordinar. Doctorul Corbu oncolog in Oradea este printre cei mai buni din Romania. Iar chirurgul a acceptat sa colaboreze cu el. I s-au facut bunicii mele ecografii pentru ca nu am gasit nicaieri substanta pentru PET, s-a constat ca nu are metastaze si ca nu s-a deplasat, iar ieri s-a intervenit iar chirurgical. Acum isi revine si speram sa fie ok. De vindecat complet ne-a spus medicul ca nu putem vorbi dar poate traii mult si bine daca are grija de ea si sa nu o mai deranjeze. Melanomul de tipul acesta este foarte rar intalnit, nu au suficient de multe informatii si este imprevizibil.
0
01-05-2014, ora 10:59
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
relatarile dumneavoastra nu sunt perfect consistente unele cu altele. daca melanomul a fost localizat, nu exista ganglioni invadati si nu s-au vazuat metastaze, de ce sa nu putem vorbi de vindecat ? nu are logica! daca NU sunt ganglioni invadati si nu sunt metastaze, atunci cu operatia, ea e VINDECATA inca de acum! ca exista un risc de recidiva, asta da, se poate intampla, cu o probabilitate de in jur de 50%, care poate varia mult in tmp. dar asta nu inseamna ca e altfel decat VINDECATA in momentul de fata. cred ca trebuie sa aiba si un CT de torace, abdomen si pelvis in momentul de fata, mai ales daca nu s-a facut ganglionul santinela. apoi ar fi indicat tratament cu interferon, care poate sa mai scada riscul recidivei.
1
01-05-2014, ora 11:31
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
eu nu inteleg in ce a constat o a2a operatie...doar intr-o marire a zonei operate initial?si de ce nu s-a facut ganglionul santinela?cu un breslow mai mare de 1 mm se face cautarea limfonodului santinela!PET-ul se face pt a se vedea daca la nivel celular exista vreo celula maligna, iar lichidul ce se introduce e apa cu zahar, de aceea in cazul diabeticilor nu se poate face!in loc de ecografii trebuia facut un CT LA UN BRESLOW CU UN indice de 7 mm!iar daca pe buletinul analizelor scrie melanom malign, atunci nu stiu cat de experti sunt oamenii aia...MELANOMUL ESTE MALIGN PRIN DEFINITIE!nu exista melanom benign!nu poti spune melanom malign, e ca si cum ai spune cobor in jos!dar nu ma mira, si noi cand am ajuns la urgenta la un spital din Romania, m-a intrebat medicul ce fel de melanom?malign sau benign?
0
01-05-2014, ora 12:53
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
RaulDuke poi si ea de unde sa stie daca ganglionii au fost sau nu invadati daca nu a facut nici macar un CT ci doar ecografii? si eu am avut pT4b Breslow 6mm si limfonodul santinela era afectat, ma gandesc ca si ei ar fi trebuit sa.i gaseasca limfonodul si sa.l duca la biopsie...lucrul asta trebuia facut inainte de a 2 a operatie ca sa nu o chinuie de 100 ori.
Amalia cel mai bine acum e sa mearga sa faca un Pet, sa vada daca s.a ajuns pana-cum a spus Lorena- "la nivel celular" dar acesta vede grupurile de celule( doar la biopsie se analizeaza fiecare celula)...de aceea trebuie facuta biopsia limfonodului santinela.

Despre mine...mi.au scos in sfarsit tubul de dren dupa 13 zile de la operatie, mana inca ma doare chiar si cand o ating un pic...luni merg la oncolog si sunt tare curioasa sa vad ce zice..pot sa zic ca momentan i'm clean :)sper sa raman asa :))

