Menopauza???

28-03-2016
damil
Nu este medic/terapeut
damil
In data de 13 ianuarie am avut ultima menstra.Mentionez ca am 39 ani si 9 luni.Ca urmare a incetarii menstrei am fost la endicronolog, intrucat mama are glanda si m-am gandit ca am mostenit-o si de aici oprirea menstrei.Mi-a iesit TSH = 4.198qUI/ml. Si am facut si analize hormonale :AMH(hormon anti Mullerian) <0.08
FSH= 116mUI/ml ; Estradiol 46.0 pg/mL, LH 97.4 mUi/ml ; Prolactina 27.7 ng/ml
Am fost si la ginecolog si in urma examenului secreti vaginal:Celule epiteliale plate relativ frecvente
Celule epiteliale rotunde relativ frecvente
Leucocite(polimorfonucleare) frecvente
Trichomonas vaginalis Absent
Levuri absente
Flora lactobacilara(bacili Doderlein) relativ frecventa
Coci gram pozitivi izolati si in lanturi scurte relativ frecventi.
Rezultat Test Papanicolau :Moderat fond inflamator polimorf predominant acut. Celularitate de aspect preatrofic cu numeroase celule scuamoase parabazale, numeroase celule scuamoase superficiale si intermediare. Asociat se observa alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie scuamoasa in curs de maturare. Celule endocervicale absente. Flora microbiana polimorfa (se recomanda secretie vaginala). Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator. Citodiagnostic sistem Bethesda: Frotiu negativ pentru o leziune intraepiteliala sau maligna. Citodiagnostic Babes-Papanicolau: Clasa II.
Am luat 10 zile utrogestan pt venirea menstrei si ovule pt inflamatie, iar menstra tot nu mi-a venit.Sa inteleg ca deja am intrat in premenopauza.sau deja menopauza. Nu am copii si imi doresc foarte mult.Ce imi recomandati sa fac ptr a mi reveni menstruatia ?
1 comentarii
0
30-03-2016, ora 16:42
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

Rezultatul analizelor de laborator si examenului citologic Babes Papanicolau indica faptul ca va aflati intr-o perimenopauza.

O zi placuta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Simptomele menopauzei și cum îți afectează ele viața (la ce să te aștepți)
  • Femeile care fac sex mai rar ar putea intra la menopauză mai devreme
  • Cum poți întârzia menopauza
  • Studiu despre menopauză și repercusiunile acesteia în toate aspectele vieții femeilor
  •