Menatruatie prelungita

06-12-2020
Corybel
Nu este medic/terapeut
Corybel
Buna seara!Am 44 ani si in ultimele 2 luni menstruatia mea nu s a oprit decat cateva zile.Ii outeti sune care ar fi cauza?
8 comentarii
0
06-12-2020, ora 09:01
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Cauze de metroragie sunt modificarile hormonale, fibromul uterin, cancer uterin sau vaginal. Mergeti la ginecolog pentru investigatii cat mai repede.
0
06-12-2020, ora 10:02
Corybel
Nu este medic/terapeut
Corybel
Ar putea fi cumva simptome de premenopauza?Mentionez ca nu in fiecare zi curge foarte mult, dar schimb cateva absorbante zilnice
0
06-12-2020, ora 21:03
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Nimeni nu va poate spune care este cauza in cazul dumneavoastra singular, in afara de un ginecolog dupa ce va consulta. Mergeti cu incredere. Sanatate!
0
03-01-2021, ora 18:53
Corybel
Nu este medic/terapeut
Corybel
Buna seara!Am fost pe 15 decembrie la un consult ginecologic unde mi s a depistat un chist ovarian si endometru ingrosat, din aceasta cauza mi s a spus ca sangerez intre menstre.Mi s a prescris ergomet fiole, 3 zile, calcidin si anticonceptionale cezarette timp de 2 luni.In cazca tot o sa sangerez mi s a recomandat sa ma interneze pentru un chiuretaj prin care sa mi scoata chistul.Problema mea e alta:pe 8 decembrie mi a venit menstruatia, apoi pe 27 decembrie, menstruatie care dureaza si astazi 3 ianuarie si de vrei 4 zile foarte abundenta, cu cheaguri si dureri foarte mari.Ce ma sfatuiti sa fac, deja sunt in a 8 a zi a ciclului menstrual si este foarte abundent.Va multumesc si va rog daca poate cineva sa ma ajute cu un raspuns
0
29-01-2021, ora 13:42
Corybel
Nu este medic/terapeut
Corybel
Buna ziua!Pe 4 ianuarie am ajuns de irgenta la spital deoarece menstruatia nici in a 10 zi nu se oprise si aveam si dureri.Mi s au facut tratamente cu antibiotice, urmând la cateva zile sa mi se faca un chiuretaj endometric pentru oprirea sangerarii si mi s a facut si biopsie pentru a vedea cauza.Rezultatul mi a venit astazi.Pana voi ajunge la doctor saptamana viitoare sa mi l interpreteze doamna doctor, ma puteti ajuta cu descifrarea lui?Rezultatul este acesta:produs de chiuretaj uterin ce consta in fragmente de endometru cu infiltrat inflamator acut extensiv, abundent, netrofile integre si lizate, arii de hemoragie, focare necrotice, vase ectazice, unele cu tromboze partiale, mici fragmente de stroma cu decidualizare si infiltrat inflamator cronic.
0
08-02-2021, ora 13:42
Brunhild
Nu este medic/terapeut
Brunhild
Cum te mai simti Corybel?Ieri am citit aici pe forum ce ai scris despre problema ta si regasindu ma intr-o situatie asemanatoare am zis sa ti scriu...
0
08-02-2021, ora 15:55
Corybel
Nu este medic/terapeut
Corybel
Brunhild, Înca nu am ajuns cu rezultatul biopsiei la doctor, maine am programare.De la terminarea menstruatiei de luna aceasta nu am mai sangerat
0
08-02-2021, ora 16:31
Brunhild
Nu este medic/terapeut
Brunhild
Multumesc pentru raspuns!Te astept cu vesti dupa vizita la doctor, cand ai timp.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.