Multa sanatate!
0
01-05-2014, ora 15:20
ama_lia2006
Nu este medic/terapeut
ama_lia2006
Ne-a spus ca nu poate vorbi de complet vindecat pentru ca a mai avut cazuri de genu aceste. Ma refer la oncolog. Si a zis ca dupa ce a fost operat si totul parea ok toate analizele inclusiv Pet a iesit ok la nici 3 ani i-a aparut pacientului alt melanom cu aceleasi caracteristici in ficat. deci tind sa cred ca stie despre ce vorbeste. Iar in legatura cu substanta pentru Pet mi s-a spus ca se numeste interferon si nu au pana in 6 mai. Iar noi nu aveam timp sa asteptam atat. Asa ca cel mai probabil se va face dupa. CT si restul i se fac maine. A doua interventie chirurgicala a fost necesara pentru ca nu s-a taiat suficient prima data. A doua interventie a fost hotarata in urma unei comisii care au avut niste rezultate in fata. Nu stiu sa va dau mai multe informatii. Daca eu am fost indusa in eroare sau mintita va mint si eu.
0
01-05-2014, ora 16:00
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu, nu ai fost mintita. nu inteleg de unde este aceasta obsesie a romanilor cum ca medicii ii mint... poate pentru ca romanii in sine sunt mincinosi, cel putin cand vine vorba de a vorbi despre sanatate, superstitiosi, needucati, fatalisti, etc. este procedura standard in cazul unei leziuni suspecte de melanom: intai se opereaza cu margini de siguranta mici, se vede ca e melanom (la microscop)., dupa care se face ganglion santinela daca e peste 1mm (si nu sunt ganglioni palpabili, atunci se scot din start) si se face o reexcizie cu niste margini mai largi de siguranta. apoi, de la anumite stadii in sus, inclusiv la T4, se incepe interferon timp de un an. nu e graba cu interferonul, in nici un caz nu exista niciun risc daca se asteapta cateva saptamani, asa ca ramaneti calmi! e timp!
0
02-05-2014, ora 00:00
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
deci, nu spune nimeni ca medici mint, doar ca nu sunt specializati in MELANOM, din ceea ce Amalia spune:
1-dupa 3 ani da, sunt posibile recidive, chiar si dupa 10 ani, dar nicidecum nu gasesti un melanom in ficat, gasesti o metastaza a melanomului
2-risc de recidiva o are orice tumoare si ca atare se incearca a se actiona corect la depistarea ei si a nu se gandi, ca medic vorbind, ei, stii, dupa 3 ani a fost cazul ala sau ala.
3-asta e cel mai haios:lichidul pentru PET se numeste interferon, v-am spus ca e un lichid ce are in componenta zahar!interferonul este un tratament adjuvant dupa chirurgie, cu foarte multe reactii adverse, este un experiment cum sunt toate care se definesc ca si tratamente de imbunatatire a calitatii vietii si prelungirea acesteia!doar ca reusita acestui interferon este intr-un procent f scazut si efectele colaterale sunt mult mai multe decat cele benefice!nu iti garanteaza nimeni ca facand interferon nu ai parte de o recidiva!s afecteaza f mult ficatul, tineti cont
RAULDUKE nu are nimeni treaba cu medicii din Romania, eu imi dau parerea dupa cele ce scriu oamenii, iar la extirparea unui melanom acral, unu la mana, nu era nevoie de anestezie locala, 2 la mana nu faci o a2a operatie fara a cauta limfonodul santinela, un CT cu un breslow de 7mm, ceea ce nu s-a facut in cazul bunicei Amaliei!asa ca, inainte sa afirmati unele lucruri cititi in intregime ceea ce scrie Amalia!ceea ce ati scris dvs despre procedura nu e tocmai ce au facut ei!
0
02-05-2014, ora 00:13
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
LORENA daca citesti prospectele tuturor tratamentelor pt cancere no sa mai vrei niciodata sa te tratezi, dar trebuie sa riscam si DOCTORII recomanda un tratament sau altul in functie de hartiile pe care i le prezentam, de ceea ce ii spunem, de varsta, protocoale, ce alte boli am mai avut, si nu in ultimul rand si de priceperea lui pt ca toti suntem oameni SUPUSI GRESELILOR, si nu toti pacientii reactionam la fel la acelasi tratament.
DASTA SCRIU AICI SIO REPET MEREU CA TREBUIE O RELATIE MEDIC-PACIENT NORMALA IN CARE TU SA INTREBI SI EL SA RASPUNDA SI DACA TU NU CUNOSTI EL SA ITI EXPLICE, nu cum imi spun alti pacienti ca ii da afara din cabinet daca intreaba, sau cum am patit si eu cand imi spuneu ca este bine si eu aveam o tumora de 6, 5cm, sau nu imi dadeau nici o hartie pt comisie, sau numi dadeau medical pt ca nu veneam taras, daca exista aceasta relatie atunci nu siar mai avea rostul acest forum si nimeni nu ar mai intreba ar fi numai postari de simptome.
0
02-05-2014, ora 00:16
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
