Melanom primar

28-01-2022
Leny23
Nu este medic/terapeut
Leny23
Buna ziua,
De curand mi am scos o alunita care s-a dovedit la biopsie ca este melanom malin cutanat primar neulcerat indice Breslow 0.3mm(T1a AJCC 2017 ED 8).
Examenul histpatologic arata la nivelul dermului superficial al pielii se regaseste un infiltrat inflamator abundent cu limfocite si melanofage.Nu se remarca invazie limfovasculara sau perineurala, nici leziune nevica precursoare.Leziunea este excizata in totalitate, cea mai apropiata margine laterala de excizie regasindu-se la 1mm de proliferarea melanocitara.Coloratia dublu melan a cu cromofor rosu -ki 67 evidentiaza cateva melanocite solidare la ninelul dermului capilar, pe o grosime de 0.3mm si arata un indice de proliferare melaniocitara ki-67 de 5-6% in componenta epidermica, fara activitate proliferatoiva in melanocitele solitare dermice.
Va rog sa imi spuneti daca mi se recomanda doar interventie chirurgicala care indeparteaza leziunea si 1cm (0, 39 in) margine de tesut sanatos din jurul si dedesubtul leziunii.Acest tip de melanom odata excizat poate sa reapara?
Sa pot spera ca acest tip de melanom se vindecabil?
Care este speranta de viata cu acest diagnostic?
Va multumesc anticipat.
O zi buna!
9 comentarii
0
31-01-2022, ora 18:31
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
In principiu se recomanda biopsia ganglionului santinela, care se face corect la Bucuresti sau Cluj. Trebuie sa fiti urmarit de un medic dermatolog in principal, eventual si oncolog. Personal am pacienti cu melanom in stadiul 1 pe care ii urmaresc de 12 ani. Fiind stadiu initial, prognosticul este bun.
Multa sanatate.
0
31-01-2022, ora 19:45
Leny23
Nu este medic/terapeut
Leny23
Buna seara.Va multumesc frumos pentru raspuns.M am linistit si incerc sa fiu optimista avand in vedere faptul ca exista persoane care pot rezista cu acest diagnostic timp indelungat.Maine seara voi efectua operatia.Sper sa fie bine si sa am acelasi noroc ca si doamna pe care o urmariti.O seara placuta.
0
08-04-2022, ora 14:41
Leny23
Nu este medic/terapeut
Leny23
Buna ziua.Am efectuat analiza S100 SI AM PRIMIT URM REZULTAT:0.12 qg/l.Pe analiza limita maxima este <0.15qg/l.Fiecare laborator isi stabileste limita maxima?
Pe net am gasit ca valoare maxima 0.105qg/l.
Este in regula rezultatul meu?
Va multumesc anticipat
0
08-04-2022, ora 15:41
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua
S 100 nu are prea mare importanta. Important este sa va urmareasca un dermatolog prin dermatoscopie fotofinder, un oncolog si sa fiti optimist. Se poate invinge boala.
Multa sanatate
0
28-09-2022, ora 13:19
Leny23
Nu este medic/terapeut
Leny23
Buna ziua.Mi am facut de curand analize de sange.
Glicemia este 102.3 9limita max 99), hemoglobina (HGB) 11.8 limita minima 11.9, hemoglobina eritrocitara medie (MCH) 26.9 limita minima 27.
VSH 29 mm/h limita maxima 20.
In urina au fost detectate prezente cristale de oxalat de calciu.
Toate celelalte analize au fost in limite normale, colestorol trigliceride, creatinina, tgp, tgp etc.
Poate fi VSH marit cauza a reaparietei melanomului sau mai grav a raspandirii acestuia in organism?
Va multumesc si astept cu nerabdare un raspuns.
0
05-10-2022, ora 20:19
ioana antoanela
Nu este medic/terapeut
ioana antoanela
Bună seara! Nu este o creștere foarte mare a VSH-ului, poate fi datorată unei infecții sau inflamații care nu are nicio legătură cu melanomul. Dacă CT-urile periodice ies bine, nu aveți niciun motiv de îngrijorare. Sănătate multă!
0
05-10-2022, ora 21:12
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna seara
Melanomul in stadiul dvs nu ar trebui sa puna probleme. Vshul trebuie repetat si apoi de mers la un medic dermatolog si un oncolog care va urmareste. Sanatate
0
06-10-2022, ora 12:26
Leny23
Nu este medic/terapeut
Leny23
Buna ziua.Va multumesc pentru raspunsuri.Sunt mai linistita ca am mai aflat si alte pareri legate de vsh.
Multa sanatate va doresc si eu.
0
02-12-2022, ora 02:00
DanVic
Nu este medic/terapeut
DanVic
Buna ziua, am fost diagnosticat acum 3 ani cu Melanom maling, stadiul 1b, si pana acum toate monitorizarile au fost ok. Acum am s100 marit, 0.18 (vs limita de 0.105). Asta inseamna ca a avansat boala sau ca vor aparea tumori la distanta?
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Paradoxul utilizării cremelor solare
  • Un nou medicament ar putea reduce răspândirea melanomului cu până la 90%
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din alunițe noi, decât din cele existente deja
  • Nicio legătură cauzală definitivă între bronzarea la solar și melanomul malign?
  • Terapia neoadjuvantă îmnunătățește prognosticul pentru melanom
  • Microbiomul cutanat ar putea fi cheia prevenirii cancerului de piele
  • Produs pentru diagnosticarea melanomului fără biopsie
  •