ROMANII SUNT in sine mincinosi cand vine vorba de sanatate, superstitiosi, needucati, fatalisti!ma faceti sa rad!va descrieti cumva?adica, inainte de toate si dvs sunteti tot roman!iar in discutiile noastre anterioare spuneati ca acceptati cadouri si bani de la oameni, ca doar nu faceti munca de caritate!Cum se numeste acest lucru?Educatie?Adica luarea banilor unui pacient bolnav de cancer e educatie sa inteleg?Sau juramantul depus e o minciuna?aTENTIE IN jignirea poporului roman, ca din ignoranta acestora faceti bani domnule Raul, daca chiar sunteti medic!oamenii bolnavi in Romania nu sunt informati cu absolut nimik, medicii nu au timp, decat pe bani, bineinteles, fac tratamente care nici nu stiu exact la ce ii ajuta, analize despre care nu li se explica ce reprezinta!Nu as indrazni niciodata sa fac poporul roman mincinos si needucat!Neinformat, poate, si mintit, da!Iar pe spinarea acestui popor traiti multi bine!pe necunostintele lor!Si ca sa inchei consider totusi ca avem si medici f buni la noi in tara, cu inima mare, dornici sa respecte inca juramantul depus inainte de a profesa, dar din pacate, parerea mea, putini au mai ramas!
0
02-05-2014, ora 08:21
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca ai ceva constructiv de spus pe subiectul care se discuta pe aceasta sectiune a forumului, daca poti sa ajuti cu raspunsuri oamenii, consider ca e foarte bine. altfel poastarea ta anterioara n-are niciun rost, ba chiar e lipsa de respect fata de oamenii care adreseaza intrebari medicale! poti sa-mi scrii pe privat daca ai probleme din astea, sau poti sa-ti gasesti o multime de alte forumuri si bloguri pe internet unde se vaicareste lumea despre cat de rai sunt medicii in romania, ca nu respecta juramantul lui hipocrate, desi niciunul dintre ei, probabil inclusiv tu, nu l-au citit, despre a lua banii de la pacienti (de parca daca ai cancer, poti sa iti pui benzina gratis sau poti sa iti iei mancare de la supermarket fara bani!...). deci gata cu prostiile, ca nu prea stii despre ce vorbesti ! tine-te in subiectul forumului si al sectiunii !
0
02-05-2014, ora 13:37
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
iar postarea ta in care faci romanii mincinosi, needucati, este o idee constructiva care ajuta pacientii bolnavi de melanom, sa inteleg?
0
02-05-2014, ora 13:49
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
iar ca un un om cultivat ce te consideri ar trebui sa fii tu primul care nu lispeste respectul celor ce scriu aici, eu ti-am dat o replica la ceea ce ai scris tu despre romanii care au probleme de sanatate!diferenta de benzina, etc, este urmatoarea:daca eu aleg sa merg la un medic privat, platesc pentru ca e alegerea mea, daca merg la un medic de stat caruia trebuia sa ii fac cadouri sau plati extra, e altceva!
tu singur ai scris ca romanii cand vine vorba de sanatate sunt mincinosi si needeucati, asa ca limiteaza-te tu a citi bine ceea ce scriu oamenii si a le da un raspuns concret, nu a caracteriza oamenii cu probleme de sanatate !daca citeai cu atentie ceea ce a scris Amalia observai greselile de neintelegere:relata faptul ca medicul i-a povestit despre un pacient caruia dupa 3 ani de zile de follow-up i s-a gasit un melanom in ficat(gresit, este o metastaza a melanomului primar).ca lichidul pt Pet se numeste interferon.in fine!nu am nimic cu tine, ci cu forma ta ironica si refuzul de a primi replici, ai fost tu cel care a deviat de la subiect cu epitetele alocate romanilor ce au probleme de sanatate, atunci asteapta-te si la o replica si ia-o ca atare!
0
03-05-2014, ora 09:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu iau nimic ca atare de la nimeni si nimeni nu-mi zice mie ce sa fac si nici cum sa fac, mai ales pe acest forum! o fi facut femeia greseli, asta e, sunt de importanta minora si nu gasesc important sa ma adresez lor. mai ales cand stiu ca exista oameni care abia asteapta sa-si dea in petec sa le corecteze, neavand nimic mai bun de facut. sa spui in schimb ca "ai fost mintita" este exact o problema de fond in sanatatea din romania, egala ca importanta cu coruptia si incompetenta, si pentru care se face vinovata TOCMAI majoritatea acestor romani care se plang cel mai tare. lipsa educatiei are drept consecinta nu faptul ca un om nu intelege niste elemente tehnice medicale, ci tocmai suspiciunea la adresa medicului si ulterior desconsiderarea recomandarilor lui. iar asta are consecinte grave care se transmit direct in prognosticul lui medical! este un motiv important pentru care romanii sunt mai bolnavi decat media europeana, poate cel mai important ! esti slab educat = esti mai bolnav (ca populatie), e simplu!

sper sa intelegi lucrurile astea si sa nu mai iei personal ce iti zic. poate ca te simti cu musca pe caciula sau poate ca, la fel ca atatia altii, ai impresia ca e dreptul tau sa te miorlai de ce cadouri trebuie sa dai la medic. e adevarat, dar e problema ta si trebuie sa recunosti ca nu ti-a cerut nimeni bani pentru serviciul medical. ca dupa consultatie ti se zice frumos "va rog sa iesiti afara, urmeaza urmatoarea persoana" si medicul in loc sa stea la povesti cu tine iti da peste poate o zi niste recomandari seci, iar tie nu iti convine si ai vrea sa iti tina un mic curs, asa cum fac eu pe aici, iarasi este problema ta! sau e intre tine si statul roman/casa de asigurari. "explicatiile" acestea nu sunt datoria medicului! ca atare, daca vrei de la medic ceva mai mult decat ii cere meseria (si anume sa iti ofere accesul la servicii medicale disponibile) si sa stea sa-ti explice, mi se pare normal sa faci ce poti ca sa-i captezi interesul. altfel, crede-ma, niciun medic nu este interesat de tine ca si persoana! nu vei schimba asta, cel putin in sistemul public.

la fel cum eu nu sunt interesat de parerile tale, decat ca sa ti le corijez, caci traiesti in ceata! in concluzie deci, parerile tale nu ma intereseaza, poti sa le tii pentru tine! dar stii foarte bine asta, motiv pentru care le scrii pe public :) este evident, vrei sa le vada altii si sa spuna "wow, ce i-a mai zis-o!" numai ca nimeni nu-ti ia apararea. de ce o fi asta ? poate pentru ca cei care se simt lezati de expresia "romanii sunt needucati" sunt tocmai cei mai needucati dintre noi ?
0
03-05-2014, ora 19:28
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
tu nu vezi ce cuvinte folosesti:miorlai.hahaha..ca sa vorbesc in al tau dialect nu ma miorlai pe nicaieri ca, aici unde suntem noi, in Italia nu dau nici un cadou nimanui, nu iti spune nimeni va rog frumos iesiti afara ca urmeaza alt pacient...hahaha...nu iti dau replica sa imi spuna nimeni wow.scriu pt ca am caracter domne si daca ai spus romanii sunt mincinosi, etc, m-am inclus si eu ca sunt romanca!medicii aici au timp de explicatii, am nr medicului de telefon al medicului ce il urmareste pe sotul meu, mail-ul lui si la orice nelamurire imi raspunde prompt!eu in ceata nu traiesc, aici e cer foarte senin domnule, clima buna;))si daca nu te-ar interesa ce scriu nu mi-ai raspunde un roman intreg!o zi buna va doresc!
0
03-05-2014, ora 23:32
natalia-rossi
Nu este medic/terapeut
natalia-rossi
Bravo, Lorena. Ai dreptate!
Cu tot respectul pentru RaulDuke pentru ceea ce face pe acest forum dar, daca e sa emitem judecati de valoare pentru medicii din Romania... mai bine ma abtin pentru ca nu vreau sa jignesc pe nimeni. Am prieteni de familie, medici care profeseaza atat in spitale de stat cat si in regim privat si din pacate nu este mare diferenta de atitudine fata de actul medical si fata de pacinet.
De ex. In strainatate medicul care ma urmareste pentru o problema la rinichi, mi-a dat numarul lui de mobil la care pot sa sun cand am o problema sau cand intervine o urgenta ce necesita interventie chirugicala. Oare mai e important sa mentionez ca este vorba despre seful clinicii de urologie oncologica de la AKH Viena? Da, o sa-mi spuneti ca e doar marketing. NU este adevarat!!!!
Este respectul pentru profesie, pacient si foarta multa responsabilitate.
Poate ca sunt si astfel de medici in Ro dar eu nu i-am intalnit si nu cunosc o singura persoana care sa fie multumita de actul medical de la noi.
0
04-05-2014, ora 10:25
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
daca ai avea caracter, atunci ti-ai tine gura! iar daca nu stii sa citesti, poate iar trebuie sa taci: am zis ca nu ma intereseaza parerile tale DINCOLO DE A LE CORIJA, pentru ca insisti sa bati campii! daca esti afara din romania, nu mai are rost sa comentezi, pentru ca tot ce stii tu, ce vrei si valorile tale, automat nu se mai aplica. ai plecat din tara tocmai pentru ca, intr-un fel direct sau oricat de indirect, ai fost afectata EXACT de tabloul romanului obisnuit, a carui principala problema este educatia modesta!!! daca pe tine te-a apucat patriotismul din italia, sa stii ca lumea care citeste ce spui tu (cei din tara), nu te privesc bine si vad foarte bine falsul si ipocrizia! nu mai comparati voi medicii romani cu cei de prin alte tari, pentru ca nu stiti nimic si nu intelegeti cum functioneaza vreun sistem de sanatate! tot ce va ramane este deci sa judecati dupa aparente si deci sa gresiti ! oamenii nu sunt diferiti de la un hotar la altul, nici medicii, nici medicina, ci doar educatia ! iar romanul obisnuit e foarte putin dus la scoala. repet: educatie putina = sanatate scazuta. iata si motivul pentru care romanul se prezinta mai des cu un cancer avansat, in ultima faza, decat un italian sau un francez. educatia salveaza vieti! in loc sa dati din gura, mai bine va trimiteti copiii la scoala ! e o urare pe care v-o face tot corpul medical romanesc ! numai bine !
0
04-05-2014, ora 12:04
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
Ai nevoie de un psiholog sau de un psihiatru!Tu esti primul care pe la nu stiu ce pagina(pe la inceputul forumului) ai scris ca ai plecat din tara si nu mai profesezi in Romania la intrebarea unei paciente unde te poate gasi si tot tu spui ca cei plecati din Romania nu isi pot da cu parerea!Te contrazici singur, vrei sa ai doar parerile tale fara drept de replica, ai probleme mari!Nu m-a apucat domnule patriotismul din Italia cum spui tu, imi spui mie sa nu abat de la subiectul discutat pe forum, iar tu continui cu educatia romanului, ca e putina=sanatate scazuta!Nu vreau sa mai intru si in subiectul asta, ca nu o mai termina omul cu tine, dar, sincer, ai probleme mari cu psihicul si cu forma de a te adresa oamenilor!Daca cineva iti citeste atent postarile de la inceput de cand esti pe acest forum observa de cate ori te-ai contrazis in propriile tale idei!Nu am de gand sa iti mai dau nici o replica si poti sa scrii ce vrei!
0
04-05-2014, ora 12:08
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
Un ultim lucru ce am omis:daca ai caracter, ti-ai tine gura(de aici am tras concluzia ca ai probleme psihice).Pai un om care are caracter nu isi tine niciodata gura domnule si isi spune punctul de vedere, dar intr-un mod educat!Fa-ti ordine in idei si incearca un mod de exprimare care sa dea dovada ca esti o persoana educata, daca tot insisti pe educatia scazuta a romanului!
0
04-05-2014, ora 13:16
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
1. nu am nevoie sa dau nicio dovada despre nimic.
2. nu sunt pe acest forum sa ma adresez oamenilor, ci sa le raspund. in general oamenii mi se adreseaza mie.
3. caracter nu inseamna gura mare; asta ai tu, in nici un caz caracter.
4. nu m-am contrazis niciodata, doar ca tu te grabesti sa tragi concluzii fara sa ai suficiente informatii; asta e inca o meteahna a romanului cu putina educatie, ca si faptul ca te tragi de sireturi cu un medic specialist care raspunde benevol pe un forum online, dar asta e dovada pe care o dai de comportament.
5. de dat cu parerea, poate oricine despre orice, dar nu sa sustina ca romanii sunt un popor general educat! nu sunt asa, motiv pentru care si tu si eu am plecat din tara. tu de tot, eu mai putin. dar e clar ca te deranjeaza afirmatia asta numai daca te simti cu musca pe caciula si nu prea dusa pe la scoala, asa cum pari ca esti, cu toata gura ta mare!

acum: daca vrei sa-mi demonstrezi ca ai caracter, tine-ti pliscul cum ai spus ca o vei face, sau demonstreaza cum romananii NU sunt needucati; cum defapt sunt needucati si sunt bolnavi din cauza rautatii medicilor sau mai stiu eu a cui! pana vei reusi sa faci asta, eu am dreptate si pe tine te deranjeaza adevarul, asta e tot.

P.S.: 6 nu am probleme psihice! atat in tara si peste hotare, medicii, mai ales cei tineri, sunt verificati pentru astfel de probleme, ca atare, desi ar fi fost posibil, cum e pentru oricine, NU am astfel de probleme si am dovada pentru asta. tu ai pentru tine ? in orice caz, concluzia ta este gresita... poate ca si altele pe care le-ai tras sunt, ia gandeste-te la asta ! poate defapt educatia ta in care ai atata incredere, si poate si inteligenta, nu te sustin atat de mult cat iti place sa crezi. cugeta mai mult deci, si scrie mai putin !

cu bine !
0
05-05-2014, ora 14:26
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
OAMENI BUNI HAIDETI SA REVENIM CU PICIOARELE PE PAMANT
STITI VORBA ACEEA: DE CAND NE NASTEM PANA MURIM INVATAM MEREU SI TOT PROSTI MURIM PT CA ALTFEL DACA ERAM DESTEPTI NU MAI MUREAM.

Daca era asa de simplu cu vindecarea si ea tinea numai de cat de destepti sunt unii si altii, de ce meserie are unul si altul, atunci doctorii, cercetatorii, oamenii de stiinta nu numai nu ar mai muri de boala si doar de batranete si nu este tocmai asa nu?

LASATI REPROSURILE DEOPARTE SI fiecare din prisma sa sa incercam toti sa ajutam oamenii care au nevoie fiecare dupa meserie sau din proprie experienta asa ca mine, ca oricum fiecare om este unicat si o pastila la unii este buna dar la altii nu, si daca mai punem la socoteala si increderea sau neincrederea unora si altora atunci veti constata ca foarte putin din sfaturi sunt luate in considerare.
0
05-05-2014, ora 17:16
Annca89
Nu este medic/terapeut
Annca89
Mda...ce sa zic, intru pe forumul acesta presupun ca si altii pentru ca titlul subiectului este Melanom. Cand apare cate o noua postare primesc msg pe mail si cand citesc...certuri si jigniri.Culmea este ca le citesc si nu stiu dc. Inteleg ca fiecare are dreptul la replica, dar sa ne certam ca la usa cortului, doar ca sa demonstram care are mai mult caracter...
Lorena, te rog nu te mai certa, lipseste.te de asta...nu trebuie sa te mai agiti ca sa raspunzi celor care nu vor sa te asculte.
Domn doctor Raulduke, daca tot vrei sa faceti aici voluntariat cu informatii despre melanom, faceti.l cum trebuie, nu mai incercati sa demonstrati ca restul sunt needucati, nu toti suntem la fel, cred ca ar trebui sa stiti lucrul asta, fara sa judecati.

Sper sa ne limitam la discutiile in ceea ce priveste subiectul forumului si sa avem parte de informatii pretioase care ne ar putea ajuta pe viitor.

by the way am fost la oncolog si mi a dat trimitere pt a face un pic de radioterapie.am ales sa nu merg nici pe interferon nici pe studii experimentale, deci o sa raman la controale periodice.


Numai bine!
0
06-05-2014, ora 19:55
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
multa sanatate in continuare!si ma scuzati pentru temperamentul meu "agitat", dar daca taceam din gura si atunci cand sotului meu i s-a spus ca ma are de trait 6 luni de zile, eu insarcinata in 3 luni cu recomadare de a sta doar in pat, va imaginati sfarsitul acestei povesti!
Daca nu am tacut atunci cand s-a dat un raspuns eronat din partea unui medic, cand o doamna mai sus a spus ca pentru LICHIDUL PENTRU PET, CARE SE NUMESTE INTERFERON, are de asteptat inca cateva zile, iar RaulDuke a raspuns ca nu e nici o problema daca asteapta pt interferon(nefiindu-i nici macar recomandat interferon, intocmit dosar, etc)pentru ca nu l-a interesat sa citeasca intregul text, sa se vada ca e o neintelegere, a vazut interferon si gata, a inceput cu ce a inceput!A fost o greseala intr-adevar sa ii intru in joc, pentru ca am o anterioara experienta cu dumnealui!Studii am domnule, si spre uimirea dvs am chiar in psihologie!Si concluzia studiului privind personalitatea dvs este urmatoarea:doar din numele alocat contului de pe forum, DUKE, denota ca va credeti superior si aveti nevoie de a si simti lucrul acesta!
Sper ca voi, cei de pe forum sa intelegeti de ce am intrat intr-o polemica cu acest domn doctor!Nu trebuia se extinda atat, aia este greseala mea, intr-adevar!Dar, daca o persoana ii cere un sfat, ii expune parerea primita din partea medicilor unde a fost si ii spune niste lucruri ciudate(lichidul pentru Pet SE NUMESTE INTERFERON), IAR domnul doctor ii raspunde cu:nu e nici o problema daca astepti pentru interferon, cand nu avea legatura una cu alta, si cu romanul este mincinos, needucat, etc, atunci aceste lucruri, mie, cel putin mi-ar pune sub semn de intrebare profesionalismul acestuia!
De acum am sa tac, nu am sa mai postez pe forum, am sa intru doar sa citesc si am sa imi tin parerile doar pentru mine!De ce nu se anunta pe acest forum de exemplu ultimele descoperiri facute de WRCF(WORLD RESEARCH CANCER FOUNDATION)CARE SUNT DEJA facute in marile Institutii de cercetare a tumorilor?un tabel gigant pus in Institutul National de Tumori din Milano, cu alimente ce trebuie evitate si alimente ce trebuie limitat consumul lor pentru prevenirea imbolnavirilor de tumori si PENTRU EVITAREA UNOR RECIDIVE!In cazul pacientilor care fac chemioterapie, acest tabel este valabil dupa incheierea ciclurilor acestora, cunoscandu-se faptul ca atunci cand faci chemio nu conteaza alimentatia, chemioterapia actionand nu doar in distrugerea celulelor maligne!
Inca o data multa sanatate tuturor si sincer imi cer scuze fata de cei care sunt afectati de melanom si au trebuit sa asiste la aceasta disputa!Nu se va mai repeta!
0
06-05-2014, ora 21:55
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
chiar nu mi se pare relevant ca omul a facut o confuzie foarte mica intre termeni, fie ca e vorba de FDG18 pentru PET fie de interferonul care se face adjuvant la melanom si care nu e niciodata urgent de inceput. am vrut doar sa linistesc pe cineva care dadea semne de panica nejustificata.
in rest, doamna doctor psiholog lorena83: cuvantul este CHIMIOTERAPIE si nu CHEMIOterapie.
multa sanatate !
0
07-05-2014, ora 22:01
lorena83
Nu este medic/terapeut
lorena83
am studiat de mica in strainatate, imi cer scuze pentru greseala facuta!

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
1048 comentarii 1 2 ..... 333435 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.